חדשות

'מיקי, טעיתי. לא הבנתי ששנינו ברשומון. אם נחזיר האמון בינינו נוכל להגיע לפתרון'

כך אומר מנהל "הדסה" פרופ' זאב רוטשטיין בראיון ל"מעריב"; לדבריו, שורת גורמים ואי-הבנות גרמו להידרדרות המצב מחוץ לשליטה, ביניהם מכתב שהעבירה ד"ר פולינה סטפנסקי "על דעת עצמה" לפרופ' וינטראוב, בו תיכננה לאחד ההשתלות במבוגרים ובילדים תחת קורת גג אחת

פרופ' זאב רוטשטיין, יו"ר ועדת סל התרופות. "הלחץ על חברות התרופות מתחיל לשאת פרי"

מנהל "הדסה" פרופ' זאב רוטשטיין מודה כי טעה בניהול המשבר במחלקה ההמטו-אונקולוגית ב"הדסה", ואומר כי הדברים "הידרדרו ללא שליטה" בעקבות פעולות שנקטו רופאים בבית החולים, בשל אי הבנה הדדית ובשל צעדיהם הקיצוניים של הרופאים המתפטרים ובני משפחות ילדים חולי סרטן שנאבקים על הקמת מחלקה המטו-אונקולוגית לילדים ב"שערי צדק". פרופ' רוטשטיין אמר את הדברים בראיון ל"מעריב" שהתפרסם היום.

"מדובר ברשומון, שצמח ויצא משליטה מבלי שהייתי ער אליו, עד שהגיע לנקודת פיצוץ", אמר פרופ' רוטשטיין ל"מעריב". לדבריו, אי ההבנה נבעה מכך שד"ר פולינה סטפנסקי, אותה קידם לתפקיד מנהלת מחלקת השתלת מח עצם במבוגרים שלחה מכתב "על דעת עצמה", בה כתבה לפרופ' וינטראוב שהיא מכינה טיוטה לאחד ההשתלות במבוגרים ובילדים תחת קורת גג אחת.

"הנייר הזה לא הוצג בפני... מפה המצב הידרדר ללא שליטה. בין השאר, נעשתה באותו שבוע ההתכתבות של פרופ' וינטראוב למנהל ביה"ח שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, שנמשכה ברציפות וכללה תוכנית להעברת המחלקה בשלמותה מהדסה לשערי צדק", אמר פרופ' רוטשטיין לכתבת העיתון אורית א. בראון.

לדבריו, שלושה שבועות אחרי הצגת הנייר הודיע לו פרופ' וינטראוב כי הוא וצוותו עוברים כגוף אחד ל"שערי צדק". פרופ' רוטשטיין סיפר כי "אני עובר הרבה לילות ללא שינה. אמונתי במקצוע הרפואה, שמקדים תמיד את האינטרס של החולים על האינטרס של הרופא, נסדקה אצלי בצורה מאוד כואבת. זאת נקודת שבר ברפואה הישראלית. עד היום לא נתנו הרופאים שום הסבר משכנע מדוע הם חשו שהגיעו מים עד נפש ונטשו ילדים חולים לגורלם".

כתבת העיתון שאלה את רוטשטיין "אם יתאפשר לך לשבת עם פרופ' ויינטראוב לשיחה בארבע עיניים, מה תגיד לו?" תשובתו: "הייתי אומר לו: מיקי, טעיתי. לא הבנתי ששנינו ברשומון. אם נחזיר את האמון בין שנינו, נוכל להתלכד לפתרונות שהם אכן לטובת הילדים".

"ומה אתה אומר לשר הבריאות?", שאלה כתבת "מעריב"; "אני כואב את כאבו אל מול חצי התרעלה שהופנו אליו ומקווה שנתעורר ליום שאחרי כשתהליך ההבראה של הדסה יסתיים בהצלחה", אמר. "ומה אתה מצפה שבג"ץ יעשה?", נשאל; תשובתו של פרופ' רוטשטיין: "אני מצפה שבג"ץ יקרא לצדדים, כמו שעשו הנשיא, ראש הממשלה ושר הבריאות, להתכנס לפתרון מוסכם. אם קריאה כזו תישמע, הדסה תמלא את חלקה".

נתניהו תומך במתווה נשיא המדינה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך במתווה שהשיג נשיא המדינה לפתרון המשבר ב"הדסה" - וקורא להשיב את המצב לקדמותו במחלקה ההמטו-אונוקולוגית ב"הדסה" לתקופה של חצי שנה עד שנה. המתווה כולל את החזרתו לתפקיד של פרופ' מיקי וינטראוב, צעד אליו מתנגדת הנהלת "הדסה" בראשות פרופ' זאב רוטשטיין בחריפות.

"אני מבקש מהצדדים לעשות מאמץ אחרון והמאמץ הזה הוא פשוט - להחזיר את המצב לקדמותו ואז לתת תקופה של חצי שנה או אפילו שנה, לבחון את הדברים", אמר נתניהו בהודעה שפורסמה לעיתונות, "(יש) להחזיר את המצב לקדמותו כדי שהילדים העייפים, המסכנים והחולים הללו לא ימשיכו לסבול".

