מחקרים

האם יש קשר בין כולסטרול לגידולי אנדומטריום ושחלות?

התפתחות מחלת הסרטן נמצאה כקשורה בשינויים במטבוליזם תוך-תאי של ליפידים וכולסטרול. מחקר זה בחן את תפקידו של האנזים acyl-CoA cholesterol acyltransferase בהתקדמות גידולי אנדומטריום ושחלות

18.07.2017, 09:38

התפתחות מחלת הסרטן נמצאה כקשורה בשינויים בתהליכים מטבוליים תוך-תאיים של ליפידים וכולסטרול בגידולים רבים. רמות גבוהות של כולסטרול אסטר (CE) דווחו כקשורות בסרטן השד, לוקמיה, גליומות וסרטן הערמונית אך לא נבדקו בהקשר של סרטן שחלות ואנדומטריום. בתוך התאים, כולסטרול חופשי עודף עובר אסטריפיקציה על ידי ACAT ומאוחסן ככולסטרול אסטר בתוך טיפות ליפידים (LDs). הצטברות כולסטרול אסטר יכולה להיות תוצאה של אובדן תפקוד של הגן מדכא הסרטן PTEN ואקטיבציה של מסלול PI3K/AKT כפי שנצפה בעבר בסרטן הלבלב.

במחקר הנוכחי החוקרים התמקדו בתפקיד של ACAT וכולסטרול אסטר במטבוליזם כולסטרול פגום בתאים של סרטן השחלות והאנדומטריום.
החוקרים בחנו את ההשפעה של ביטול אסטריפיקציית כולסטרול על ידי knockdown של ACAT-1 inhibitor/shRNA או עיכוב של מסלול PI3K/AKT/mTOR וההשפעה על פרוליפרציה, חדירה, נדידה תאית ויצירת גידולים של תאי סרטן שחלות ואנדומטריום. ההשפעה של ביטוי ACAT נבדקה ברמת החלבון וה-mRNA בפאנל של תאי סרטן שחלות ואנדומטריום. ביטוי ACAT הוערך על ידי Western Blot, ELISA, RT-PCR כמותי וצביעה אימונוהיסטוכימית.

החוקרים מצאו רמות גבוהות של ביטוי ACAT-1 ברמת החלבון וה-mRNA בתאים של גידולי אנדומטריום ושחלות לעומת תאים רגילים. תוצאות אלו מספקות מידע ראשוני על המעורבות של ACAT וכולסטרול אסטר בהתקדמות ושליחת הגרורות של סרטן השחלות.

מסקנת החוקרים היא כי מחקר זה יכול לסייע בפיתוח סמנים ביולוגיים חדשים או יעדי טיפול בסרטן השחלות והאנדומטריום.

מקור: 

Vijayalakshmi N. et al. (2017) Cancer Research. 77(13)
http://cancerres.aacrjournals.org/content/77/13_Supplement/4416

נושאים קשורים:  מחקרים,  כולסטרול,  כולסטרול אסטר,  סרטן שחלות,  סרטן אנדומטריום,  ACAT,  PI3K
תגובות