חדשות

בתיה"ח הפסיכיאטריים שבתו במחאה על אלימות נגד צוות רפואי

לדברי איגוד הפסיכיאטריה, מקרי אלימות כמו זה שאירע שלשום ב"שער מנשה" הם תולדה של תקצוב חסר וחוסר השקעה מצד מש' הבריאות; "הגיע העת לשים לזה סוף"

מעצר על ידי המשטרה (צילום: אילוסטרציה)

בעקבות מקרה תקיפה חמור של עובד סיעוד שהתרחש בבית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה", ועל רקע מחסור בתקציבים למערכת הטיפול הפסיכיאטרי, הכריז איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית על השבתה חלקית שבוצעה היום (ג') בכל בתי החולים הפסיכיאטרים והמרפאות.

שביתת המחאה נמשכה כשעתיים, מ-9 ועד 11, והתקיימו במהלכה אספות הסברה. ההשבתה החלקית, הודיע האיגוד, מהווה צעד ראשון במאבק הרופאים, האחיות והמטפלים הסיעודיים במערך הפסיכיאטרי כנגד המחסור החמור במשאבים ובכוח אדם – תולדה של תקצוב חסר מצד משרד הבריאות.

ההשבתה החלקית, הודיע האיגוד, מהווה צעד ראשון במאבק הרופאים, האחיות והמטפלים הסיעודיים במערך הפסיכיאטרי כנגד המחסור החמור במשאבים ובכוח אדם

ד"ר צבי פישל, היו"ר הנבחר של איגוד הפסיכיאטריה, אמר אתמול: "משרד הבריאות מפקיר את מערך הבריאות הפסיכיאטרי, הסובל ממחסור חמור במשאבים ובכוח אדם. אלימות מצד מטופלי הנפש כלפי עצמם, כלפי מטופלים אחרים וכלפי הצוותים הרפואיים היא תולדה של הפקרות ארוכת שנים מצד ממשלת ישראל.

"מקרה התקיפה הקשה שלשום של המטפל הסיעודי ב'שער מנשה' בידי מטופל פסיכיאטרי, איננו אשמתו של איש, מלבד של משרד הבריאות שממשיך לזלזל במערך בריאות הנפש וזאת באמצעות תקצוב דל שאיננו מאפשר לצוותים הרפואיים להעניק את הטיפול המיטבי למטופלי הנפש.

"מצב שבו רופא פסיכיאטר אחד מופקד על בריאותם של כ-200 מטופלי נפש, ושני אנשי סיעוד על שלומם של כ-40 חולים, הוא מצב שאסור להיות מקובל על איש. למרות קריאותינו החוזרות ונשנות למשרד הבריאות – המטופלים הפסיכיאטריים, הרופאים, האחיות והמטפלים הסיעודיים ממשיכים להיות החצר האחורית של מערכת הבריאות בישראל. הגיע העת לשים לזה סוף".

נושאים קשורים:  חדשות,  שביתה,  אלימות,  צוות רפואי,  מאבק,  קמפיין,  ד"ר צבי פישל
תגובות
אנונימי/ת
22.06.2017, 16:46

מנכ"ל משרד הבריאות שכידוע אינו רופא חשב שאם יפסיק עם הקשירות יפתור את הבעיות, האמת תפחה בפניו ואנו רק בתחילת קטסטרופה שרופאים בכירים הזהירו מפניה. יש גבול כמה אפשר לרצות את התקשורת ולהתעלם מהמציאות הקלינית, שברוב המקרים קשירות חיוניות להגן על המטופל אך גם על הצוות. גם לצוות יש זכות לחיות גם אם זה לא מוצא חן בעיני התקשורת

אנונימי/ת
24.06.2017, 17:13

הקשירה נועדה לבעלי חיים!!
בא לי שתחווה הגבלה ולו לחצי שעה אנונימי שכמותך!

אנונימי/ת
02.07.2017, 18:19

אסור שהרפואה תושפע מדמגוגיה זולה כמו המגיב לעיל. הפסקת הקשירות תביא לקטסטרופה הן למטפלים וגם למטופלים. כמובן צריך שיקול דעת וכל מקרה לגופו

אנונימי/ת
06.07.2017, 22:05

הקשירה לחלוטין לא נועדה לבעלי חיים, אשר כל פשעם הוא שניתן לנצלם באכזריות בתעשיית המזון ותעשיות נלוות. ההשוואה בין הגבלת מטופל לשם הגנה על המטופל ועל האנשים סביבו ובכדי לאפשר מתן טיפול לבין קשירת חיה לשם שעשוע או כדי לרצוח אותה היא אמירה פופוליסטית זולה. אמירה חסרת היגיון וחסרת משמעות שנועדה ליצור כאוס היכן שניתן. נראה שגם המגיב הנ״ל מבין זאת, לאור שימוש במילה קשירה והגבלה במקומות ״הנכונים״. אולי במקום לקוות שרופאים יחוו הגבלה, יהיה יעיל יותר לנסות יחד למצוא פיתרון למצב כל כך בעייתי וטעון רגשית זה, אשר פוגע בשני הצדדים בדרך זו או אחרת.