במכתב חריף שהפיץ אתמול ד"ר יורם נוימן, סגן מנהל המחלקה להמטו־אונקולוגיה ילדים ב"שיבא", הוא מאשים את הרופאים המתפטרים מהמחלקה להמטו-אונקולוגיה ב"הדסה" בהסתת מטופליהם והמליץ להם להודות כי מאבקם לעבור ל"שערי צדק" נכשל.

ד"ר נוימן פנה בשמו ובשם חבריו - שחלקם ממלאים תפקיד במחלקה - לפרופ' וינטראוב ולצוותו וכתב: "ברור לכם שהרופאים המגיעים מתל השומר לטפל בילדי הדסה מכירים היטב את הפרוטוקולים, בלוקמיה ובגידולי מח, סרקומות וכל השאר. המאמץ להשחירם אינו משרת את מטרתכם. עליכם להרגיע את המטופלים ולא להסית אותם בטענות שקריות. עליכם להכיר בעובדה שמאבקכם לעזוב את 'הדסה' ולעבור לבית החולים 'שערי צדק' נכשל".

ראש הממשלה הודיע שיתערב במשבר

ראש הממשלה הודיע אמש (ג') כי החליט להתערב במשבר ב"הדסה". בעמוד הפייסבוק שלו דיווח בנימין נתניהו כי "רעייתי שרה פנתה כדי שאסייע לפתור את הבעיה שנוצרה. בימים האחרונים שוחחתי כמה פעמים עם שר הבריאות ליצמן בנידון במטרה למצוא פתרון בהקדם". לפי דיווחים, נתניהו וליצמן צפויים להיפגש בימים הקרובים עים ששה הרופאים הבכירים שהתפטרו, במטרה לפתור את המשבר מול הנהלת בית החולים.

בתגובה למה שכתב נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו אמרה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), המלווה את ההורים במשבר: "חצי שנה פחות שלושה ימים לקח לראש הממשלה להידרש למשבר נוראי שנוהל על גבם של ילדים חולי סרטן. חבל שרק פנייה שלי יחד עם פנייה של ח"כ יהודה גליק (ליכוד) לאשת ראש הממשלה הצליחה לגרום לנתניהו להתערב כדי לפתור את המשבר. למען הסר ספק: ראש הממשלה נתניהו, דע לך שאני כלל לא מאוכזבת שהחלטת סוף-סוף לסייע במתן פתרון לילדים חולי סרטן בירושלים, זו בדיוק הייתה הסיבה שפנינו לרעייתך. אני עוסקת במשבר הזה יום יום בחצי השנה האחרונה, וכואבת את כאב המשפחות. אני מתפללת לפתרון ושהרופאים המיומנים הללו יחזרו לעבוד כדי לרפא ילדים חולי סרטן".

בג"צ לא הוציא צו על תנאי

מוקדם יותר אתמול החליט בג"צ לקיים דיון בהרכב של שלושה שופטים בעתירה שהגישה העמותה "הילדים של מיקי", שבה דרשו הורי ילדים המטופלים במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים "בהדסה" עין כרם בין השאר להפסיק את עבודת הרופאים שהובאו למחלקה באופן זמני וחלקי מ"שיבא". פסק הדין ניתן על ידי שופט בית המשפט העליון נועם סולברג. השופט דחה את בקשת העמותה לצו על תנאי וצו ביניים נגד שר הבריאות, ראש הממשלה, הנהלת הדסה ובסך הכול 20 אישים וגורמים.

הבקשה הוגשה על ידי ההורים, הטוענים כי הצוות המקצועי שנרתם לסייע למחלקה החדשה איננו מקצועי ופוגע ברצף הטיפולי של הילדים. 20 המשיבים לעתירה נדרשו להגיש לבית המשפט את תגובותיהם, עד שבוע לפני מועד הדיון.

