פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל המרכז הרפואי "איכילוב" ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, בראיון מיוחד ל-DocTalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. פרופ' גמזו התייחס בראיון לשורה ארוכה של נושאים בוערים, פתח צוהר לעולמו האישי וענה לשאלות הגולשים.

"בתנאים ובאקלים הנוכחיים של ניהול בית חולים במערכת הבריאות בישראל, המנהל נדרש בכל יום, שעה-שעה, להחלטות של הקצאת משאבים" אמר פרופ' גמזו, "ההחלטות האלו נעשות מול רופאים ובתוך הארנה הרפואית. כדי להצליח בהחלטות האלה וכדי שהצוות ירגיש שמי שמוביל אותם קיבל את ההחלטות מתוך שיקול רפואי, כמובן עם שיקולים כלכליים וניהוליים, אך השיקול הרפואי זורם בעורקיו, אין ברירה - בית חולים ציבורי חייב שהעומד בראשו יהיה רופא".

"הפתרון הפשוט הוא לתת יותר תקנים להתמחויות, כי אם לא תעשה את זה, הישראלים החוזרים שיש להם רישיון אירופאי ואמריקאי פשוט יברחו מפה. חייבים לפתור את זה כבר עכשיו לפני שיתפוצץ"

בראיון התייחס פרופ' גמזו לבעיית ההמתמחים בישראל: "הגדלנו את מספר הבוגרים ואת מספר הישראלים החוזרים בכ-500 סה"כ. זה בעצם 2,500 תקנים כי כשאתה נכנס לתקן אתה נמצא בו 5 שנים לפחות. לא הוספנו 2,500 תקנים וזה יוצר תור של התמחויות".

"במשרד הבריאות ידעו את זה כבר ב-2014, מהערכת המצב שאני עשיתי בשלהי תפקידי" המשיך פרופ' גמזו, "הפתרון הפשוט הוא לתת יותר תקנים להתמחויות, כי אם לא תעשה את זה, 400 הישראלים החוזרים, שיש להם רישיון אירופאי וחלקם עשו USMLE (מבחן הרישוי האמריקאי), פשוט יברחו מפה. חייבים לפתור את זה כבר עכשיו לפני שזה יתפוצץ".

כשנשאל מה היה עושה לו היה במצב שנוצר במשבר הדסה ענה: "בכל ארגון שהוא, התהליך הבסיסי של ניהול הוא הידברות וניסיון להגיע להבנה. אתה לא מנהל עם דרגות על הכתפיים. נכון שיש היררכיה מובנת מאליה, אבל גם מנהלי המחלקות וגם הרופאים יש להם אמירה וחייבים להתחשב בהם. אתה לא מנחית הנחתות, אני לא מנהל את בית החולים בהנחתות ואני מניח שגם לא זאב (רוטשטיין, מנכ"ל הדסה)".

בנוסף, דיבר פרופ' גמזו על קיצור ההמתנות לניתוחים, סיכם שנתיים כמנכ"ל איכילוב, שיתף במחשבותיו על התנהלותו כמנכ"ל משרד הבריאות, בעיית התורים בקהילה, אלימות נגד רופאים, קנאביס רפואי, איחוד וולפסון-איכילוב, הפיכתו לאב, שאיפות לעתיד ועוד.

לו"ז האזנה:

1:30 שנתיים כמנכ"ל איכילוב - מה הספיק ומה בתכנון

4:10 קיצור ההמתנה לניתוחים

10:55 ההבדל בין רופא ומנהל

12:10 משבר הדסה - מה אתה היית עושה

15:45 האם מנהל בי"ח חייב להיות רופא?

18:50 תפקודו כמנכ"ל משרד הבריאות

21:55 תורים בקהילה - הרפורמה שצריך לעשות

26:25 המתנה להתמחויות - בעיה שסופה להתפוצץ

31:45 אלימות נגד רופאים

36:23 שיח על טעויות לשיפור הצוות הרפואי

39:04 למה רופא חייב לעסוק במחקר

46:20 הפיכה לאבא משפיעה על הניהול

51:35 תכניות לעתיד - שר הבריאות הבא?

55:45 שאלות הגולשים - מה עם איחוד וולפסון-איכילוב?

1:01:30 קנאביס רפואי - בעד או נגד

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של DocTalk