עובד סיעוד בבית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה" הותקף אתמול (א') על-ידי חולה המאושפז במחלקה לביטחון מרבי. נגרמו לו חבלות קשות וחשד לזעזוע מוח. העובד פונה באמבולנס לחדר המיון בבית החולים "הלל יפה" בחדרה כשהוא מטושטש ומקיא, ועבר בדיקות מקיפות לרבות CT. כמחאה על האירוע יושבת מחר (ג') בית החולים לחצי שעה בתיאום ובאישור הסתדרות האחיות וארגון העובדים הרפואיים במערכת הבריאות.

מדוברות משרד הבריאות נמסר, כי התוקף הוא כבן 30, שהגיע ביום ד' בשבוע שעבר לאשפוז במחלקה לביטחון מרבי בבית החולים הפסיכיאטרי, לאחר שהפגין התנהגות אלימה ופגיעה פיזית קשה באחות בבית החולים הקודם שבו שהה - באר יעקב.

אתמול, בחדר האוכל, הוא תקף חולה אחר. שישה עובדים סיעודיים ביקשו לקשור את התוקף על מנת לתת לו טיפול מונע לעצירת התקף הזעם והאלימות. החולה הצליח להכות בצורה אלימה את אחד מעובדי הצוות ובעט בראשו. שאר אנשי הצוות הצליחו להשתלט על המתפרע ולהגביל אותו מכנית.

"משרד הבריאות מצר על הפגיעה באיש הצוות הסיעודי, לצד הערכה רבה לצוותי החטיבה לביטחון מרבי על ההתמודדות היומיומית עם מורכבות החולים המאושפזים בחטיבה. ייעשה כל מאמץ לשמירה על בטחון הצוותים והמטופלים בחטיבה", הגיב משרד הבריאות לאירוע.

באחרונה הוקמה על-ידי המשרד ועדה מקצועית מיוחדת שתבחן מחדש את הטיפול במאושפזים הנמצאים בבידוד ממושך בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה ואחרים. בוועדה חברים מנהלי בתי חולים פסיכיאטריים, רופאים פסיכיאטרים ומטפלים נוספים. הם אמורים לבדוק דרכי התערבות חדשות למען החולים, הנחשבים למורכבים ביותר במערכת הפסיכיאטרית בישראל, ובאפשרות לסיום אשפוזם בבידוד והעברתם למחלקה או לבתי חולים אחרים.

לפני כעשרה ימים הגישה ועדה מיוחדת שעסקה בצמצום "ההגבלה המכנית" (קשירות), דו"ח בנושא הזה.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר אמש כי הוא תומך באופן מוחלט בצוות הרפואי של בית החולים שערי מנשה "העומד בקו הראשון של העשייה היום יומית במערכת הבריאות ועושה זאת בנחישות".

"יש פה", אמר, "מערכת שלמרות כל המתקפה שהיא חוותה ולמרות הקושי, יש בה אנשים נפלאים שרוצים להמשיך את העשייה ולפתור את הבעיות הקיימות".

"המשאבים שאנחנו מקצים לנושא הזה", הודה, "רחוקים מאוד מלהספיק, אבל נמשיך להקצות. החוסר נוצר על פני הרבה מאוד שנים במערכת בריאות הנפש והבעיות שקיימות בה קשות. הדו"ח האמיץ שממליץ לצמצם בקשירות והצוות המיוחד שמונה עתה מעידים על המשקל הרב שמשרד מייחס למערכת בריאות הנפש".