(עודכן 09:11) בג"צ דחה אמש באופן סופי את בקשתם של הורים לילדים חולי-סרטן מאזור ירושלים לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית חדשה ב"שערי צדק", בה יעבדו תשעה הרופאים שהתפטרו מ"הדסה" לפני כחודש במחאה על צעדי ההנהלה. מוקדם יותר אתמול דחו הרופאים עצמם את המתווה שהציע בג"צ לפתרון מוסכם, לפיו שלושה רופאים יעברו לעבוד באופן זמני במרפאה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק", בשל ההגבלות על עבודתם הצפויה בבית החולים.

"לא מצאנו עילה לתת צו על תנאי בעניין פתיחתה של מחלקה המטו-אונקולוגית בבית החולים שערי צדק", הודיע אמש הרכב בג"צ, בו היו חברים השופטים יורם דנציגר, עוזי פוגלמן ונעם סולברג. לדבריהם, "הסבל והמצוקה שהביעו לפנינו ההורים שילדיהם נאבקים במחלה הארורה נוגעים ללב, ואנו משוכנעים כי הם חותרים להשגת הטיפול המיטבי עבור ילדיהם. סברנו כי במסלול של גישור אותו ינהל המשנה לנשיאה השופט בדימוס אליקים רובינשטיין ניתן יהיה להגיע לתוצאה אופטימלית, ואכן נעשו מאמצים גדולים להגיע לפתרון מוסכם, אך משהדבר לא נסתייע, לא היה מנוס מדיון והכרעה לפי שורת הדין".

"אנו תקווה שעל אף התוצאה המשפטית שאליה הגענו, תימצא הדרך להושטת הטיפול הרפואי המיטבי לילדים החולים, שהם אלה שעומדים במוקד העניין שלפנינו", אמרו השופטים, ורמזו למתווה שהציעו לגבי העסקת שלושה רופאים ב"שערי צדק" במרפאה המטו-אונקולוגית.

משרד הבריאות הודיע בתגובה לפסיקת בג"צ, כי הוא "מקבל את הכרעת הדין וימשיך להיות מחוייב למתווה שהוצע על ידי בג"צ". לפי הודעת המשרד, "משתם הפרק הכואב הזה במערכת הבריאות, אנו קוראים לכל הצדדים להמשיך לחזק את המחלקה ב'הדסה' כדי שתהיה חזקה, מקצועית ומובילה".

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי הוא "מודה לשופטי בג"צ שהביאו להכרעה בפרשה הכאובה הזאת. לבי וראשי נתונים לטובת הילדים ובריאותם ונעשה כל מאמץ שיקבלו את הטיפול הטוב ביותר ונמשיך לפעול לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית."

מנכ"ל "שערי צדק", פרופ' יונתן הלוי, אמר בתגובה להחלטה, כי בית החולים מכבד את החלטת בג"צ, וכי "עם פרוץ הסכסוך בין רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים ב'הדסה' והנהלת המוסד, ומשהסתבר כי אובדן האמון של הרופאים בהנהלת 'הדסה' מוחלט, נענה 'שערי צדק' לפניית הרופאים ובקש בתום לב, ללא כוונה לרווח משני כלשהו ותוך ידוע שר הבריאות, לסייע במציאת פתרון למשבר.

"לצערי עמדת משרד הבריאות כלפי הרופאים, הורי הילדים המוחים ו'שערי צדק' לוותה ללא כל צורך בכוחנות נטולת חמלה אשר פרטיה הובאו גם בפני שופטי בג"צ, והביאה לכך שעד היום לא נמצא פתרון למשבר חסר התקדים בתולדות הרפואה בישראל.

"התחושה של עמידה מנגד מבלי יכולת לסייע בפתרון משבר אנושי כה קשה כאשר בידי 'שערי צדק' לתרום לפתרונו כפי שהאתיקה ושבועת הרופא מחייבים, היא תחושה קשה והשיקולים שהנחו את הריבון בהתנהלותו מתמיהים וזאת על דרך ההמעטה".

