חדשות

סיכום בין קופות החולים: רופאי קהילה לא יוכלו לעבור קופה באותו היישוב

העיתון "כלכליסט" מדווח על סיכום שהושג בין ראשי הקופות, בפגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות, לפיו בשלושה החודשים הקרובים לא יאפשרו הקופות מעבר רופאים ביניהן ברדיוס של 30 ק"מ, במטרה לצנן את התחרות ביניהן; בתקופת זמן זו יוסדר נושא מעבר רופאים בין קופות

קופת חולים "מכבי". פגיעה בהקצאת המשאבים (צילום: אילוסטרציה)

ארבע קופות החולים – "כללית", "מכבי", "מאוחדת" ו"לאומית" - הגיעו להסכם במסגרתו הוחלט שלא "יגנבו" רופאים זו לזו בשלושה החודשים הקרובים; כך מדווח הבוקר (ד') היומון "כלכליסט". ההסכם גובש בפגישה שנערכה שלשום בין מנכ"לי הקופות לבין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

בדיווח נמסר, כי בפגישה התקבלה הצעתו של מנכ"ל "לאומית", ניסים אלון, לפיה בשלושת החודשים הקרובים לא יעברו רופאי משפחה, רופאי ילדים ורופאי נשים מקופה אחת לאחרת ברדיוס גיאוגרפי של 30 ק"מ. במהלך תקופת זאת צפוי להתכנס צוות מקצועי מטעם משרד הבריאות שיתווה את הדרך לנהלים קבועים בנושא - בחקיקה או על-פי הוראות שיפורטו בחוזר מנכ"ל.

לפי הדיווח, הכוונה היא למנוע באופן זמני מצב שבו רופא המתגורר בעיר מסוימת יעבור מקופה אחת לאחרת ויעביר יחד עמו מבוטחים שמעוניינים שימשיך לטפל בהם בקופה החדשה. הרדיוס הוגבל מתוך הבנה שאם רופא מחליט להעתיק את כתובת מגוריו מיישוב אחד לאחר, מטבע הדברים קיימת אפשרות שיבקש לעבור מקום עבודה, ולכן הוא עשוי להחליף מעסיק.

בדיווח נמסר, כי בתקופה האחרונה שררה מתיחות בין הנהלות הקופות על רקע מאבקים שהתנהלו ביניהן על רופאים ומבוטחים. הפגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות התקיימה לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן התחייב לטפל בסוגיה זאת על פי דרישת אגף התקציבים באוצר.

בשבוע שעבר הודיע השר כי יקדם חקיקה להגבלת מעברים של רופאים בין בתי החולים וקופות החולים – וזאת כלקח ממשבר הרופאים המתפטרים מ"הדסה". העיתון מסר כי ההסכם הנוכחי בין מנכ"לי הקופות איננו חל על רופאים בבתי החולים אלא רק על רופאים בקהילה.

עוד סוכם בישיבה, בה השתתפו מנכ"ל "כללית" נועז בר ניר, מנכ"ל "מכבי" רן סער, מנכ"ל "מאוחדת" זאב וורמברנד, מנכ"ל "לאומית" ניסים אלון וסגן ראש אגף התקציבים באוצר יאיר פינס, שהקופות לא יציעו לרופאים עצמאיים בלעדיות בתקופה זו. רופא מומחה המקבל מבוטחים של יותר מקופה אחת לא יקבל הצעה לעבוד עם קופה מסוימת באופן בלעדי. הצעד הזה ימנע "מלחמה" על רופאים מומחים הנחשבים "כוכבים" בתחומם, שכל הקופות מעוניינות שיעבדו בעיקר אתן.

נושאים קשורים:  חדשות,  קופות החולים,  מעבר,  תחרות,  מאבק,  משרד הבריאות,  כלכליסט
תגובות
 
אנונימי/ת
19.07.2017, 11:21

התפתחות מסוכנת ביותר. חובה לעתור לבג"צ כנגד דבר זה. הסדר כובל של כל המעסיקים כנגד המועסקים במטרה להפחית את השכר.

