פקולטה חדשה לרפואה תוקם באוניברסיטת אריאל בשומרון – הפקולטה לרפואה הששית בישראל. ב-28 ביוני יתקיים טקס הנחת אבן הפינה לבניין הפקולטה ומדעי הבריאות, במעמד ראש הממשלה ושרי הבריאות והחינוך.

השר נפתלי בנט שהוא עתה גם יו"ר המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אמר השבוע, כי העביר לפני חודשיים החלטה להגדיל את מספר הסטודנטים הלומדים רפואה עקב מחסור בבוגרי רפואה ורופאים ויקדם את אישור התכנית האקדמית; על הטקס והאישור מדווח הבוקר (ד') "ישראל היום".

בדיווח נמסר עוד, כי ההחלטה על הקמת הפקולטה לרפואה באריאל התקבלה בפגישה שהתקיימה באחרונה בין יו"ר פורום דיקני הפקולטות לרפואה לבין הגורמים המקצועיים במל"ג ובשבועות האחרונים פעלה ות״ת (הוועדה לתכנון תקציבי) באינטנסיביות להשלמת המהלך.

הקמת מבנה הפקולטה הוא חלק מתכנית אב להרחבת הבינוי בקמפוס אוניברסיטת אריאל. עלות הקמת המבנה מוערכת ביותר מ-100 מיליון שקלים ומרבית הכסף יגויס מתרומות.

כיום יש בישראל חמישה בתי ספר לרפואה: באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בן גוריון בבאר-שבע, בטכניון בחיפה ובפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. בסך הכול לומדים כיום בישראל כ-4,000 סטודנטים לרפואה (כ-750 מסיימים בכל שנה) ומהשנה הבאה יגדל מספר המתקבלים ללימודים בהדרגה ב-100 סטודנטים למחזור.

עם זאת, ההערכה היא ששיעור המחסור השנתי בבוגרי רפואה שממשיכים להתמחויות לקראת השתלבותם במערכת הבריאות, עומד על כ-200 סטודנטים והוא צפוי לעלות בשנים הבאות.

נגיד אוניברסיטת אריאל, יגאל כהן אורגד, מסר, על-פי הדיווח, שבשנים האחרונות קידמה האוניברסיטה לימודי קדם-רפואה בתמיכת הנדבנים ד"ר מרים ושלדון אדלסון (בעלי העיתון 'ישראל היום', בין השאר) ופתיחת בית הספר לרפואה הוא מהלך משלים. כבר עתה יש בקמפוס 30 מעבדות מחקר בתחום הרפואי.

בראש תכנית לימודי הרפואה יעמוד פרופ' שי אשכנזי, עד לא מכבר ראש המועצה המדעית של הר"י. בנוסף, יש כוונה להקים בשיתוף האוניברסיטה מרכז לרפואה אזורית שבעתיד יאפשר לתושבי האזור לקבל בו טיפולים רפואיים שונים.