בדיון אתמול: הרופאים התנגדו למתווה המוצע

בדיון עצמו שבו נציגי הצדדים השונים המעורבים בפרשה וחזרו על הטיעונים שהועלו עוד קודם לכן. הרופאים אמרו כי הם מסרבים למתווה שאליו כיוון בג"צ בשבוע שעבר, ושאליו הביעו את הסכמתם הראשונית, לפיו שלושה רופאים יעבדו במרפאה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק". הרופאים יצאו נגד ההגבלות שנקבעו במתווה, לפיהן יטפלו רק בילדים שטופלו ב"הדסה", רק עד סוף השנה ובאופן מוגבל.

"כל העובדות נמצאות מולכם, כבוד השופטים, ואני מניחה שאתם מבינים את עמדת הרופאים", אמרה עורכת הדין של הרופאים מטעם הר"י, עו"ד ארנה לין, "הם לא יעבדו במקום שבו המנהל מכנה אותם בשמות... הרופאים הם בני אדם חופשיים ושום אדם ושום רשות, נכבדים ככל שיהיו, לא יכולים לכפות עליהם לעבוד בניגוד לרצונם. אף אחד מהרופאים לא יעבוד ב'שערי צדק' לפי הפרשנות של משרד הבריאות. האם הם יילכו לעשות רפואה לא טובה ב'שערי צדק' אחרי שעזבו את 'הדסה' בגלל רפואה לא טובה?"

לדברי עורכת הדין לין, "אם העתירה תידחה, לא יהיה טיפול מספיק טוב בבית חולים בירושלים וההורים ייאלצו לנסוע לתל אביב כדי לקבל שם את הטיפול. מה יגידו לילד חולה שיגיע למיון (ב"שערי צדק"), שאי-אפשר לתת לו טיפול כי בג"צ אמר שעל המרפאה ב'שערי צדק' לקבל רק ילדים שטופלו בהדסה?"

עו"ד לין הדגישה עוד: "המדינה מבקשת להפוך צו על תנאי למוחלט ובכך לגרום סבל לרופאים, להורים, לילדים ול'שערי צדק'. יש בליבנו תקווה שאפשר אולי לקדם פתרון זמני, אך ישים: לקלוט שלושה רופאים 'בשערי צדק' אולם ללא מגבלה – לא לעניין צורת הטיפול ולא על מספר המטופלים. כל פתרון אחר יגרום לנו שוב לשבת כאן בעוד חצי שנה. אני זועקת את זעקת הר"י שרואה מה קורה. בואו נחזור לפתרון המגשר".

נציגת המדינה, עו"ד מיטל בוכמן-שינדל, אמרה: "הטיפול הנכון והטוב ביותר הוא טיפול במחלקה המטו-אונקולוגית ילדים, מה שלא ניתן לתת במרפאה. אנחנו קצת מודאגים מטענות הרופאים לגבי המעבר ל'שערי צדק'. זה מציב סימן שאלה אם הם יעמדו בתנאי הרישיון לטיפול ב'שערי צדק'. ברור לנו שכרגע 3-2 רופאים ב'שערי צדק' לא יוכלו לתת מענה מלא".

עו"ד צבי אגמון, בא-כוח "שערי צדק", אמר במהלך הדיון: "לא הרבה פעמים אני מרים דגל לבן וזו אחת הפעמים. יש כאן ילדים חולי סרטן. טובת הילדים נשכחה, הרופאים נשכחו. פתאום 'שערי צדק' הפך להיות מרכז הסוגיה. היו לנו שלוש הערות על הפתרון שהוצע: מותר לנו להעסיק את מי שאנחנו רוצים; יש לנו בעיה עם תקופת הזמן שמוצעת - עד סוף השנה; יש לנו בעיה עם הגבלת מספר המטופלים. אנחנו לא חורגים מתנאי הרישיון. יש לנו ב'שערי צדק' יחידה להמטו-אונקולוגיה ואנחנו יכולים לטפל בה בחולים, עד תנאים מסוימים. המדינה טוענת שאנחנו ניתן רק ייעוץ. בשביל לתת ייעוץ אנחנו לא נעסיק את הרופאים. אנחנו לא נהיה תחנת ממסר. איפה כאן טובת הילדים? גם אם הדסה ישתקם (מהמשבר) ייקח זמן. אם לא רוצים – אז בוא נגיד לא רוצים. להגיד שזוהי טובת הילדים, זה במקרה הטוב היתממות". עו"ד אגמון גם ביקש שיוקצו למרפאה בשערי צדק רופאים נוספים.

