חדשות

היום: דיון בבג"ץ בעתירה לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק"

לפי הערכות בכלי התקשורת, הרופאים שהתפטרו יהיו מוכנים לוותר על דרישתם לעבור כגוף אחד ל"שערי צדק" ולהתחיל בהליך גישור שיתנהל בפיקוח בג"ץ, סביב מתווה נשיא המדינה לפתרון, הקורא להחזיר את המצב במחלקה לקדמותו, כולל מינוי מחדש של פרופ' מיקי וינטראוב למנהל המחלקה

הורה של אחד הילדים המטופלים ב"הדסה" מתעמת עם מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין בחודש שעבר (צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

בג"ץ ידון היום (ג') בעתירה של הורי ילדים חולי סרטן שטופלו במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה", הדורשת לפתוח מחלקה זהה במרכז הרפואי "שערי צדק" בה ייקלטו הרופאים שהתפטרו מ"הדסה" וכן להדיח את פרופ' זאב רוטשטיין מתפקיד ניהול בית החולים. את העתירה הגיש בשם ההורים עו"ד אליעד שרגא.

לפי הערכות שפורסמו לקראת הדיון, אם בג"צ יחליט להמליץ לצדדים ללכת להליך של גישור, בפיקוחו, הרופאים המתפטרים ייעתרו לכך, והמתווה סביבו ינוהל ההליך הוא זה שגיבש נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. לפי המתווה, שזכה לתמיכת הורי הילדים וכן לאישור פומבי מצד משרד הבריאות, המצב במחלקה יחזור לקדמותו - כולל אי-ביצוע השתלות מח-עצם בילדים במחלקת המבוגרים והשבתו לתפקיד של פרופ' מיקי וינטראוב.

"המחלקה (ב'הדסה') מתפקדת באופן נאות", נכתב בדברי הסיכום של הדוח שהוגש אתמול על ידי ועדה שמונתה על ידי משרד הבריאות, "נצפה תיאום בעבודתם המשותפת של צוותי המחלקה"

צעד אחרון זה אינו מקובל על פרופ' רוטשטיין והנהלת "הדסה", שהבהירו בהודעות לעיתונות כי ד"ר גל גולדשטיין, שהובא מ"שיבא" כדי להחליף את פרופ' וינטראוב, יישאר בתפקידו בכל מקרה.

לקראת הדיון, פורסמו דיווחים סותרים על המצב במחלקה כיום, לאחר שרוב הילדים הישראלים עזבו אותה לטובת טיפול במרכז הארץ, והצוות המטפל מסתייע ברופאים ממערך ההמטו-אונקולוגיה של המרכז הרפואי "שיבא". בעוד ועדה רשמית של משרד הבריאות בראשות ד"ר יצחק ברלוביץ' קבעה כי העבודה במחלקה מתנהלת כסדרה, תצהיר שהגישו אחיות במחלקה לבג"ץ טוען כי "מתקבלות החלטות המסכנות חיים".

"המחלקה מתפקדת באופן נאות", נכתב בדברי הסיכום של הדוח שהוגש אתמול על ידי הוועדה, שמונתה על ידי משרד הבריאות, "נצפה תיאום בעבודתם המשותפת של צוותי המחלקה. כלל הפעולות שבוצעו תרמו ליצירה של שגרת עבודה מובנית ומתואמת הכוללת הנחיות ברורות לצוותים הרפואיים והסיעודיים, מנגנונים לפתרון קונפליקטים, מתן משובים, תחקור אירועים וכמעט-אירועים. נבנו כללי התייעצות, דיווח ובקשת עזרה במשמרות".

