חדשות

המשבר ב"הדסה": בג"צ הורה למש' הבריאות לנמק התנגדותו לשילוב רופאים ב"שערי צדק"

השופט אליקים רובינשטיין, ששימש כמגשר בין הצדדים, דיווח לבית המשפט כי התנגדותו של שר הבריאות למתווה שגובש - לפיו שלושה רופאים ייקלטו ב"שערי צדק" וינהלו מרפאה המטו-אונקולוגית לילדים - הביאה אותו להכריז על מבוי סתום בשיחות; בג"צ הורה למדינה לנמק ההתנגדות עד יום חמישי

הורה של אחד הילדים המטופלים ב"הדסה" מתעמת עם מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין בחודש שעבר (צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

(עודכן 17:05) ניסיון הגישור בין הורי ילדים לחולי סרטן מאזור ירושלים ורופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית ב"הדסה" שהתפטרו לבין הנהלת "הדסה" ומשרד הבריאות נכשל אתמול והסתיים בהטחת האשמות הדדית בנוגע לאחריות על המשבר. הסוגיה חזרה היום (ג') לבג"צ, בדיון שנפתח בשעה 11:30.

שופט בית המשפט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין שיגר אתמול הודעה קצרה להרכב בג"צ הדן בעתירה של הורי הילדים (במסגרת עמותת "הילדים של מיקי") הדורשת לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית לילדים ב"שערי צדק", בה כתב: "הגעתי לדאבוני למבוי סתום. אינני סבור שניתן להחזיר את הרופאים המתפטרים ל'הדסה'".

לפיכך, התכנסו הצדדים היום שוב בבית המשפט העליון, לאחר שהרכב בג"צ שלח אותם בשבוע שעבר להליך גישור בנימוק כי התהליך יסייע להורים ולרופאים המתפטרים במדה רבה יותר מההליכה לנתיב המשפטי.

לפי דיווחים בכלי התקשורת, רובינשטיין המליץ לבג"צ לקבל מתווה פתרון שנראה עד אתמול בצהריים כמוסכם על כל הצדדים: הצטרפותם של פרופ' מיקי וינטראוב, פרופ' שושי וילק וד"ר איריס וילק למחלקת הילדים ב"שערי צדק", שם יפעילו מרפאה המטו-אונקולוגית שאינה במעמד של מחלקה. הרופאים האחרים, ביחד עם שלושת המתמחים במחלקה שהתפטרו גם הם, ייקלטו בבתי חולים אחרים או שיחזרו למחלקה ב"הדסה".

"ישראל היום" דיווח כי המתווה הזה, שגובש בין השאר על ידי קבוצת פעילים ירושלים בהובלת ח"כ רחל עזריה ("כולנו"), היה מקובל על הרופאים המתפטרים, על הנהלת "הדסה" ועל נציגי משרד הבריאות, עד שבצהריים שיגר שר הבריאות יעקב ליצמן מכתב שהבהיר כי הוא מתנגד אליו.

"פיצול של המחלקה הוא 'משפט שלמה' שיגרום לכך שבירושלים יפעלו שתי מחלקות בינוניות ולא אחת טובה. לאורך זמן - הדבר יפגע אנושות באיכות הטיפול לילדי ירושלים ובבריאותם", הזהיר השר לפי הדיווח ב"ישראל היום". כמו כן, ליצמן הביע חשש שפתיחת מחלקה בשל לחצי הרופאים "תביא לכאוס ואובדן שליטה ניהולית ורגולטורית במערכת".

כאמור, בדיון שהתקיים היום הורה בג"צ למדינה לנמק את התנגדותה לשילוב שניים או שלושה רופאים ב"שערי צדק", עד לדיון הבא בעתירה - שיתקיים ביום חמישי הקרוב בשעה 17:00 משרד הבריאות בירך על כך שבית המשפט לא החליט לאפשר הקמת מחלקה המטו-אונקולוגית ילדים ב"שערי צדק", והודיע, כי "בהתאם להחלטת בג"ץ משרד הבריאות ישיב את עמדתו בפני בית המשפט בנוגע לאפשרות להעסיק שניים או שלושה רופאים במרפאה קיימת בשערי צדק עד סוף שנת 2017 לצורך טיפול בילדים שטופלו בהדסה".

בדיון חזר נציג ההורים עו"ד אליעד שרגא על דרישתם לפתוח מחלקה ב"שערי צדק", ופרקליטות המדינה בשם משרד הבריאות חזרה על התנגדותה למהלך. לפי "ישראל היום", עורך דין שייצג בדיון את "שערי צדק" אמר: "ל'שערי צדק' יש את כל היכולות לטפל בילדים האלה. אין לנו רישיון להשתלות מח עצם כרגע. גם אנחנו מבינים בבריאות לא רק משרד הבריאות. כל זה פתיר ואנו מסוגלים לטפל בילדים האלה בתוך 3 עד 6 חודשים".

