חדשות

"הגיעה העת לדווח על מקרי האלימות הקשים נגד הצוות ב'שער מנשה'"

כך הודיע מנהל בית החולים הפסיכיאטרי, פרופ' אלכסנדר גרינשפון, שאמר כי "המדיניות שלנו עד היום הייתה שלא לדווח על מקרים כאלו מכיוון שאנו אמונים על חמלה למטופלינו"

בית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה" (מקור: ויקיפדיה)

מנהל המרכז לבריאות הנפש "שער מנשה", פרופ' אלכסנדר גרינשפון, שיגר אתמול (ג') מכתב לפורום מנהלי בתי החולים הפסיכיאטריים ולאחיות הראשיות ובו הודה בשם עובדי בית החולים על "הבעת התמיכה ועל ההזדמנות יוצאת הדופן שבה התייצבתם באקט של הזדהות עם בית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה, המונה כ-600 עובדים, ועם תחום בריאות הנפש בישראל בכלל".

פרופ' גרינשפון התייחס לאירוע האלימות החמור שהתרחש ב"שער מנשה" השבוע, כאשר מאושפז תקף עובד סיעודי עד שזה איבד את ההכרה והועבר לבית החולים "הלל יפה" עם חשד לזעזוע מוח.

"בבית החולים שער מנשה", כתב פרופ' גרינשפון, "טופלו בעשור האחרון כ-7,000 מאושפזים, רובם המכריע חזרו לחיות בקהילה. מתוכם רק כעשירית האחוז שרויים במצב נפשי הכרוך בסיכון כה גבוה לעצמם ולזולתם, הדורש טיפול אינטנסיבי בתנאי בידוד. כלל הציבור לא מכיר את מורכבות הנושא והיקף האתגרים והמצוקות שעימם מתמודדים צוותי בריאות הנפש בניסיון להעניק למטפולינו רפואה איכותית מתוך מסירות וחמלה.

"לאור הביקורת הקשה המוטחת בנו בתקופה האחרונה החלטנו שהגיעה העת לדווח ולמחות נגד התנאים והמשאבים הבלתי מספקים שעומדים לרשותנו"

"רבים ממטופלינו נופלים קורבן לתוקפנות מצד החברה ואינם תוקפים בעצמם. מיעוטם נוהג באלימות. המרכז לביטחון מרבי ב'שער מנשה' הוא המרכז הארצי שאליו מופנים המטופלים האלימים ביותר במערכת בריאות הנפש בישראל. בשנים האחרונות הותקפו בבית החולים שלנו אנשי צוות רבים על-ידי מאושפזים. חלק מהתקיפות הסתיימו בפגיעות פיזיות קשות עד כדי נכויות.

"המדיניות שלנו עד היום הייתה שלא לדווח על מקרים כאלו מכיוון שאנו אמונים על חמלה למטופלינו, שלעיתים קרובות אינם אחראיים למעשיהם. שוב ושוב עברנו לסדר היום למרות פגיעות חוזרות ונשנות במטופלים על-ידי מטופלים אחרים, אלימים וכן בצוות המטפל.

"לאור הביקורת הקשה המוטחת בנו בתקופה האחרונה - ביקורת הגורמת לנו עוול ואיננה מציגה דברים כהווייתם - החלטנו שהגיעה העת לדווח ולמחות נגד התנאים והמשאבים הבלתי מספקים שעומדים לרשותנו, כולל תת תקינה ותת איוש בכוח אדם, העדר תקצוב מספק של תכניות הכשרה והדרכה לכוח אדם סיעודי והעדר השקעה מספקת בתשתיות ובהצטיידות.

"נדרשת השקעה משמעותית כדי לקדם את רפואת הנפש לעמדה שבה נמצאת כיום רפואת הגוף בארץ ובעולם. למטופלים ולעובדי מערכת בריאות הנפש, הזכות לקבל ולתת טיפול רפואי איכותי ובטוח".

