חדשות

חשד: תרופה מצילת-חיים לחולות סרטן שד זויפה והיתה בשימוש בישראל

משרד הבריאות דיווח כי איתר מקרה חריג, וראשון מסוגו, בו זויפה התרופה "אייברנס" המיועדת לטיפול בסרטן שד; נשים הלוקחות את התרופה היקרה נקראו לבדוק כי ברשותן התרופה המקורית

תרופות, גלולות (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הודיע היום (ג') כי הוא חוקר מקרה ראשון מסוגו בישראל, בו התרופה החדשנית אייברנס (Ibrance) לסרטן השד זויפה ונמכרה לשימוש, ואף היתה בשימוש על ידי חולת סרטן שנפטרה מהמחלה. על החשד דיווח הבוקר העיתון "דה מרקר".

לפי הדיווח, התרופה, המיועדת לשימוש בנשים החולות בסרטן שד גרורתי בעל קולטנים הורמונליים ושנועדה להאט את התפשטות גרורות הגידולים, היתה בשימוש של חולת סרטן שנפטרה מהמחלה. עלות התרופה כ-28 אלף שקלים לחודש של טיפול, ומשפחתה של החולה החליטה להעביר את שארית התרופה - הנלקחת כגלולות - לארגון "חברים לרפואה" כדי שזה יעביר אותה לחולה הזקוקה לה.

לפי הדיווח ב"דה מרקר": "חולת סרטן שד שהגיעה דרך העמותה לבית המשפחה של המנוחה עם מרשם, קיבלה את החפיסה שנראתה כמו חפיסות קודמות שהשתמשה בהן. ואולם כאשר פתחה את האריזה, זיהתה מיד כי מראה הכדור שונה בצבע, בצורה ובגודל מהכדורים שקיבלה קודם לכן: במקום קפליות חומות היו באריזה כדורים לבנים".

חברת "פייזר", יצרנית התרופה, קיבלה את התרופה החשודה ואישרה כי מדובר בתרופה מזויפת. החברה העבירה את הגלולות למשרד הבריאות, שפתח בחקירה בנושא. המקרה אירע לפני כשבועיים.

משרד הבריאות מסר לעיתון: "משרד הבריאות פתח בחקירה נמרצת של המקרה. התכשיר הועבר לבדיקות מעבדה ונעשו פעולות אכיפה וביקורת במספר מוקדים. מטופלות הנוטלות את התכשיר Ibrance מתבקשות לבדוק שבידיהן מצוי התכשיר המקורי. במידה והתכשיר אינו מקורי – יש לפנות למוקד 5400* של משרד הבריאות וכן לרופא האונקולוג המטפל".

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן שד,  אייברנס,  תרופות,  זיוף,  תרופות מצילות חיים,  Ibrance
תגובות