מכתבו של ליצמן

מכתבו של ליצמן אתמול, שטירפד את הסיכום שהתגבש, היה הרקע להודעה החריפה של יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן אתמול, בה האשים את משרד הבריאות באחריות לכישלון הגישור. לדבריו, "העמדה שהוצגה על ידי משרד הבריאות כעמדה מקצועית אינה חד משמעית, ועמידה עיקשת על עמדה זו לא מאפשרת שום התקדמות, וזה מה שהביא לכשלון הגישור. אנו מתקוממים נגד קמפיין השמצות כלפי הרופאים המסורים והמקצועיים ודורשים להפסיק לאלתר השתלחות ברופאים".

לפי אתר "וואלה", השופט רובינשטיין כתב להרכב בג"צ: "ההצעה האחרונה שהועלתה בשיח שקיימתי לא נתקבלה על דעת שר הבריאות והוא כתב לי מכתב מפורט להנמקת עמדתו אשר הגיעני בצהרי היום, ומכאן החלטתי כי הגענו למבוי סתום".

רובינשטיין תיאר חלק מהדינמיקה של הליך הגישור במכתב ששיגר לבג"צ: "לא אכחד כי על הגישור היה להתמודד עם שני צירי קושי שבגדרם נוצרו בעיות מהותיות... דומה שבמהלך התקופה נעשו משגים על ידי צדדים מעורבים שונים, וכך הגענו עד הלום, למשבר חריף".

הוא הוסיף: "משרד הבריאות סבור שהמרכז הרפואי שערי צדק לא היה צריך להידרש לפניית הרופאים לקליטת המחלקה בשלב מסוים ומוקדם, ומכאן היחסים המתוחים, שהיה להם ביטוי גם בניסיון הגישור. מנהל המרכז הרפואי סבור כי אין כל עוול בכפו בעניין הזה, וגם כאן אין בידי ומתפקידי להכריע".

"צר לי שלא נמצא פתרון הולם", סיכם השופט רובינשטיין, "ללא 'מחירים' אמיתיים, והדברים נאמרים בדחילו ורחימו; אכן, כאמור, אין פתרון אידאלי כשעסקינן בבני אנוש ומי יכחד שלרגשות תפקיד גדול כאן מכל הצדדים".

נושאים קשורים:  חדשות,  משבר ב"הדסה",  המרכז הרפואי "שערי צדק",  המרכז הרפואי "הדסה",  אליקים רובינשטיין
תגובות
אנונימי/ת
04.07.2017, 17:03

"יש שופטים בירושלים"!!

אנונימי/ת
04.07.2017, 17:40

ויש מחלקה בהדסה!

אנונימי/ת
04.07.2017, 17:12

בסוף יפתח שירות לילדים חולי סרטן מהדסה בשערי צדק כי לשופטים בגץ יש יותר שכל מאשר ל:ליצמן+רוטשטיין+ כל אוכלי החינם שמסביבם שרק יודעים לכתוב את המילה "נטישה" כי זה מה שהכתיבו להם.הצדק יעשה ויראה לרוטשטיין שימשיך ללכת לישיבות של איגוד סוכני הביטוח...

אנונימי/ת
04.07.2017, 17:40

מה שתגיד,בינתיים בגץ החליט שלא תקום מחלקה בשערי צדק,,שמשרד הבריאות ישחרר למרפאה שם עוד שלושה תקנים שיפסיקו להתבכיין,ומי שנשאר מנהל זה מי שלא נטש,,,

אנונימי/ת
04.07.2017, 18:00

סוף סוף מישהוא מצליח לעצור את המרוץ לתהום של הדסה בראשות רוטשטיין.

אנונימי/ת
04.07.2017, 18:45

כנראה שלא הבנת כלום...