אנונימי/ת
19.07.2017, 12:12

ומה רע בכך שהשכר (הגבוה מדי ממילא) יופחת, או לפחות יפסיק לטפס?
לא נראה לי שבג"צ יתערב בעניין

אנונימי/ת
19.07.2017, 12:30

זה רע כי אנשים מתפרנסים מהשכר הזה ואין מדובר באנשים אשר גובים הון עבור כל פרוצדורה אלא נותנים שירות בסיסי למטופלים. ישנם חוקים ובראשם חוק יסוד חופש העיסוק שאוסרים על פרקטיקות של כבילת עובד למקום מסויים. ומי כבודו לומר שהשכר גבוה מדי? אם המדינה עובדת בשיטה קפיטליסטית הזכות לנהל משא ומתן עם מעסיקים פוטנציאליים היא בסיסית ביותר. הגבלת אפשרויות העסקה זו פרקטיקה פוגענית ביותר שבעתיד גם תגרור פגיעה ישירה במטופלים. אם ממילא אתה כבול למעסיק ואין אפשרות להתקדם הדבר לאורך זמן יוביל לניוון איכות הטיפול

אנונימי/ת
19.07.2017, 14:57

אם כבר אז איכות ניוון הטיפול נגרמת מכך שרופאים מתוגמלים פר "גיהוץ" כרטיס , מה שנותן להם תמריץ לקבל כמה שיותר חולים (בהתאם לחלוקה לרבעונים כמובן) גם אם הזמן המוקדש לחולה נמוך.
אני בספק אם בכלל קראת את חוק חופש העיסוק שאתה מפנה אליו. אתה מוזמן לקרוא את החוק הקצר ולהצביע על הסעיף שלדעתך מופר כאן. בהחלט יש מקרים בהם עובד צריך להתחייב למקום עבודה מסוים (או לשלם קנס במידה ומפר את התחייבויותיו).
ואם בכלל קראת את הכתבה - מדובר בסוג של הוראת שעה זמנית (שלושה חדשים) עד להסדרת העניין ע"י משרד הבריאות או בחקיקה.
גם אם יש כאן פגיעה היא מאוד מידתית, ואין שום סיכוי שבג"צ יתערב בה.

אנונימי/ת
19.07.2017, 16:00

רופאים לפחות בכללית לא מתוגמלים לפי גיהוצים. אנא הדגם לי עוד מקצוע בארץ שבו אדם מתחייב למעסיק לא לעבור בשום מצב למעסיק אחר בסביבת מגוריו. הדבר הזה הוא הסדר כובל של המעסיקים בינם לבין עצמם על מנת להחליש את כוח המיקוח של העובדים ואין אפילו ניסיון להסתיר זאת.

אנונימי/ת
20.07.2017, 08:58

זה לא משנה שבכללית לא מתוגמלים לפי גיהוצים, מספיק שבמכבי מתוגמלים לפי גיהוצים והאפשרות של רופא לעבור לשם מחייבת את הכללית לבצע תגמול שווה ערך (למשל לפי כמות חולים משוייכים) שהתוצאה דומה - יצירת עומס על הרופא הגורם לירידה באיכות הטיפול.
לא מדובר כאן על מעבר למעסיק אחר, אלא על מעבר למעסיק מתחרה במציאות של אילוץ משאבים (בניגוד לאילוץ שוק). לא מדובר עם חברות פרטיות, אלא חברות ציבוריות הממומנות מכספי המדינה (או משלם המיסים אם תרצה). לרגולטור יש זכות, ואפילו חובה, להתערב ולהסדיר את זה.

אנונימי/ת
20.07.2017, 15:52

תגיד אתה אמיתי? "לא מדובר על מעבר למעסיק אחר אלא מתחרה"? אם כל כך חורה לכם שם באוצר שחסר משאבים אז תקצו משאבים לגיוס עוד כוח אדם כך שיהיו עוד רופאי משפחה והעומס ירד. המציאות צינית הרבה יותר: זול יותר לאשפז במסדרון וזול יותר לשלם לרופא נפשות נוספות מאשר לשכור עוד אנשים ולבנות עוד מחלקות. קופות החולים כפופות לממונה על ההגבלים העסקיים ותיאום בין מתחרים במטרה לפגוע במועסקים הינו אסור על פי חוק! לרגולטור אין זכות לעבור על החוק! המתואר כאן אינו שונה מבחינה חוקית ממצב שאוסם ושטראוס יתאמו שאין מעבר מהנדסים בינהם כדי להוריד משכורות!

