חדשות

מנהל "הדסה" מסרב להקדים קבלת 20 מיליון שקל מהמדינה בשל "מצוקה תזרימית"

"מסקנתכם לפיה בית החולים עשוי 'להיכנס למצוקה תזרימית'", כתב פרופ' רוטשטיין, "נובעת אך ורק מהעיכוב בהעברת הכספים עליהם סוכם"; רוטשטיין דורש העברת 150 מיליון שקלים לשיפור התשתיות בבית החולים במקום

פרופ' זאב רוטשטיין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, הודיע למדינה כי איננו מוכן לקבל תשלום בסך 20 מיליון שקל שהוקדם בעקבות חשש החשב המלווה שמונה לבית החולים בנוגע לתזרים המזומנים של המרכז הרפואי, משום שלטענתו הבעיה נובעת מאי-העברת 150 מיליון שקל שהובטחו לבית החולים, ולא ממצוקה תזרימית נקודתית. על המכתב דיווח הבוקר (ג') העיתון "כלכליסט".

בדיווח נמסר, כי הסכום המובטח של כ-20 מיליון שקלים אמור היה לעבור ל"הדסה" בדצמבר, אך ועדה של משרדי האוצר והבריאות המפקחת על הליך ההבראה החליטה בשבוע שעבר להקדים את התשלום. ההחלטה נעשתה על רקע מינויו של רו"ח שלמה בן שימול לתפקיד חשב מלווה לבית החולים.

נציגי משרדי האוצר והבריאות אמרו, כי התשלום הוקדם כדי למנוע מצוקה תזרימית באוגוסט וספטמבר, במהלכם צפויות להדסה הוצאות שכר גדולות

נציגי משרדי האוצר והבריאות אמרו, כי התשלום הוקדם כדי למנוע מצוקה תזרימית באוגוסט וספטמבר, במהלכם צפויות להדסה הוצאות שכר גדולות יותר בשל הצורך לשלם לעובדים דמי הבראה, מענקי ביגוד וכן תמרוץ אחיות. עד לסיום בדיקה בעניין מצבו הכספי של "הדסה", לא צפויים היו לעבור מהמדינה כספים נוספים.

בתחילת השבוע שיגר מנהל "הדסה" פרופ' רוטשטיין מכתב לוועדה המפקחת על הליך ההבראה ובו מתח ביקורת על ההחלטה להקדים את התשלום. הוא טוען כי היא מבוססת על "נתונים שגויים וקריאה מוטעית של מצבו הכספי של בית החולים". שיעור הוצאות השכר בהדסה כחלק מכלל תקציב בית החולים, כתב פרופ' רוטשטיין, הצטמצם מ־79% ב־2011 ל־76% ב־2015. עוד הדגיש במכתבו, על פי הדיווח, כי הגירעון הצבור פחת מכ־1.3 מיליארד שקל ערב פשיטת הרגל ב־2013 לפחות מ־640 מיליון שקל ב־2017.

"הגירעון צומצם", הדגיש עוד מנכ"ל הדסה, "אף שכספים רבים מעוכבים על ידי המדינה זה שנים, וכך מתעכבת השלמת המהפך". הנהלת הדסה מתכוונת לסכום של 35 מיליון שקל שהמדינה הבטיחה להעבירו כדי לממן עלות פרישה של עובדים, אך בעיקר לסכום של 150 מיליון שקל שהובטחו לשדרוג תשתיות ותמיכה בפעילות בית החולים.

פרופ' רוטשטיין כתב עוד: "בית החולים התחייב לבצע את כל הדרוש בהסכם ההבראה ומעבר לכך מסקנתכם לפיה בית החולים עשוי 'להיכנס למצוקה תזרימית' נובעת אך ורק מהעיכוב בהעברת הכספים עליהם סוכם".

בדיווח נמסר כי כי נציגי המדינה בוועדה לא סותרים את טענות מנהל בית החולים. לכן הוחלט שהחשב המלווה ימפה בתקופה הקרובה גם את החובות שנותרו להדסה. "תהליך העבודה מול המדינה", הוסיף פרופ' רוטשטיין במכתבו, "השתנה לחלוטין בתקופה האחרונה: פגישות העבודה מתקיימות כסדרן ויש זרימה שוטפת של חומרים".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  פרופ' זאב רוטשטיין,  חשב מלווה,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
01.08.2017, 11:03

"שיילוק"!!

אנונימי/ת
02.08.2017, 20:22

רוטשטיין הוא הדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות להדסה!!!