אנונימי/ת
04.07.2017, 18:55

לא קשור פה רוטשטיין לכ הסיפור
רוטשטיין קיבל את המכה שלו והרופאים לא יחזרו להדסה כלל וכלל ואין אפילו על מה לדבר על זה
בג"ץ אמר את דברו ואת החלטתו דהיינו שהוא מחכה לתשובת המדינו, קרי ליצמן הליצן שהציבור החרדי סובל ממנו, ומשרד הבריאות בניהולו הכושל של מר סימן טוב ובמזל טוב שילך לכל הרוחות
וזהו זה!!!!
בהחלט נרשמה ניצחון חלקי לרופאים המסורים שאין חולק על כך שהם פעלו כנדרש מצד האתיקה ומצדדים אחרים
ולא התפטרו משיקולי אגו ואחרים

אנונימי/ת
04.07.2017, 20:23

השופטים מאותתים שהתנהגותו הביריונית של מנהל הדסה גרמה לעזיבה של רופאים מצוינים ומסורים.
החלטתם תקבע את מגבלות הכוח של הנהלות שמבזות ומשפילות עובדים מקצועיים בכל התחומים, לא רק ברפואה.
שופטי העליון נדרשים להחלטה אמיצה שתשפיע על כל מערכת יחסי העבודה במדינת ישראל.

אנונימי/ת
04.07.2017, 21:16

אם לא שמת לב,שופטי בגץ החליטו,,,שהבריונות של הרופאים לא הצליחה,וכעת אולי שלוש מהם יהיו רופאי מרפאה בשעצ,והשאר אולי יתחננו להתקבל בצפת

אנונימי/ת
04.07.2017, 21:17

לא הבנתי איך הרופאים נצחו?

אנונימי/ת
04.07.2017, 22:55

לכל החוגגים בשם הדסה-כדאי שתעיינו בערך:" ניצחון פירוס" שאמר:"עוד נצחון כזה ואבדנו" .הייתה לכם מחלקה ההמטואונקולוגית ילדים מהמעולות בארץ-שהושמדה עי" מנכל" תאב כסף והישגים שלא גדל בהדסה ולא הבין את משמעות ערכיה.אל תדאגו הוא כבר ימצא עוד כמה חלקות טובות בהדסה שנשארו ויוציא להן את המיץ-כי שם המשחק של פרופסור זאב רוטשטיין הוא כסף והישגים אבל לא מצפון או מסירות לחולים.אז כבר ברחו מהדסה הגסטרואנטרולוגים וההמטואונקולוגים ילדים-אז מציע לכל מי שחושב שהכל בא על מקומו בשלום, במקום להמשיך לכתוב ברוע לב על הרופאים המצטיינים שהיו לתפארת הדסה ושעזבו/הועזבו בזכות כותב חמשירי הפורים "המוכשר"אז פשוט תתכוננו כבר לעוזבים הבאים. בסוף כשרוטשויין יגמור להחריב את הדסה הישנה היא אולי תהיה מאוזנת כספית פחות או יותר ,אבל כבר לא תהיה הדסה שהיכרנו בעבר וגם הערכנו.חבל!

אנונימי/ת
04.07.2017, 23:07

ובין ה"עריקים" גם המחלקה לרפואת ספורט של פרופ' נעמה קונסטנטיני...

אנונימי/ת
04.07.2017, 23:36

אולי הרבה יותר פשוט לזרוק את הצרה הצרורה הזו-רוטשטיין הרי הוא כבר ימצא מאיפה לקושש את הכסף לעצמו . פשוט במקום שהוא יהיה האחרון שיכבה את האור בהדסה...

אנונימי/ת
05.07.2017, 06:26

אתם יכולים להתלונן על רוטשטיין מכאן ועד ירושלים...אבל במאבק הזה הוא ניצח בגדול,,והראה לכל הרופאים מי כאן קובע! העובדות מדברות בשטח...

אנונימי/ת
05.07.2017, 07:23

עוד אחד שטוף מח שלא הבין שמה שקרה הוא נזק אדיר לרפואה וקודם כל להדסה עצמה.לך לראות משחקים של ביתר" ירושלים לשם מתאימה ההבנה שלך...

אנונימי/ת
05.07.2017, 08:40

נזק אדיר לרפואה שרופאים עושים פוטש,מזל שיש אנשים כמו רוטשטיין שלא נכנעים לסחיטות....וכן יורים במי שמאיים בהם.כי כנראה רק ככה אפשר לנהל בארץ הזו

אנונימי/ת
05.07.2017, 22:07

ניתוח מזוקק. בג"ץ יותר מרומז שיש מגבלות לכוח הניתן למנהל, להנהלה, לדירקטוריון, למשרד ממשלתי , מוכשר ויעיל ככל שיהיה. בג"ץ מסמן קו ברור בנוגע למצפון של רופא, של עובד, של אדם הפועל ממניעים מוסרים ושלא דבק בו רבב.

אנונימי/ת
06.07.2017, 08:00

בגץ החליט להשאיר את רוטשטיין,את המחלקה ואת מנהל המחלקה החדש בהדסה,,בגץ ביקש ממשרד הבריאות 3 תקני מרפאה,כדי לקבל שקט תעשייתי