חדשות

משבר "הדסה": הרופאים המתפטרים הקשיחו עמדות לקראת הדיון בבג"צ היום

הרופאים דורשים כי מעברם ל"שערי צדק" לא יוגבל עד סוף השנה, כי יוכלו לטפל בילדים שלא טופלו קודם לכן ב"הדסה" וכי יוגדלו המשאבים המוקצים למרפאה ההמטו-אונקולוגית במחלקת הילדים בבית החולים כדי לשפר הטיפול; גם הורי הילדים חולי הסרטן הביעו התנגדותם למתווה בג"צ, לקראת הדיון היום

דיון בבג"צ בנוגע למשבר ב"הדסה", צילום האולם (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

הרופאים שהתפטרו מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית במרכז הרפואי "הדסה" בעין-כרם הקשיחו את עמדותיהם בסוף השבוע בנוגע לפתרון המשבר, לקראת דיון שצפוי להתקיים היום (א') בבג"צ בנושא. גם הורים לילדים חולי-סרטן שטופלו ב"הדסה" הביעו הבוקר את התנגדותם למתווה שהציע בית המשפט בהמלצת השופט אליקים רובינשטיין, ששימש כמגשר בהליך.

ביום חמישי הודיע משרד הבריאות כי הוא חוזר בו מהתנגדותו למתווה שהועלה על ידי שופטי בג"צ בשבוע שעבר, לפיו שניים או שלושה מרופאי "הדסה" המתפטרים ייקלטו באופן מיידי וזמני - עד סוף 2017  - במרפאה שתפעל במחלקת הילדים ב"שערי צדק", בה ימשיכו לטפל בילדים שעברו טיפולים ב"הדסה".

"החלטה זו של משרד הבריאות ניתנה במטרה להגיע לסיום המשבר הקשה לטובת הילדים", הודיע משרד הבריאות לבית המשפט, "על אף שהעמדה הראשונית היתה שעל הרופאים לחזור ל'הדסה'".

הרופאים, מצדם, הודיעו כי החליטו להציב תנאים להסכמתם למעבר חלק מהם ל"שערי צדק". אחד התנאים הוא שיוכלו להרחיב את השירותים הרפואיים שניתנים במסגרת המרפאה הקיימת בבית החולים. כמו כן, דורשים הרופאים כי ההסכם יהיה ללא הגבלת זמן.

הרופאים גם דורשים לטפל בכל ילד שיגיע לבית החולים "שערי צדק" במסגרת המומחיות שלהם, כלומר הם מסרבים לקבל את ההסדר שבו יוכלו לטפל רק בחולים הקיימים שהיו מאושפזים או מטופלים ב"הדסה" ושבהם טיפלו עד שפרץ משבר. הם מבקשים לטפל גם בחולים נוספים שיגיעו למרפאה. כמו כן הם הודיעו, כי לא ניתן יהיה לחייבם להפנות ילד חולה לטיפול בבית חולים אחר במרכז הארץ.

בנוסף דורשים הרופאים כי יוסיפו משאבים למרפאה ההמטו-אונקולוגית הפועלת במחלקת הילדים ב"שערי צדק". בדיווח ב-Ynet בסוף השבוע צויין, כי "המשמעות של הודעת הרופאים היא שהם דוחים את מתווה הפתרון שהוצע על-ידי שופטי בג"צ". עתה לא ברור אם בית המשפט יוכל לכפות על הרופאים את ההצעה שהעלה.

גם הנהלת "שערי צדק" הודיעה לבית המשפט כי קליטת הרופאים במרכז הרפואי הירושלמי אינה החלטה של בית המשפט - מכיוון שבית החולים מופעל על ידי עמותה פרטית, שלה נתונה הסמכות והרשות להעסיק או לפטר רופאים לפי שיקול דעת בית החולים. כמו כן, הביעה הנהלת "שערי צדק" התנגדות לעובדה כי עבודתם תהיה מוגבלת בזמן.

"התקשינו להבין בצו על תנאי מדוע שילובם של הרופאים המתפטרים בשערי צדק או מדוע הטיפול בילדים שטופלו בהדסה יוגבל עד סוף השנה", נכתב בתצהיר מבית החולים שהוגש לבית המשפט, "מה הטעם בהגבלת זמנים זו, שרק תעביר את המשבר לסוף השנה, שכן אז לכאורה יאלצו אותם ילדים להיפרד פעם נוספת מהרופאים שטיפלו בהם".

גם הורי הילדים שהגישו את העתירה לבג"צ, שבה נדרש בית המשפט להורות על פתיחת מחלקה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק", הודיע כי הם מתנגדים עתה למתווה שהציע בג"צ. זאת, בניגוד לעמדתם ביום חמישי האחרון, אז בירכו על כך שבית המשפט הורה למדינה לנמק מדוע היא מתנגדת לפתרון זה. בהודעה שהעבירו לתקשורת ציינו הורי הילדים כי מדובר ב"פתרון המסכן את חיי הילדים החולים וכי הוא שגוי מקצועית, חוקית ואתית".

נושאים קשורים:  חדשות,  משבר ב"הדסה",  משרד הבריאות,  המרכז הרפואי "הדסה",  המרכז הרפואי "שערי צדק",  בג"ץ
תגובות
אנונימי/ת
10.07.2017, 06:30

הנה יצא המרצע מהשק. הכל אישי ובעצם מיקי רקח ריבה עם יוני להקים מרפאה בשערי צדק. מה השלב הבא? עוד מחלקות יעברו לשערי צדק עבור תשלום? מי שלקח מאה אלף דולרים לכיסו הפרטי מתרומה של מליון לבית החולים הוא יוני ולא פרופסור רוטשטיין. עכשיו כולם יודעים ורואים מי הנחש ומי מנסה לדאוג לחולים באמת.