אנונימי/ת
20.07.2017, 21:42

התבלבלת - אינני מהאוצר.
המטרה כאן היא לא להוריד את המשכורות אלא לרסן את ההוצאה הלאומית לבריאות (שאינפלציה במשכורות עקב התחרות על רופאים יכולה להשפיע עליה). אי לכך ההשוואה לאוסם ושטראוס תלושה.

אנונימי/ת
21.07.2017, 05:42

טוב שיש עוד דבילים בעולם אחרת איך היו מגדירים חכמים?????

אנונימי/ת
19.07.2017, 21:21

אינני רופאה וההחלטה מרתיחה אותי: מנהלי הקופות וכן סימן טוב וגם יאיר פינס אינם רופאים, ומחשבותיהם הם אך ורק בכיוון של כסף ! האם כאילו לא מבינים שהם פוגעים באזרחים , מכיוון שהחלטה מעין זו , גם אם היא "זמנית" היא עוד החלטה בשרשרת של החלטות מטופשות שרק מייאשות את הרופאים ובעיקר את הרופאים הטובים, ולא פלא שחלקם עוזבים את הארץ למדינות מפותחות בהן מתייחסים אליהם אחרת. מותר לכל אדם להחליף מקום עבודה, (אלא אם מרצונו חתם על חוזה עם תנאים כאלו או אחרים) , להוסיף מקום עבודה למה שכבר יש לו, ומותר למבוטח של קופה לעבור לקופה אחרת בעקבות הרופא שלו. זו זכות בסיסית של כל אדם. מנהלי הקופות ומנהלי מש/ הבריאות , להם אין בעיה להגיע בכל יום ויום לכל רופא שהוא ... הם לא צריכים מושלם, הם לא צריכים ביטוח פרטי.

אנונימי/ת
19.07.2017, 21:28

איפה ההסתדרות הרפואית? לא מספיק שמגבילים אותנו בעיסוק הפרטי , עכשיו גם דופקים אותנו ברפואה הציבורית?

אנונימי/ת
19.07.2017, 21:43

לגמרי נכון - הר"י עסוקה בלהגיש בגצ על שביתות רעב של אסירים פוליטיים במקום לדאוג לתנאי העבודה של הרופאים. חוק הצינון, חוק ההסדרים -הרס העיסוק החופשי. והר"י - יוק. ב ו ש ה

בשבועות האחרונים כמעט מדי יום מנחיתים על ציבור הרופאים הגבלות תעסוקתיות, כלכליות , ופוגעים בזכותינו הבסיסיות . פעם זה שר האוצר, פעם שר הבריאות ועכשיו קופות החולים. אני שואל היכן ארגון העובדים של הרופאים. לא שמענו מילה מפיו של דר אידלמן יו״ר הרי לגבי הפגיעה בזכויותינו. ארגון עובדים אמור להגן על עובדיו אחרת אין לו זכות קיום . מדי חודש אנו משלמים מאות שקלים לארגון העובדים שלנו, הגיע הזמן שהרי יזכור שתפקידיו אינם נגמרים בשמירה על אתיקה רפואית בלבד אלא יתחיל לעשות את תפקידו וייצא למאבק לשמירת זכויותינו.

19.07.2017, 22:58

קרטל בין הקופות? לא יעבור. ההגבלה צריכה להיות על מספר המטופלים-לרופא. כמו שיש הגבלה על גודל כיתות בבי"ס ועל שעות נסיעה של נהג.