נושאים קשורים:  חדשות,  בית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה",  פרופ' אלכסנדר גרינשפון,  אלימות,  אשפוז,  בידוד
תגובות

הי.
יש כאן ווידוי יוצא דופן! ואין בי כוונה חלילה לפגוע!
יתכן ובאם כן הייתם מדווחים המצב לא היה מתדרדר ל 2017!!
הסתרת מידע ודיווח חסר בעיניי הפרות חמורות לאין שיעור!
אף אחד לא ינסה לשכנע אחרים כי המטופל קם בבוקר יום בהיר זומם לו עם כוונות תחילה לתקוף "עובד סיעודי" (כינוי מוזר העובד הסיעודי הזה) ואופס שבר "לנעים ההליכות" את הראש!!
נו באמת.. די וחלאס!
אל תנסו לצייר שהמטופלים "רשעים ואלימים" ואנו העובדים מסכנים ואומללים וחשופים לרעים התוקפים.
מכירה צוותים עם לשונות חרבות!!
מכירה עובדים עדינות נפש היא לא הצד החזק שלהם!
נחשפתי אישית לאלימות מילולית של צוותים כלפי מטופלים!
בתוך תוכינו יודעים היטב שיש עובדים שמגיע להם "סטירת לחי מצלצלת"
אדוני פרופסור גרינשפון עשה בדק בית יסודי, בחן מי אלו העובדים הסיעודיים אותם אתה מעסיק!! לא סגורה שכולם תליות מתכלת!!
הפורום הזה נועד לצוותי רפואה שכול חייהם בלו בשטח, חלקינו התנסה, עבד וממשיך לעבוד במרכזים רפואיים דמוי שלך. הדברים לא בדיוק מדויקים!
אנא. לא לנסות לפזר מסך עשן על חשבון אוכלוסיות קצה אלו!
באמת זה לא מוסיף נהפוך הוא גורע!
לראשונה מתקשה לנקוב בשמו של הילד.. העמימות גוברת על השקיפות!
לבי לא שקט בכול נושא הקשור לבריאות הנפש בארץ!
ייצוג החולים אינו לרוחי!
משפחות יקרות היו ערות למתרחש עם יקיריכם. בשקט ובכבוד שאלו שאלות ואל תהססו לדווח לממונים על חריגות.
תקצר היריעה! אך אסתפק בדברים הנ"ל.
סאאידה סדיק

אנונימי/ת
25.06.2017, 15:34

לצערי התראות של רופאים בכירים נגד העליהום על הקשירות מתבררות כנכונות ואנו רק בתחילת הקטסטרופה. תראו מה יקרה כאשר יפסיקו קשירות שמתחיבות להגנת המטופל ואנשי הצוות. החלטות תמוהות בין היתר בגלל שמנכ"ל מ. הבריאות אינו רופא ויותר חשוב לו איך ייראה בטלויזיה ופחות הצד הקליני. חשוב שהועדה שהוא מנהל נגד הקשירות תבין שלשמור על חיי צוות זו לא מלה גסה

אנונימי/ת
09.10.2018, 14:25

בכל מקום ישנם אנשי צוות עדינים ומתחשבים ופחות.
אכן כדאי לשים דגש ומיקוד על אנשי צוות מתחשבים, במיוחד בתחום בריאות הנפש.
אולם מי שנותן גיבוי מלא להפסקת קשירות מראה כי אינו מתעסק בתחום ואינו יודע במה מדובר.
בניגוד למה שהזכרת, פרופסור גרינשפון לא תיאר את החולים כרשעים אלא ככאלו שלעיתים אינם אחראיים למעשיהם, מה שנכון - נכון.
כמי שפעיל בתחום וממליץ להימנע כמה שניתן להתאשפז, אני יודע בוודאות כי ישנם מקרים שההכרח לא יגונה, והחולה צריך להתאשפז על מנת להגן על חיי הקרובים לו.
העליהום נגד בית החולים אכן מוגזם ומנותק מהמציאות, אם כי אופנתי מאוד.