חדשות

המשבר ב"הדסה": ההורים מאיימים לנטוש הליך הגישור אם ליצמן לא ישתתף

טרם הושגו הסכמות בין הצדדים למרות יומיים של דיונים; הורי ילדים שטופלו ב"הדסה" הודיעו כי הם מתכוונים לפרוש מהליך הגישור שנכפה עליהם אם שר הבריאות יעקב ליצמן לא ישתתף בהליך באופן אישי; "ילדינו נמצאים בסכנת חיים והשר לא טורח להשתתף בגישור כל כך חשוב"

מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

(עודכן 09:30, 30 ביוני) טרם הושגו הסכמות כלשהן בין הרופאים שהתפטרו מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית ב"הדסה" לבין הנהלת המרכז הרפואי ומשרד הבריאות בנוגע לפתרון המשבר בטיפול בילדים חולי סרטן בירושלים; כך מדווחים כלי התקשורת, לאחר יומיים של דיונים בין הצדדים במסגרת הליך הגישור שמוביל שופט העליון לשעבר אליקים רובינשטיין.

לפי הדיווח, הצדדים הגיעו שלשום ואתמול לבניין בית המשפט העליון ומוקמו בחדרים נפרדים, כאשר השופט רובינשטיין "מדלג" בין החדרים בניסיון ליצור דיאלוג שיוביל לפתרון המשבר.

בהודעה שנמסרה מטעם ההורים באמצעות עו"ד אליעד שרגא, נמסר, כי "למרות שהליך הגישור תקוע, שר הבריאות יעקב ליצמן לא מצא לנכון להגיע לדיונים ובמקום זאת בחר לשלוח פקידים מטעמו שידחו כל הצעה שעולה על הפרק, ובשל כך אינם מסוגלים לקבל החלטות". לפי ההודעה, "לא ייתכן שילדינו נמצאים בסכנת חיים והשר לא טורח להשתתף בגישור כל כך חשוב".

משרד הבריאות מסר בתגובה לאתר "כלכליסט", כי "אנו מצרים על כך שמי שאמור לייצג את טובת הילדים וההורים מחפש דרכים למצוא אזכורים לשמו בתקשורת, תוך שימוש בטענות סרק שאין להן בסיס, במטרה לדחות כל הצעה לפתרון. יש להצטער על שאינטרסנטים וטרמפיסטים שאינם רואים את טובת הילדים מכשילים את תהליך הגישור ומונעים פעם אחר פעם כל סיכוי להגיע לפתרון המשבר. בעקבות התנהלות עו"ד שרגא שמחבלת בהליכי הגישור ופוגעת בכבוד השופט אליקים רובינשטיין ומאמציו הכנים כנראה שלא נותרה ברירה אלא להביא את ההכרעה לידי בג"ץ".

שלושה מתווים לפתרון

לפי דיווח באתר "וואלה", בדיונים עד כה הועלו שלושה מתווים אפשריים. הראשון כולל את הפתרון שגיבש נשיא המדינה בהסכמת הורי הילדים -  חזרת תשעת הרופאים המתפטרים - שישה מומחים ושלושה מתמחים - למחלקה ההמטו-אונקולוגית ב"הדסה" והשבת המצב לקדמותו, לתקופת ניסיון של חצי שנה. המתווה השני קובע כי הרופאים יחזרו ל"הדסה", אולם לא יהיו תחת ניהולו הישיר של פרופ' רוטשטיין, אלא יימצאו בניהול גורם חיצוני נייטרלי המוסכם על הצדדים. הפתרון השלישי הוא "פיצול רופאים" בין המחלקה הקיימת ב"הדסה" לבין מחלקה חדשה ב"שערי צדק", שבה יכהנו פרופ' מיקי וינטראוב וסגניתו פרופ' שושנה וילק. האתר ציין, כי משרד הבריאות חזר והביע התנגדות למהלך זה, ומתנגד נחרצות לפתיחת מחלקה חדשה - מצומצת או מלאה - ב"שערי צדק".

ביום ראשון צפויים שופטי בג"צ הדנים בעתירה - יורם דנציגר, עוזי פוגלמן ונעם סולברג - לקבל דיווח נוסף מהמגשר רובינשטיין. כמו הדיווח הקודם אתמול, הדיווח יישאר חסוי, והוא נועד לעדכן את השופטים במצב המשא ומתן. דיווחים דומים צפויים להינתן מדי כמה ימים - עד שייפתר המשבר.

כתבת "ישראל היום", מיטל יסעור בית-אור, דיווחה כי הורי הילדים אמרו בתום הפגישה אמש כי "השופט רובינשטיין היה קשוב לטענתנו. מעבר לכך לא נוכל למסור פרטים לגבי תוכן הדיון לבקשתו ולשם הגברת סיכויי הצלחת תהליך הגישור החשוב לכולנו".

