מנהלי המחלקות במרכז הרפואי הממשלתי לגליל המערבי בנהרייה קיימו אתמול (א') ישיבת חירום, שבה החליטו לדחות את הוראת מנהל בית החולים ד"ר מסעד ברהום לצמצם עד סוף השנה את מספר הניתוחים שיבוצעו בשל הגירעון אליו נקלע בית החולים. כך דיווח הבוקר (ב') העיתון "ישראל היום". במקביל, התקיימה התייעצות עם ההסתדרות הרפואית בשאלה אם יש בהנחיית מנהל בית החולים עילה לסכסוך עבודה.

אתמול דווח, כי על פי הנחיית משרד הבריאות, על בית החולים "להתכנס למסגרת התקציב" בשל גירעון של כ-30 מיליון שקל. לפיכך, החליט מנהל בית החולים לדחות ניתוחים אלקטיביים. לפני כמה שבועות כינס ד"ר ברהום "יעד תקציבי חדש", שכולל צמצום בניתוחים מסוימים, צמצום עבודות התשתית, שינוי בתנאי האשפוז והקפאת עובדים חדשים. לפי הדיווחים, בין הפרוצדורות שבית החולים כבר "עבר את המכסה", לגביהן נמצאים כריתת טחול, כריתת לבלב חלקית, צנתור עורק הירך.

"ישראל היום" דיווח אתמול, כי לאחר אותה ישיבה שלח ד"ר מיכאל וייס, מנהל יחידת הטראומה ויו"ר ועד הרופאים בבית החולים, מכתב לד"ר ברהום שבו נאמר בין השאר: "מנהלי המחלקות הם הנוטלים באחריות לטיפול במטופלים במחלקותיהם. הם המומחים הבקיאים ביותר בכל הפרוצדורות הכירורגיות המתבצעות במחלקותיהם. בלי להתחשב בדעתו של איש, עשית רשימת ניתוחים לקיצוץ בכל המחלקות הכירורגיות. זאת בלי שיש לך רקע כירורגי כלל. אני רואה בכך זלזול בציבור הרופאים ובמנהלי המחלקות".

וייס הוסיף הבוקר בדיווח ב"ישראל היום": "בישיבת חירום של מנהלי המחלקות הוחלט לדחות את הוראת ד"ר מסעד ברהום, מנהל בית החולים לצמצם במספר הניתוחים האלקטיביים עד סוף השנה. דחיית ההנחיה היא משום שלא נוכל לחרוץ מי 'יזכה' לניתוח ומי לא. מנהלי המחלקות החליטו להמשיך ולהתנהל כרגיל עד מיצוי ההידברות של ועד הרופאים עם ההנהלה לגבי צעדי הצמצום הנדרשים".

"תפקידנו כרופאים", הדגיש עוד ד"ר וייס, "הוא לתת לכל המטופלים את הטיפול המיטבי. לא נוכל לסרב לאף חולה שפונה לטיפולנו. אם משרדי הבריאות והאוצר לא ימצאו את התקציב הנדרש - שיסגרו את בית החולים".

העימות החריף מתרחש למרות תמיכה שהביע ועד הרופאים בבית החולים באחרונה בד"ר ברהום על רקע מאבקו להגדיל התקציבים המוקצים לבית החולים על ידי משרד הבריאות.