משרד הבריאות אישר לרופאי משפחה לרשום תרופות Prep כטיפול מונע להידבקות ב-HIV, לאחר שיעברו הכשרה קצרה בנושא. עד כה ניתנו התרופות בישראל במצבי חירום בלבד, כשהיה חשש ממשי להדבקה, אולם מעתה כל מי שבקבוצת סיכון - כולל בני זוג של נשאי איידס למשל- יכול לפנות לרופא המשפחה שלו ולקבל מרשם לתרופה.

משרד הבריאות, שהודיע על הצעד לאחר חודשים ארוכים של עיכובים, קבע כי רופאי המשפחה ורופאים מתחומים נוספים שיקבלו את הרישוי לרשום את התרופה יעברו תחילה הכשרה מיוחדת. כיום מחירה המלא של התרופה הוא כ-3,000 שקל בחודש, אולם עם השקת הגרסה הגנרית שלה הוא צפוי לצנוח לכ-300 שקל בחודש בלבד. התרופה הוגשה לאישור ועדת סל התרופות לשנה הקרובה, במטרה לאפשר למי שמשתייך לקבוצות הסיכון - גברים המקיימים יחסי מין עם גברים ומשתמשים בסמים - לרכוש אותה במחיר מוזל.

הודעת משרד הבריאות פורסמה כחודש לאחר שה-FDA אישר לחברת "טבע" לשווק את הגרסה הגנרית לתרופה - Truvadaי(tenofovir disoproxil fumarate/emtricitabine). לתרופה כמה מינונים: 300/200 מ"ג, 150/100, 200/133 וגם 250/167 מ"ג. בארה"ב, טיפול PreP זמין מיולי 2012 ומכוסה על ידי חברות הביטוח הרפואי הפרטיות. הטיפול אושר גם בקנדה, צרפת, נורבגיה ודרום אפריקה. מדינות נוספות באירופה מתכוונות לאשרו בקרוב.

לפי דיווח על הצעד של משרד הבריאות באתר Ynet, יש לצפות שעוד יצרניות של תרופות גנריות ישיקו בקרוב גרסאות שלהן לתרופה, שפותחה במקורה ב- Gilead Science. בארה"ב מחירו העכשווי של הטיפול עומד על 18 אלף דולר לשנה (גלולה אחת ליום - 1,500 דולר בחודש), אולם בעת שניתן האישור פורסם כי מחיר הגרסה הגנרית יהיה כ-70 דולר בשנה.

טיפולי PrEPי(Pre-exposure prophylaxis) מבוססים על משלב של תרופות אנטי-ויראליות הניתנות באופן שגרתי לנשאי HIV. מחקרים הראו שהטיפול הזה מפחית משמעותית את שיעורי ההידבקות בקרב מי שמשתייך לקבוצות הסיכון.

טיפולי ה-PrEP צברו כבר ניסיון גדול. הן מכילות בדרך כלל שילוב של התרופות טנופוביר ואמטריציטאבין, המעכבים במנגנונים שונים את שכפול והתפשטות נגיף ה-HIV בגוף. ל"טרובדה" כמה פרוטוקולי טיפול מונע: לעתים היא ניתנת מדי יום, ולעתים 3 פעמים בשבוע.

אתר Ynet פירסם את תגובת חברת "טבע": "התרופה שאושרה לשימוש כהתוויית מניעה PrEP ל-HIV, היא בגדר בשורה של ממש עבור אוכלוסיות בריאות הנמצאות בסיכון להידבק בנגיף. 'טבע', פועלת להגיע להסכמות עם קופות החולים כדי שהתרופה תימכר במחיר הוגן ובר-השגה - נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר הקיים. בכך נאפשר לאלפי אנשים שעד כה לא יכלו לעמוד בהוצאה החודשית המכבידה הזאת נגישות לטיפול מניעתי חשוב. אנו מקווים כי ביחד עם הארגונים העוסקים בנושא, נוכל להביא להפחתה המשמעותית במספר ההידבקויות בנגיף בישראל".

ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, אמר כי "האישור שהעניק משרד הבריאות הוא בשורה גדולה עבור קבוצות הסיכון להידבקות ב-HIV. הוועד, בשיתוף החברה לבריאות הלהט"ב והחברה לרפואת האיידס, פעלו לקידום נושא ה-PrEP בישראל. אנחנו גאים בהצלחת המהלך לטובת אלפי ישראלים הנמצאים כיום בקבוצות הסיכון".