אנונימי/ת
19.07.2017, 22:58

חסרים רופאי משפחה? זאת הדרך למשוך מתמחים חדשים? להגביל את התעסוקה שלהם?
והצעה של מי זה? של מנכ״ל הקופה הקטנה ביותר והכי פחות אטרקטיבית לרופאים וללקוחות כאחד. נהדר. הרי ברור לכולם שזה יפגע בסופו של דבר בחולים, שהרי הגבלת תעסוקה תגרור ירידה במשכורות וזה כמובן יגרור שוב ירידה במספר המתמחים ברפואת משפחה. ולבסוף - ימשיכו לשבת בקופה רופאים בלי התמחות כרופאי משפחה והרמה תהיה בהתאם.
שיהיה בהצלחה לכולנו.

ואיפה ההסתדרות הרפואית?!?
למה צריך הסתדרות עובדים אם היא לא דואגת לעובדים שהיא מייצגת?
זו פגיעה מהותית בחופש העיסוק ולאוניד אידלמן שותק... פשוט לא להאמין!
צריך הסתדרות שתייצג את הרופאים!

אנונימי/ת
19.07.2017, 23:54

יפה, אולי עכשיו כשרופאי הקהילה נפגעים יתחיל אידלמן לעשות משהו מלבד שיווק כרטיסי הנחה לפעילויות בקיץ.

אנונימי/ת
20.07.2017, 07:35

ברוכים הבאים למאה ביניים. גם אז הפאודל [משרד הבריאות,קופ"ח] החליטו מתי עבד יכול לעבור ממקום למקום

תוצאה קלאסית של העדר מוחלט של תכנון ארוך טווח של עשור שנים ויותר !
אלה הם פירותיה של מדיניות הפתרונות : הוספת "טלאי על טלאי על טלאי..." של קברניטי המדינה!
אילו היתה קיימת מדיניות של תכנון רב-שנתי, המצוקה החריפה לרופאים מומחים ברפואת המשפחה לא הייתה מתרחשת!
כנ'ל לגבי איוש הצוות של ביה'ח אסותא באשדוד!
גם מבקר המדינה ונגידת בנק ישראל מגדירים את מצב המערכת "כעל סף קריסה"!
קריאתם הברורה נשמעת "כקול הקורא במדבר" , כגורלה של הזדעקות הר'י לאורך שנים!
זוהי מעילה " פושעת לאורך שנים ע'י ממשלות ישראל, ומגדילים לעשות זאת צמד המשרדים בריאות-אוצר והשרים שבראשם!
חייבת להווצר מחאה ציבורית, רחבת היקף ומתמדת כנגד מעילה זו , כדי שיתרחש תהליך שיקומה של המערכת !
אין להרים ידיים!
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
20.07.2017, 17:51

פאודליזם. הרופאים נהיו וסלים.

אנונימי/ת
21.07.2017, 05:37

מדהים איך חובטים ברגל גסה עוד ועוד ברופאים. אם הרופאים יתחילו לתת יחס שווה לציבור ולכל הפרוטקציונרים והקומבינטורים זה ייפסק
הקומבינטורים הרי יגיעו למיון עם מקורבים ויקבלו יחס עודף אז למה שלא ישתינו על הרופאים????? צריך להפוך את המשוואה. לתת יחס מצוין ושווה לכוווולם בלי פרוטקציות והמבין יבין

22.07.2017, 19:58

מערכת הבריאות הולאמה ב 1995, לפיכך יש לבטל את קופות החולי שהם אירגונים ששורשיהם פוליטיים, יש להקים רשות בריאות אחת, לקהילה ושניה לאשפוז, להיפטר מ 2/3 "אדמינסטרטורים למינהו" ב 4 הקופות הקיימות, כל רופא יוכל לעבוד בעריף קבוע בהתאם להסכם קיבוצי שיעודכן כל 3 שנים. שארגון הרופאים (במידה ויוקם כזה- הר"י כשלה וכושלת כי אינה דואגת לרופאים אלא לבעלי התפקידים בה) ינהל ע"מ למנוע שחיקת שכר. כל רופא יוכל לקבל כל מבוטח ע"פ חוק הבריאות הממלכתי. וכל מבוטח יבחר כל רופא בעל רישון ישראלי לעסוק ברפואה., כטוב בעיניו. זו רפואה ציבורית אמיתית, שיויונית ומכבדת את רצון הפרט והרופאים.