שר הבריאות יעקב ליצמן אמר אתמול (ב') בשיחה עם תחנת הרדיו 103FM, כי בג"צ לא פתר את הבעיה ב"הדסה", "אבל קיבל את עמדתי כפי שהייתה לכל אורך הדרך - שלא לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית לילדים ב'שערי צדק' - ובכך גם הקל עלי אפילו יותר ממה שרציתי".

ליצמן התראיין לתכנית הרדיו של ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה. השר אמר, כי "תמה תקופת ההידברות" בנוגע למשבר ב"הדסה", שנוצר כאשר תשעת רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בבית החולים התפטרו במחאה על צעד ההנהלה.

שר הבריאות הוסיף כי הוא מרגיש ש"דווקא ניצחתי בפרשה הזאת", ושב והדגיש כי בג"צ פסל את הרעיון של הקמת מחלקה ב"שערי צדק" ואימץ את עמדת אנשי המקצוע. "ניסו להכריח אותי, את מערכת הבריאות, לעשות את מה שהם (הרופאים) רצו. וזה לא בא בחשבון. לא יכול להיות מצב שמנהל מחלקה ידרוש תנאים ויאיים להתפטר יחד עם כל רופאי המחלקה שלו. זה נקרא פוטש. משרד הבריאות לא יכול לאפשר זאת. לא ייתכן שרופא יגיד שאם לא יקבלו את דרישתו הוא ייקח אתו את כל המחלקה וילך למקום אחר".

ליצמן אמר עוד, כי המשרד הסכים להסדיר סידורים שונים להורי הילדים חולי הסרטן שטופלו ב"הדסה", כדי שיקבלו את הטיפולים שהם מבקשים בבתי חולים אחרים, "אבל הם דחו את הרעיון". גם המתווה שהוצע לרופאים בנוגע לעבודה במרפאה ב"שערי צדק" נדחה, ציין," בעוד שאני הייתי מוכן לכבד אותו". השר ציין כי במשך כל תקופת המשבר המחלקה בהדסה "עבדה כל הזמן. אנשי משרד הבריאות ביקרו שם כל יום-יומיים ובדקו את המצב".

"לא אתן שיהרסו לי את מערכת הבריאות, לא אסכים שיכריחו אותי לעשות מה שאנשי המקצוע פוסלים", אמר ליצמן, "מחלקה בשערי צדק לא נפתחת בן לילה וזה לא הפתרון", הסביר. כשנשאל אם לא ניתן לפתוח מחלקה כזאת בתוך חודשיים-שלושה כפי שנמסר לתקשורת במהלך תקופת המשבר, אמר כי "נדרשת לשם כך לפחות שנה ושלא יעבדו עליכם אלו שאומרים שיידרש לכך זמן יותר קצר".

לגבי הרופאים שהתפטרו – ושהודיעו כי מצאו לעצמם משרות במסגרת קופות החולים אבל כרופאי ילדים ולא במומחיותם, אמר ליצמן: " לא צריך לתפוס אותם בצערם. יש מספיק מחלקות המטו-אונקולוגיות בארץ ואם ירצו נעזור להם להיקלט בהן. אבל לא אסכים שהדבר ייעשה כ'בלוק'"

בראיון שיבח השר ליצמן את תפקודו של מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין. הוא אמר כי תכנית ההבראה של "הדסה" הוכנה עוד בטרם נכנס לתפקידו, כאשר לבית החולים היו חובות בסך 1.3 מיליארד שקל. "כשהחל פרופ' זאב רוטשטיין בתפקידו כמנכ"ל הוא קיבל אישור מוועדת מנכ"לים שבשנה הראשונה הוא יוכל להציג גרעון של 21 מיליון שקל... אבל עתה, הוא סיים את השנה הראשונה שלו בתפקיד עם פלוס 60 מיליון שקל", אמר. ליצמן הוסיף כי העיר לרוטשטיין על כמה מהתבטאויותיו "אבל בניהול הוא הצליח".