נציג "הדסה" עו"ד יורם בונן, אמר לבית המשפט: "הדסה תהיה מוכנה לסייע ליישום המתווה, ללא קשר לכך שהיא סבורה שהמחלקה כיום יכולה לתת מענה רפואי הולם. הסכמנו לתת סיוע בשימוש במשאבי הדסה ללא שום תנאי. מבחינתנו זה אירוח שימוש, לטובת הילדים".

ההורים הודיעו על פירוק מאהל המחאה

בא כוח ההורים שהגיש את העתירה, עו"ד אליעד שרגא, אמר לשופטים: "הכול כבר נאמר בחדר הזה מלבד הדבר החשוב ביותר: טובת הילד החולה. גם אני שוקל להרים דגל לבן כי להיות בא כוחם ופיהם של ילדים חולי סרטן הוא משא כבד מנשוא. לראות את עיניהם של הילדים חולי הסרטן זה משא כבד. זה היה אמור להיות תיק קל כי יש דבר אחד שעליו אין מחלוקת והוא ערך החיים. הדבר היחיד שמתעסקים בו עתה זה האגו של ליצמן. הרגולטור משרה אווירת טרור. יש כאן פעולות שגורמות לאנשים לחיות בפחד. המדינה אצה-רצה לחבק את הצו על תנאי, תוך שהיא מאיימת בהפעלת סמכויות אחרות כנגד 'שערי צדק'. את אף אחד לא מעניינת טובת הילדים שצריכים להיטרטר למרכז הארץ כדי לקבל את הטיפול במקום שהוא יינתן להם בירושלים".

עו"ד שרגא התייחס בדבריו לכך שהרישיון שבידי 'שערי צדק' הוא למרפאה הקיימת, אבל לדבריו מעקב אחרי ילד חולה איננו נגמר אחרי שנה. "אפילו בהצעת המגשר לא דובר על קציבת זמן ללא הקמת ועדה שתיתן המלצותיה, אלא שלוועדה כזו התנגדה המדינה". בנושא ההגבלה לגבי 3 רופאים בלבד, אמר: "אם יש היתר, אין זה משנה כמה רופאים יועסקו. כל עוד הם (שערי צדק) עומדים בתנאי אותו רישוי. גם השופט רובינשטיין הבין שהיחס של רופא אחד ל-26 ילדים איננו תואם את היחס בבתי חולים אחרים, של רופא אחד ל-15 ילדים. אין סוגי סרטן עדיפים יותר ועדיפים פחות. להורים היה חשוב שכל ילדי ירושלים ייהנו מהטיפולים - ולכן הגבלת הטיפול רק לילדים שכבר אושפזו ב'הדסה' מחטיאה את המטרה שלשמה יצאו לקרב הזה".

הדיון אתמול התקיים לאחר שכשלו מאמצי הגישור מצד השופט בדימוס אליקים רובינשטיין ולאחר שבית המשפט התכנס ביום חמישי והוציא צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע התנגדה למתווה לפיו שלושה רופאים ייקלטו ב"שערי צדק" באופן זמני, עד סוף 2017. בג"צ דחה את עתירתם המקורית של ההורים לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק".

בתום הדיון הודיעו הורי הילדים על פירוק אוהל המחאה בגן סאקר בשל מחסור באמצעים. יחד עם זאת, הדגישו בהודעה לתקשורת כי "המאבק יימשך עד אשר יימצא פתרון הולם וראוי לילדינו ולילדי ירושלים החולים בסרטן בכלל".