מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, על פי הנחיית השר יעקב ליצמן, יזמן את הרופאים המתפטרים מ"הדסה" יחד עם עורכי הדין שלהם, במטרה לגבש מתווה לחזרתם לעבודה סדירה במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה" עין כרם. המשרד ממתין להודעת הרופאים בנוגע להזמנה שהועברה אליהם; כך הודיעה אמש (ד') דוברות משרד הבריאות.

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, הפגישה תתקיים היום בצהריים בנוכחות עו"ד ארנה לין, המייצגת את הרופאים. אמור להשתתף בה גם המנהל המתפטר פרופ' מיקי וינטראוב.

"ישראל היום" פירסם, כי "קיימת הערכה" שתוצע לרופאים פשרה ושניים מהם יוכלו לעבוד ב"שערי צדק" ולתת שם את הטיפולים בילדים שבהם טיפלו עד כה. השאר ישובו ל"הדסה". "זה פתרון עוקף עמדת משרד הבריאות", נכתב בדיווח, מכיוון שהמשרד עד כה התעקש שלא לפתוח מחלקה ב"שערי צדק". ייתכן שחזרת הרופאים ל"הדסה" תהיה לתקופת ביניים - עד שיימצא פתרון קבע לפרשה.

הערב מתוכננת להתקיים עצרת בגן סאקר בירושלים, ליד אוהל בית החולים השדה שהקימו הורי ילדים המטופלים במחלקה. המארגנים הגדירו אותה כ"עצרת להזדהות עם הילדים חולי הסרטן מהדסה, שנותרו ללא טיפול רפואי". הם קראו לציבור ליטול בה חלק לצד רופאי המחלקה המתפטרים ועשרות רופאי ילדים בכירים, שהבטיחו בואם מכל רחבי הארץ.

פרופ' יצחק יניב: גם אני הייתי מתפטר

עוד מדווח "ישראל היום" הבוקר (ה'), כי פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך ההמטו-אונקולוגי במרכז "שניידר" לרפואת ילדים שלח מכתב המופנה אישית למנהל המתפטר של המחלקה בהדסה, פרופ' מיקי וינטראוב, ובו הצהיר כי הוא עצמו היה נאלץ להתפטר מבית החולים אם ההנהלה הייתה מחליטה לבצע את אותן פעולות שבגינן התפטר, ביניהן העברת טיפולי השתלות מח העצם בילדים למחלקת המבוגרים.

בדיווח נמסר, כי פרופ' יניב מתייחס במכתבו למכתב של ד"ר יורם נוימן מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית ב"שיבא", שתוכנו הוצג בתדרוך לתקשורת שקיימה "הדסה" שלשום. ד"ר נוימן מתח במכתבו ביקורת על הרופאים המתפטרים בהדסה, וכינה התפטרותם "מאבק מכוער".

"זה איננו פתרון קביל מבחינה מקצועית", כתב פרופ' יניב על הרוטציה המונהגת ב"הדסה" כעת, "וזו גם הסיבה שדחיתי את הפנייה אלי לסייע בסוג כזה של פתרון"

דעתו של פרופ' יניב שונה לגמרי, נמסר בדיווח הבוקר. "הרופאים בהדסה הם רופאים מעולים ומסורים, ערכיים ביותר, וכל ניסיון להכפיש את שמם ראוי לגינוי ברור", כתב פרופ' יניב. "אני מגנה ניסיון לפגוע בעתידם של רופאים מסורים אלה על-ידי חסימת קליטתם במוסדות שונים, אם אכן כך נעשה.

"כל מרכז רפואי היה מתברך ברופאים אלה - ומדינת ישראל איננה יכולה לוותר על מספר כזה של מומחים ומתמחים בהמטולוגיה ובאונקולוגיה ילדים. לבי עם ההורים והילדים הנמצאים במצוקה קשה בתוך כל המערבולת הזו, ואני מקווה שמישהו יתעורר ויביא קץ למשבר".

במכתבו מותח פרופ' יניב ביקורת על האופן שבו פועלת בימים אלה המחלקה לאונקולוגיית ילדים ב"הדסה", כאשר חלק מהרופאים המומחים שגויסו באחרונה עובדים באופן חלקי מאוד. כמה מהם אף ממשיכים במקביל בעבודתם ב"שיבא" ומגיעים להדסה בסבבים (רוטציה).

"זה איננו פתרון קביל מבחינה מקצועית", כתב פרופ' יניב על פי הדיווח, "וזו גם הסיבה שדחיתי את הפנייה אלי לסייע בסוג כזה של פתרון. עדיף שחולים ייסעו תקופת מה למרכזים רפואיים אחרים, וזאת עד שתתבסס מחלקה מסודרת ומאוישת בירושלים".

תגובת הדסה המצוטטת בדיווח: "מדובר ב'פייק ניוז', בהאשמה כי להנהלה הייתה בכלל החלטה ותוכנית להשתיל ילדים במחלקת המבוגרים. מכתבו של פרופ' יניב הוא שגוי ומיותר. יודגש כי לא הייתה להנהלה כל תכנית כזאת. הנהלת הדסה מבקשת להודות ולהוריד את הכובע לפני בכירי הרופאים של 'שיבא' שהתגייסו לטפל בילדים שנזנחו".

במאמר פרשנות שפורסם היום בעיתון מאת רן רזניק הוא מציין, כי משרד הבריאות לא מספק הסבר הגיוני הגון ומוצדק לסירוב העיקש של שר הבריאות שלא לפתוח מחלקה המטו-אונוקולוגית ב"שערי צדק". "ההסבר העיקרי, המביך והמביש הוא התעקשות השר להמשיך ולהגן בכל מאודו ובכל מחיר על ההחלטות האומללות של פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל הדסה, ולמעשה להגן על ההחלטה האומללה של ליצמן עצמו למנות את רוטשטיין לניהול בית החולים", נכתב.

רזניק מוסיף, כי משרד הבריאות נכשל כישלון חרוץ בפתרון הבעיה ובנוסף לכך, בירושלים "אין היום שום מחלקה שבה יכולים ילדים חולי סרטן לקבל טיפול רפואי איכותי, יש גם פגיעה באמון הציבור במשרד הבריאות ובהדסה והיא הולכת ומתרחבת".

הוא קורא לשר ומנכ"ל משרד הבריאות לאשר לאלתר פתיחת מחלקה המטו-אונקולוגית ב"שערי צדק", ומצביע על כך שהמשרד אישר בשנה האחרונה לשערי צדק פתיחת כמה מחלקות "אף על פי שמחלקות זהות קיימות כבר שנים רבות ב'הדסה'".