עו"ד הרופאים: לא יוכלו לעבוד ב'שערי צדק'

בתוך כך, עו"ד ארנה לין, שייצגה את הרופאים המתפטרים, אמרה ל"גלובס", כי "סירוב משרד הבריאות (לפתוח מחלקה בשערי צדק, מערכת ד.א.) היה לא ענייני ולא היה מקצועי. הסירוב לא נומק. לא נערכה עבודת מטה, שלא לומר בדיקה כלשהי לגבי נחיצותה של מחלקה נוספת כזו בירושלים - ובוודאי בנסיבות של משבר קשה כל-כך".

לדבריה, "בית המשפט צריך היה להוציא צו על-תנאי בעניין הזה, מה שהיה מאפשר לבקש מהצדדים פרטים נוספים ולהראות לבית המשפט שהסירוב איננו מטעמים מקצועיים ולא מטעמי מדיניות רפואית... נוסח הצו על-תנאי שהוציא בג"צ חרץ למעשה את גורל העתירה. הוא כלל הגבלות שלא ניתן להשלים איתן מבחינה רפואית על-פי החוק, והוא איפשר למשרד הבריאות למנוע שוב, מטעמים לא ענייניים, גם הרחבה של היחידה הקיימת ב'שערי צדק'".

עורכת הדין לין הוסיפה: "להגבלות שעליהן החליט משרד הבריאות התנגדו כל אנשי המקצוע וכן שערי צדק, הרופאים, ההסתדרות הרפואית וגם ההורים. התוצאה היא שהרופאים לא יוכלו לעבוד בשערי צדק וההורים יצטרכו לנסוע לתל-אביב כדי לקבל טיפול רפואי ראוי. אפשר היה להשיג תוצאה אחרת".

לפי דיווח ב"ישראל היום" הבוקר, ששת הרופאים המומחים שהתפטרו - מלבד מנהל המחלקה לשעבר פרופ' מיקי וינטראוב - כבר נקלטו כרופאי ילדים בקופות החולים באזור ירושלים - "כללית", "מאוחדת" ו"לאומית". ד"ר יאיר פלד, אחד הרופאים המתפטרים, אמר לעיתון: "זה לא הפתיע שהמאבק שלנו נגגמר כך. התמודדנו מול כוחות גדולים מאתנו בכמה סדרי גודל שלא בחלו בשום אמצעי. נאבקנו על מה שאנחנו מאמינים ואם היינו נשארים בהדסה היינו משלמים על כך מחיר כבד". הוא הוסיף: "העובדה שהילדים המטופלים עברו לקבל את הטיפולים בבתי חולים אחרים מגינה עליהם".

הורי הילדים: "שערי צדק לא צריך אישור לקלוט הרופאים"

הורי הילדים הודיעו לאחר פסיקת בג"צ כי ימשיכו במאבקם: "בית החולים שערי צדק לא זקוק לאישור מאף אחד כדי לקלוט את הרופאים המתפטרים מ'הדסה' ואפילו יותר ממספר הרופאים שהוצע במתווה הגישור שנדחה", אמרו.

"שערי צדק" אמנם יכול לקלוט את הרופאים במחלקת ילדים רגילה או במרפאה המטו-אונקולוגית שכבר פועלת בו, ושם לטפל בילדים החולים מ"הדסה" בכל עת שירצו לעבור אליהם, אלא שבמצב הזה לא ניתן יהיה לספק לחולים כל השירותים הקיימים במחלקה ייעודית כמו השתלות מח עצם ורדיו-תרפיה.

בחדשות ערוץ 2 נמסר, כי המחלקה ב"הדסה" ממשיכה לפעול עם שלושה רופאים קבועים בלבד לעומת תשעה שהועסקו במסגרתה קודם לכן. הילדים החולים מגיעים עתה לטיפולים בבתי החולים באזור המרכז - ביניהם "איכילוב", "שיבא" ו"שניידר". כבר עכשיו מטפלים שם ב-70-60 ילדים, חלקם באשפוז יום בלבד. בדיווח נמסר, כי "מתן הטיפולים יוצר עומס בבתי החולים הללו שצפוי להימשך מאחר שעדיין אין פתרון ממשי למשבר במחלקה ב'הדסה', שבמצב כוח האדם הנוכחי בה לא מסוגלת לטפל בכל הילדים". בדיווח נמסר עוד כי "נראה כרגע שלמחלקה בהדסה ייקח לפחות 4-3 שנים כדי להשתקם".