המתווה גובש בתמיכת הורים לילדים חולי סרטן שנפגשו ביום חמישי שעבר עם נשיא המדינה, וכולל את קבלת כל דרישותיהם בנוגע לטיפול בילדים חולי סרטן ב"הדסה", לרבות השבת כל הצוות שהתפטר לתפקידו והדחתו של מנהל המחלקה המחליף שהובא מ"שיבא", ד"ר גל גולדשטיין.

קבלת המתווה מצד משרד הבריאות (שהודיע על כך כבר ביום חמישי) וכעת מצד ראש הממשלה עשוי ליצור קרע חריף בין שר הבריאות יעקב ליצמן לפרופ' רוטשטיין, שמתנגד נחרצות להשבת פרופ' וינטראוב לתפקידו. "פרופ' רוטשטיין מבקש להדגיש שוב כי מנהל המחלקה הוא ד"ר גל גולדשטיין העושה עבודה נפלאה ומעולה במסירות אין קץ וכי אין להנהלת הדסה כל כוונה להחליפו", נאמר בהודעה שפירסמה דוברות "הדסה".

גם הרופאים המתפטרים טרם הודיעו כי הם מקבלים את המתווה, בין השאר מכיוון שאינם סומכים על פרופ' רוטשטיין שימלא אותו, והם דורשים את התערבות בג"צ, שיתכנס מחר (שלישי) לדיון מיוחד על הפרשה.

הורים לילדי חולי סרטן החלו בשביתת רעב

בתוך כך, שישה הורים לילדים חולי הסרטן המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים "הדסה" עין כרם החלו אמש בשביתת רעב באוהל המחאה שהוקם בגן סאקר בירושלים; אל הורים אלו הצטרפו שני הורים שילדיהם נפטרו מהמחלה, לפי דיווח באתר Ynet.

בהודעה שהפיצו ההורים לתקשורת נאמר: "איבדנו לחלוטין אמון במערכת הבריאות – בשר הבריאות, במנכ"ל משרד הבריאות וכמובן במנכ"ל 'הדסה' פרופ' רוטשטיין".

"שביתת הרעב", ציין עיתון "הארץ" בדיווח על העניין, "היא צעד חריף, ממנו נמנעו עד כה ההורים, שאיתנותם הפיזית חשובה גם עבור הטיפול בילדיהם". אחד ההורים אמר: "אנו מרגישים כי הגורמים הללו - משרד הבריאות והנהלת הדסה - אינם דוברים אמת, עושים פוליטיקה על גבנו, ולא באמת מנסים לפתור את הבעיה". ההורים גם טוענים כי כי אין כל סיבה הגיונית לאי פתיחת מחלקה בבית החולים "שערי צדק". אחד ההורים התבטא בשיחה עם כתב "הארץ": "בית חולים שערי צדק מחבק את הרופאים ומוכן לתת להם יחס אנושי ומקצועי, בניגוד ליחס שהם קיבלו ממנכ"ל הדסה, בגיבוי שר הבריאות".

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתת רעב,  המרכז הרפואי "הדסה",  משרד הבריאות,  ראש הממשלה,  משבר,  פרופ' זאב רוטשטיין,  ראש הממשלה בנימין נתניהו
תגובות
אנונימי/ת
26.06.2017, 11:05

רק פתי המאמין לכל דבר -מאמין שפאולינה כתבה מכתב כל כך משמעותי על דעת עצמה. אבל -פאולינה ! אני מצדיע לך על הסכמתך לקבל את החיצים- במקום הבוס.עובדת לתפארת.

אנונימי/ת
26.06.2017, 12:11

מאחר וגם קודמה של פאולינה, פרופ' אור תמך במהלך ואף כתב מכתבים כאלה (אולם דעתו לא התקבלה), אני מסיק שיש סבירות שאכן כתבה זאת. וגם אם כתבה זאת כ "בלון היסוי" בידיעת פרופ' רוטטשטין, זה עדיין לא אומר שהתקבלה החלטה כאמור

אנונימי/ת
26.06.2017, 17:53

אפשר לראות את המכתב של פרופ אור?

אנונימי/ת
26.06.2017, 20:44

OF COURSE that was the decision by the administration, and their unhidden intention, and OF COURSE it is not Polina's idea, but the administration's idea. The fact that Rotchtein has been denying this in the recent weeks, across all interviews - is a HUGE and BRUTAL LIE, and this is just one reason why the resigning doctors feel such a lack-of-trust to return and advance the solution. Rotchtein MESKAKER BEMETSACH NECHUSHA.

אנונימי/ת
27.06.2017, 06:41

מכתב לא ראיתי אבל את הטענה הזאת העלה בפניי הרבה פעמים כמו גם אמר לי שהעלה אותה בפני דר וייס (יובל). דר' וייס אישר לי שאכן כך הדברים

אנונימי/ת
26.06.2017, 15:46

"אהבת הדסה" - ריקוד תימני- שניים קדימה, אחד אחורה.