לעומת זאת, בתצהיר של שלוש אחיות במחלקה, עליו דיווח הבוקר (ג') "ישראל היום", נכתב כי "מנהל המחלקה, שהוא חדש בתפקידו, משמש במרבית הימים רופא ללא צוות, אשר לא ניתן ללמוד מניסיונו וממומחיותו או להתייעץ עמו מעבר לייעוץ טלפוני. כתוצאה מכך, מתעכבים טיפולים חיוניים בילדים או לא ניתנים כלל, וניתנות הוראות לטיפול תרופתי אונקולוגי ללא שיקול דעת מקצועי מספק. בדיקות חיוניות לא נלקחות או שלא ניתנת התייחסות מתאימה לתוצאותיהן". לדבריהן, "המשך פעילות המחלקה כפי שהיא היום מהווה סכנה חמורה ומתמשכת לטיפול המיטבי בילדים ומנוגדת לכללי מינהל תקין".

הנהלת "הדסה" הגיבה לתצהיר שהוגש, ואמרה: "יצא המרצע מן השק. מדובר בשלוש אחיות שהיו ממנהיגות המרד לנטישת 'הדסה'. שלוש האחיות נשארו מאחור במחלקה כדי לשדר החוצה מסרים שלפיהם המחלקה אינה מתפקדת".

פורום מנהלי בתי החולים נגד הרופאים המתפטרים

בתוך כך, פורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים הביע תמיכה בפרופ' רוטשטיין ומתח ביקורת חריפה על הרופאים שהתפטרו במחאה על הטיפול בילדים בבית החולים. יו"ר הפורום, ד"ר חזי לוי מבית החולים "ברזילי", שלח מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, בו כתב: "המעשה שנעשה אינו עולה בקנה אחד עם הערכים הניהוליים שלנו... לא עולה על דעתו שנכון או מותר שקבוצת  רופאים בראשות מנהל המחלקה תיטוש כאחד את המחלקה ותביא לקריסתה, יהא אשר יהא המניע, ותגרום להפסקת הטיפול בילדים החולים במחלה כה קשה ומורכבת ולסכן את חייהם".

נושאים קשורים:  חדשות,  משבר ב"הדסה",  המרכז הרפואי "הדסה",  המרכז הרפואי "שערי צדק",  גישור,  משרד הבריאות,  בג"ץ
תגובות
 
27.06.2017, 11:39

אני מאוד מקווה שבג"צ ישים היום קץ לטירוף המערכות הזה. אין בשום אופן לתת לגיטימיות להתנהלות הרופאים המתפטרים עם מיקי וינטראוב בראשם. נטישת הרופאים את המחלקה ואת הטיפול בילדים היא שערורייתית מחדת והתמיכה בהם ע"י ההורים המוסתים היא רעה ביותר.

אנונימי/ת
27.06.2017, 15:04

עזרה היקר!
התגובה שלך לגמרי לא עניינית לדבר כך על רופאים מלאכים שהצילו חיי אדם בתנאים לא תנאים, זו רשעות שאין כדוגמתו
אז בבקשה לפני שאתה כותב תגובה
תלמד טוב את כל הפרשיה תרד מרום מושבתך לשמוע את הסיפורים האמיתים והכואבים של ההורים ושל הילדים ורק אז אתה מוזמן לכתוב את אשר על לבך
ועוד מילה כל אלה שתופסים טראמפ על גבם של הילדים החולים ושל הרופאים המלאכים, לא ינוקה,
יש כלל בחיים
היום זה הוא מחר זה אתה
אז בבקשה

אנונימי/ת
27.06.2017, 22:09

לא קווית לשווא...בגץ אף רמז שגישור זה הכי טוב שהם יכולים להשיג...עכשיו משרד הבריאות יתחנן לכמה בתי חולים שיקבלו רופאים מורדים..כדי שיהיה סוף למאבק המטופש שלהם..

אנונימי/ת
28.06.2017, 14:08

המגיבים כאן מפספסים את האמת והיא שהרשע העיקרי בכל הטרגדיה הזו זה הלוי שרקח את כל התבשיל הזה. לולא אומנות הפיתוי שלו כלפי הרופאים מהדסה כל זה לא היה קורה. הכפה על ראשו זו תחפושת לשמה