מנכ"ל "הדסה" רוטשטיין אמר לעיתון לאחר הפגישה, כי "נכנסתי בהרגשה שיש תהום ענקית שלא ניתנת לגישור. אחרי הפגישה אני יותר אופטימי. השופט עשה עבודה מדהימה. הוא נותן מעצמו הכל ועבר בלילה על כל החומר", לפי הדיווח ב"ישראל היום".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, אמר לעיתון כי הוא חש אופטימיות בנוגע לסיכויי הצלחתה הגישור: "אני חושב שזו הדרך היחידה לפתור את המשבר... צריך להיכנס לגישור מאוד אינטנסיבי ולתפור לכל המעורבים במשבר חליפה שהם ירגישו נוח איתה וזה לא פשוט, אך ניתן לעשות".

נציגי הורי הילדים דרשו לצרף את שר האוצר משה כחלון לגישור, מכיוון שעמדת משרד הבריאות נגד פתיחת מחלקה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק" נובעת בין השאר מהעלויות הגבוהות וחוסר ההיתכנות הכלכלית של המהלך. ההורים טוענים, כי צירוף שר האוצר לדיונים "יאפשר לרדת לפשרם של הטיעונים הכלכליים". שר האוצר הודיע כי הוא מוכן להשתתף בהליך הגישור.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  משבר ב"הדסה",  גישור,  אליקים רובינשטיין,  משרד הבריאות
תגובות
 
אנונימי/ת
30.06.2017, 10:26

התנהגותם של רופאי הדסה בירוינת ונוגדת כל כללי האטיקה רפואית.גם מבחינה חוקית רופא שפעם אחת בדק חולה אחראי על משך טיפולו.משרד הבריאות צריך לשלול רשיונות עבודה שלהם ולא לשחק איתם פוצינו-מוצינו.יש בארץ מספיק מומחים בתחום המטו-אונקולוגי ילדים. אין שום בעיה לבנות צוות חדש בהדסה ,אבל בשביל זה צרכים ביצים.

30.06.2017, 10:53

כן, יש בארץ ״מספיק מומחים״ - 40 וקצת

אנונימי/ת
30.06.2017, 11:56

לפני שמגיבים 1. יש לשלוט בשפה העברית ברמה סבירה 2. יש ללמוד את העובדות ולא לקשקש סתם.

אנונימי/ת
30.06.2017, 18:02

אפילו מ40 אפשר לגיס 6

אנונימי/ת
30.06.2017, 18:11

השכל לא תכונה בולטת אצלך.

ליצמן ממשיך להתחמק מאחריותו האישית-הבלעדית מפתרון המשבר (משבר שהתחיל ב- נובמבר 16' !!) וגם היום שולח "נציגים" מטעמו !
לך הביתה !
עשה עמנו חסד - התפטר !!
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
30.06.2017, 19:49

כל הכבוד תיאו, אדם עם יושרה ואומץ אתה

30.06.2017, 12:40

את הרופאים לא מעניינת כלל טובת הילדים שהיא חזרה מידית לשגרת הטיפול החיונית אלא ממשיכים לדרוש פתיחת מחלקה. ככול הנראה בגץ ידחה את העתירה, זו הסיבה לגישור הכפוי. השופטים גם רמזו להורים שזה הסיכוי הטוב ביותר עבורם אבל הם ממשיכים להתעקש והם יצאו קרחים מכל הצדדים.

אנונימי/ת
30.06.2017, 13:10

לא יעלה על הדעת להקים תשתית חדשה אחרי שנים של השקעה בהדסה . זה מבחינה ציבורית לא בא בחשבון לפזר כך כספים . זה תקדים הרסני פשוט אנרכיה. לא מדובר בכסף קטן אלא עלויות גדולות מאד ומעבר לכך צבירת ניסיון של מערכות רחבות בבית חולים מעבדות בנק דם הדמיה וכו. לאור זאת העמדה של משרד הבריאות ברורה לחלוטין.
על רקע זה ההתנהגות של ההורים ושל צוות הרופאים שהתפטר בלתי מתקבלת על הדעת וראויה לכל גינוי.
חבל שהשר לא אומר את הדברים באופן ברור וצלול וכך אופציות לא ראליות ממשיכות להתגלגל כאילו הן ניתנות לביצוע

