המרכז לבריאות הנפש "גהה" - בית החולים הפסיכיאטרי הראשון בארץ - ציין השבוע 75 שנה להיווסדו. באירוע החגיגי שקיים שלשום (יום ב') השתתפו שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב והמנכ"ל החדש של שירותי בריאות כללית, בעלת בית החולים, נועז בר-ניר. במעמד זה הובעה הוקרה למנהלי ועובדי "גהה" לדורותיהם.

באירוע החגיגי שיתפו מטופלים ובני משפחותיהם את הנוכחים בסיפוריהם האישיים ותיארו את הטיפול והליווי המקצועי שניתן להם. השר ליצמן איחל בברכתו לרופאים ולעובדי בית החולים ש"ימשיכו להוביל ולהצעיד את תחום בריאות הנפש קדימה".

נועז בר ניר, המנכ"ל הנכנס של ה"כללית", אמר: "'גהה' הוא מהבולטים והמובילים בתחומו בזכות ניסיונו, מקצועיותו ועובדיו. זהו בית חולים הפועל לאורך זמן, לאור ערכים של מצוינות מקצועית ואקדמאית לצד מצוינות בשירות. גהה דורג במקום הראשון בדירוג משרד הבריאות מבין בתי החולים לבריאות הנפש בארץ - וזו שוב הוכחה עד כמה גדולים הפערים שבין 'גהה' לבין בתי החולים הפסיכיאטרים אחרים".

פרופ' גיל זלצמן, מנהל המרכז, אמר: "מיום הקמתו מהווה 'גהה' מרכז מוביל בתחום הטיפול והשיקום של אנשים המתמודדים עם בעיות נפשיות. אנו מציינים בגאווה 75 שנים של עשיה רבה ועתירת הישגים באבחון, טיפול, מחקר ובהוראה.

"אדם המתמודד עם בעיות נפש חי במצוקה ובסבל קשים. החוויות המרכזיות המלוות אותו הן תחושות של שינוי באישיותו, הרגשת בדידות ובושה לנוכח הסטיגמה האופפת מחלות נפש. אנו פועלים לניפוץ הסטיגמה ולהגברת המודעות לכך שמחלת נפש איננה שונה מכל מחלה גופנית אחרת. אנו מחויבים להוביל שינוי בתחום הזה באמצעות שורה של פרויקטים שנועדו לעורר מודעות ושיח ציבורי בנושא".

גהה נוסד בשנת 1942. עד שנת 1972 היה ממוקם בסמוך לצומת הנקרא כיום על שמו – צומת גהה - ואז העתיק מיקומו בסמוך לבית החולים "בילינסון". המוסד הרפואי מסייע באבחון, טיפול, הוראה ומחקר בתחום בריאות הנפש, מינקות ועד זקנה. כמו כן הוא משמש גורם מקצועי מייעץ בתחום בריאות הנפש למרכז הרפואי רבין ב"בילינסון", למוסדות הרווחה השונים, למוסדות החינוך ולבתי המשפט בישראל.

"גהה" נמנה עם 14 בתי החולים של "כללית". יש בו חטיבת ילדים ונוער שבה ניתן טיפול אמבולטורי לפעוטות בגילאי הגן. כמו כן מופעלת בו מרפאה לילדים ולנוער, מחלקת טיפול-יום לנוער ומחלקת אשפוז לנוער עד גיל 18. במרכז קיים בית ספר לחינוך מיוחד, הנותן שירותים למחלקות הנוער וכן גן ילדים הנותן שירותים לילדים עם מגוון של הפרעות נפשיות והתפתחותיות.

בנוסף יש בו מחלקות מבוגרים: מחלקות אשפוז פתוחות ומחלקות סגורות, מחלקה פסיכו-גריאטרית ומרפאת מבוגרים, יחידה להפרעות חרדה, מחלקת טיפול יום ויחידת מחקר, שמחקריה זוכים להכרה ומתפרסמים בכתבי עת בינלאומיים בתחום רפואת הנפש.