26.06.2017, 19:24

דר" יעקב שכטר-מה שפרופ.רוטשטיין מציע זה" מעט מדי ומאוחר מדי" בהתחשב עד לאן שהתגלגל המשבר.על דבריו האחרונים שפורסמו במערב אפשר רק לאמר"סוף מעשה במחשבה תחילה"מה שאפשר בודאי היה לפתור די בקלות עכשיו נזקקים עבורו לבית משפט העליון.זה סופו או תחילת סופו של תהליך שמראה שבנהול בית חולים "לא כל מה שלא הולך בכח

26.06.2017, 19:27

המשך-דר"יעקב שכטר:"לא כל מה שלא הולך בכח הולך ביותר כוח".אין לי ספק שהסיפור הכושל הזה ילווה אותנו בצילו עוד שנים רבות.כעת נחכה ל"יש שופטים בירושלים"

26.06.2017, 19:46

מצד אחד פרופ' רוטשטיין מודה שטעה וקורא לפרופ' ויינטראוב להיפגש עמו כדי ליישר את ההדורים, אבל מאידך הוא מתנגד לחזרתו של ויינטראוב לניהול המחלקה. אז הוא מודה על טעותו או לא מודה? משהו כאן לא מסתדר....

אנונימי/ת
26.06.2017, 21:13

להחליף את הממשלה שלא מפטרת שר אשר כונה על ידי שלמה בוחבוט כ"שר הבריאות הגרוע ביותר שהיה אי-פעם" (כי הוא לא דואג לפריפריה ונותן לבי"ח בנהרייה לשקוע בגרעון), שר בריאות שלא מנע עליה באחוזי המעשנים (וחיים ריבלין הראה ניגודי עניין) ועכשיו שר לא מנע את המשבר הגדול ביותר במערכת הבריאות אי-פעם. אם ביבי לא רוצה לפטר אותו ועוד מעביר חוקים בהשראת חרדים על גיור והכותל המקוממים את יהדות העולם, האם לא הגיע הזמן להפיל ממשלה השבויה בידי מיעוט?

אנונימי/ת
26.06.2017, 21:22

פרופסור רוטשטיין,
עשית מספיק נזקים להדסה ולתדמיתה. ייקח שנים לתקן נזקים אלו.
לטובת הדסה, לטובת עובדיה ולטובת החולים וגם לטובתך התפטר כעת. ככל שתקדים, ייטב.
(אני רופא בהדסה משנת 1977 - כשפרופ. קלמן מן היה מנהל [ונהל את הדסה שנים רבות, שהביא אותה להישגים אדירים, מבלי להזדקק ליחצנות ריקה מתוכן])

אנונימי/ת
26.06.2017, 23:20

מר רוטשטיין
ראיתי ושמעתי אותך ואת פאולינה בטלוויזיה. די לשקרים ! אתה הייתה מודע באופן מלא למעשיך וניהלת מאבק כוחני נגד הרופאים : "אני יורה"! כן, "אני יורה"!.
אם אתה רוצה לתקן, אם בכלל ניתן לתקן, תחזיר את המצב לקדמותו המלאה. כולל את פאולינה המוכשרת שאמרה שאם מציעים לה קידום היא מתפתה. שניכם אנשים לא אמינים וחסרי אינטגריטי. האשמה רובצת עליכם במלואה. אני כמנהל מחלקה, הייתי נוהג כמו הרופאים ומנהל מלחמת חורמה.

אנונימי/ת
26.06.2017, 23:20

אם טעית, אז מדוע פרופ' וינטראוב לא יוכל לשוב לעבודה?

אנונימי/ת
27.06.2017, 01:06

על טעויות משלמים, ומיוחד על כוחנות בריונית שכה התגאתה בה בראיון הטלוויזיוני. פרופ' רוטשטיין התפטר לאלתר ובדרך קח אתך את שר הבריאות החשוך

אנונימי/ת
27.06.2017, 10:22

ליצמן מאמין שרק רוטשטיין יושיע וישקם את הדסה.
ליצמן לא מאמין בבורא עולם שיביא את הישועה ע"י שליח אחר.
וינטראוב אינו מאמין לאף מילה של רוטשטיין . בצדק !!
הפתרון : פתיחת מחלקה בשערי צדק.
לא ייגרע מתשועת הדסה מאומה אם לא תהיה בה מחלקה המטואונקולוגית לילדים .

אנונימי/ת
27.06.2017, 11:05

הרשאה כזו הינה מתן יד לעריקת מחלקות שלמות בין בתי חולים. פתח לסחטנות וחיסול משילות ההנהלות. ראה את הצהרת ועד מנהלי בתי החולים בנושא

אנונימי/ת
27.06.2017, 18:41

פיזיקה אחרת (לא בהדסה): מנהל אנושי+יחס טוב+ כבוד לעובד= נאמנות

אנונימי/ת
28.06.2017, 06:27

צודק לגמרי אבל כשפושטים רגל....