30.06.2017, 13:52

ככל הנראה המגשר הציע מתווה שמאפשר טיפול מידי בכל הילדים על ידי 6 הרופאים המתפטרים ללא מעורבות הנהלת הדסה. ההורים קבלו כל מה שרצו אבל אז למרבה הפלא הם השיבו כי הפתרון היחיד שמקובל עליהם הוא מעבר כל הצוות למחלקה חדשה בשערי צדק . הצורך "הדחוף" לטפל מיד בילדים שנמצאים "בסכנת חיים" לפתע לא קיים.
ההורים בתמיכה תקשורתית וציבורית מובילים למצב מסוכן מאד . הנסיון להטיל את האחריות על המצב ך על אחרים בתנאים אילו ראוי לביקורת

אנונימי/ת
30.06.2017, 14:37

אין מה לבוא בטענות להורים. הם מייצגים את צרכי הילדים. מסתבר שכעת הם משמשים קטליזטור לתהליך שהיה צריך לקרות כבר מזמן... עובדה שהיום הם הכריחו את ליצמן להגיע לגישור!

אנונימי/ת
30.06.2017, 14:49

משרד הבריאות והנהלת בית החולים כשלו.
לא ניתן לאנוס רופאים לעבוד במקום שמאיימים עליהם.
האנושיות נזרקה לפח, מנכל משרד בריאות שאינו רופא אינו שונה ממנהל בי"ח שאינו רופא.
קחו אחריות כמו במדינות מתוקנות

אנונימי/ת
30.06.2017, 19:53

קשה להאמין איך רופאים מצדדים במי שרומס בבריונות ובאלימות את חבריהם. על השתיקה העצובה, על הפחדנות של כולנו מול הנהלות רפואיות שהתנהלותם לא ישרה בלשון המעטה איני רוצה להרחיב.

אנונימי/ת
30.06.2017, 16:15

הרופאים הנוטשים מסתתרים מאחרי הגב של ההורים המסכנים. ההורים יסכימו לכל פתרון שבו יבחרו הרופאים של ילדיהם החולים. וזה אנושי ומובן. אלא שהרופאים מתבצרים בעמדה הנוקשה ׳לא הדסה׳ בשום תנאי ובשום קונסטלציה. ׳רק שעצ׳. אז אין טעם לגישור. מדובר בתכתיב נוקשה. הרופאים ששכחו כנראה את שבועת הרופא מרשים לעצמם לשגע מדינה שלמה בגלל שהם מעין מונופול. אם היו רופאים זמינים בתחום הזה הם לא היו מעיזים להתנהג כך. כל הדיבורים על מסירותם לחולים (האם לא כל רופא צריך להיות מסור לחוליו? האם אין עוד רופאים נפלאים, טובים ומסורים? רק הם? ) נמוגים כשרואים שמה שהם הצליחו להשיג עד כה זה להעביר את הילדים מבית חולים לגן סאקר, ופשוט לנטוש אותם. כשל מוסרי מזעזע.

אנונימי/ת
30.06.2017, 16:48

האם יש מקצוע אחר שבו מספר קטן של אנשים יכול להעמיד את כל המדינה על הרגליים ? איך הגענו למצב כזה ? לצערנו יש מחסור אדיר מתמשך ובעיתי ביותר של רופאים !!!

אנונימי/ת
01.07.2017, 12:38

רוטשטיין מוכר היטב על כל הגחמות שלו, אבל במקרה הזה, כמישהו שמכיר את הפרטים: כל הכבוד לרוטשטיין על עמידתו וכושר ההתבטאות שלו!
את מיקי ונגרריו היה צריך להעמיד לדין ביחד עם יונתן הלוי וקחת את רישיונם לעסוק ברפואה!
מיקי חשב שלמד את מקרה קבוצת הגסטרו-אנטרולוגים שעברו לפני כ-20 שנה קקבוצה מהדסה לשע׳צ בעקבות ההבטחות המשופרות של יונתן הלוי. אבל אז לשלמה מור יוסף היה הכוח לשלח אתם אפילו במחיר נזק ליחידה בהדסה.
זה לא המקרה הראשון שיונתן הלוי גוזל או מנסה לחטוף רופאים בכירים מהדסה. היו עוד מיקרים של מספר כירורגים מעולים וכד׳.
אבל מיקי ונגרריו והלוי טעו בהימוריהם, וזאת הרבה לפני שרוטשטיין היה מודע למזימה.
בנוסף הניצול הציני והמכוער של גיוס הורי הילדים החולים להוביל את המלחמה שלו עד שביתות רעב ופניה לבג׳צ לדעתי גובל בפלילים!

אנונימי/ת
01.07.2017, 13:27

כשהבית בוער העכברים בורחים (או נשארים וסותמים את האף).
כלשון הדוברת של טראמפ- הביאו להדסה מנהל שיודע רק לכבות אש באש.