מחקרים

טיפול בנרקולפסיה עם סודיום אוקסיבט והשפעת התרופה על טונוס שרירי

מחקר זה בחן את ההשפעה של התרכובת סודיום אוקסיבט על טונוס שרירי בשינה. החוקרים מצאו כי לתרופה השפעה תלוית מינון ושלב שינה על הטונוס ומינונים גבוהים שלה יכולים לסייע בטיפול בהפרעות של שנת REM

05.07.2017, 13:09

מחקר זה בחן את ההשפעה של התרכובת סודיום אוקסיבט (SO) על טונוס שרירי הסנטר בשינה על ידי אנליזה מחודשת של תוצאות ממחקר ה-SBX-15 הבינלאומי. החוקרים השתמשו באנליזה מתוקפת חצי-אוטומטית של טונוס שרירי. אנליזה זו הבדילה בין מדדי פעילות שריר קצרה (פחות מחצי שניה) לארוכה (יותר מחצי שניה) (SMI, LMI) ב-116 חולים עם נרקולפסיה-קטלפסיה. בעוד שסטימולנטים יציבים הותרו לשימוש על ידי החולים, הופסק מתן של נוגדי דכאון טריציקליים ו-SSRI. בוצעה פוליסומנוגרפיה בתחילת המחקר (V5), ארבעה שבועות לאחר טיטרציית SO ל-4.5, 6, 9 גרם או טיפול אינבו (V6) ולאחר ארבעה שבועות נוספים על מינון SO קבוע (V7).

החוקרים מצאו כי SMI ו-LMI הינם קצרים באופן מובהק סטטיסטית במהלך שינה קלה. LMI נותר יציב בכל קבוצות ה-SO במהלך גלי שינה איטיים (SWS) אך פחת באופן מובהק סטטיסטית בשנת REM.יSMI פחת באופן שאינו מובהק סטטיסטית אך עקבי במהלך SWS ו-REM בקבוצת ה-9 מ"ג בלבד. אנליזה של תת-קבוצה של חולים שהמשיכו להשתמש בסטימולנטים הדגימה כי בקבוצה זו היו SMI ו-LMI גבוהים יותר בכל הקבוצות. חולים שטופלו עם תרופות אנטי-קטלפטיות לפני תחילת המחקר היו עם LMI נמוך יותר בקבוצת ה-9 מ"ג במהלך שנת REM בכל הביקורים.

מסקנת החוקרים היא כי ל-SO השפעה תלוית מינון ושלב שינה על הטונוס השריר. מינונים נמוכים מגבירים פעילות שריר קצרה ובכך ייתכן ומאפשרים את ההישנות של פרה-סומניות. מינונים גבוהים של התרופה יעילים בעיקר בשנת REM ומרמזים כי SO יכולה לסייע בטיפול בהפרעות של שנת REM. טיפול במקביל עם סטימולנטים וטיפול קודם עם תרופות אנטי-קטקפלטיות הינו בעל השפעה על טונוס שרירי.

מקור:

Mayer, G. et al. (2017) Sleep Medicine.  35, 1
http://www.sleep-journal.com/article/S1389-9457(17)30160-0/fulltext

נושאים קשורים:  מחקרים,  סודיום אוקסיבט,  אינסומניה,  נרקולפסיה,  קטקלפסיה,  REM
תגובות