אאורטה

יחס עורק הריאה לאאורטה הינו מנבא עצמאי של תמותה ב-COPD

מחקר בחן האם מדידת יחס עורק ריאה לאאורטה הינה בעלת חשיבות פרוגנוסטית לאוכלוסייה הכללית ולאנשים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)

COPD (אילוסטרציה)

יחס עורק ריאה לאאורטה הגדול מאחד הינו ביטוי של יתר לחץ דם ריאתי. נכון להיום, לא ידוע האם מדידה זו הינה בעלת חשיבות פרוגנוסטית לאוכלוסייה הכללית ולאנשים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD).

בין השנים 2003-2006, 2,197 משתתפים במחקר רוטרדם המבוסס אוכלוסייה (גיל חציוני וסטיית תקן 69.7±6.7 שנים; 51.3% נשים), עברו סריקת טומוגרפיה ממוחשבת לבבית עם חישוב יחס עורק הריאה לאאורטה, שהוגדר כיחס בין הקטרים של שני הכלים. אבחנת COPD ניתנה על בסיס ספירומטריה או התייצגות קלינית ותפקודי ריאה חסימתיים כפי שנמדדו על ידי הרופא המטפל. בוצע שימוש ברגרסיית Cox על מנת לבחון את הסיכון לתמותה.

החוקרים מצאו כי אין קשר בין עלייה בסטיית תקן אחת של יחס עורק הריאה לאאורטה ותמותה באוכלוסייה הכללית. יחס גדול יותר נמצא כקשור בסיכון מוגבר לתמותה בקרב חולי COPD ובמיוחד במחלה בינונית-קשה (יחס סיכונים, 1.36; רווח בר-סמך 95%, 1.03-1.79). החוקרים הדגימו כי הסיכון לתמותה ב-COPD הושפע על ידי COPD קשה והסיכון גדל ככל שיכולת הדיפוזיה הריאתית פחתה.

מסקנת החוקרים היא כי יחס עורק הריאה לאאורטה אינו קשור בתמותה מוגברת באוכלוסייה הכללית המבוגרת אך הינו מנבא עצמאי של תמותה ב-COPD בינונית-קשה. מדידת היחס בבדיקת CT המבוצעת בהתוויות אחרות יכולה לספק מידע פרוגנוסטי חשוב באנשים עם COPD.

מקור:

Terzikhan, N. et al.  (2017) European Respiratory Journal. 49, 1602168

נושאים קשורים:  אאורטה,  עורק ריאה,  יל"ד ריאתי,  COPD,  מחקרים
תגובות