הצוות החדש דחה טענות לחוסר מקצועיות

החלטת השופט סולברג ניתנה בעת שנערך בבית החולים תדרוך לעיתונאים, שבו הגיב לראשונה צוות המחלקה ההמטו-אונקולוגית בהרכבה החדש, על הטענות לחוסר מקצועיות של הרופאים שהגיעו לעבוד במחלקה במקום המתפטרים, תוך הטלת דופי במקצועיותם.

אתר Ynet הביא את דברי משתתפי התדרוך לתקשורת:

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל המרכז הרפואי "הדסה", אמר: "אני שמח שהגענו לזה שאחרי עשרה ימים, המחלקה עובדת ואנחנו מטפלים בילדים. אני גאה בזה שפרופ' עמוס תורן מ'שיבא' הסכים לבוא ולהצטרף ולסייע לנו. הרופאים מ'שיבא' מתגברים את הצוות שלנו. הרופאים מ'שיבא' מצטרפים לד"ר גל גולדשטיין שמנהל עתה את המחלקה בצורה יוצאת מהכלל. אם מישהו חלילה ממשפחתי היה צריך לקבל טיפול, הייתי שולח אותו למחלקה הזו. יש פה את הכוח המקצועי הטוב ביותר בארץ לטיפול, לא התפשרנו על אף אחד. יש לנו תכנית מסודרת ומאורגנת גם לעתיד".

במחלקה, שבה 17 מיטות, נמצאים עתה 14 ילדים, מסרה ההנהלה. "המחלקה מתמלאת מחדש", אמר פרופ' רוטשטיין. "המחלקה פועלת בצורה טובה. אנחנו לא עושים עדיפות של מישהו אחד על פני מישהו אחר. כל הילדים שווים בעיניי. אנחנו לא מעדיפים תיירות מרפא. כשאומרים לי שאני עושה את זה – יש לי צביטה בלב. הסכומים של 500 אלף דולר למטופל הם ממש לא נכונים. אנחנו מקבלים בעד כל טיפול של יליד המגיע במסגרת תיירות מרפא בדיוק כמו על הילדים הישראלים".

ד"ר גולדשטיין אמר: "הטיפולים ניתנים כאן בצורה מקצועית כפי שמקובל בכל מחלקה אחרת בארץ ובעולם וכפי שניתנו בהדסה וניתנו בתל השומר. הצוות הסיעודי כאן מאוד מיוחד ומסור. לא יודע מה גרם להן (האחיות) לומר שאנחנו לא מקצועיים. אני מניח שזה בגלל השינוי שחל במעבר מרופאים שהכירו במשך שנים - לרופאים חדשים".

פרופ' יוסי לבר, שהגיע מניו יורק, אמר: "באתי מארה"ב. גדלתי בארץ. יש לי קריירה ארוכה עם ניסיון רב בטיפול בילדים. כתבתי יותר ממאה מאמרים ולא הפסקתי את העבודה הקלינית, לאורך כל הקריירה. אני לא יודע למה 'נשמות טובות' טענו שאין לי ניסיון בילדים. עסקתי גם בטיפול וגם במחקר בילדים. לא הפסקתי לטפל בילדים. יש לי המון ניסיון ובעשרת הימים הראשונים בהדסה הטיפול הוא מצוין ועומד בכל קריטריון בטיחותי ואיכותי, כמו בארצות הברית. אין לי ספק שהילדים מטופלים פה טוב. תנו לנו לעבוד. עזבו את הסחת הדעת הזאת".

פרופ' עמוס תורן אמר: "אני מנהל את המערך להמטו-אונקולוגיה ילדים בשיבא כבר 15 שנה. זכיתי להיות שותף להקמת המערך האונקולוגי הכי גדול בארץ. אנחנו מבצעים שם המון השתלות מח עצם בילדים. לפני כשבועיים פנה אלי מנהל שיבא, אחרי שיחות שקיים עם פרופ' רוטשטיין והגדיר את הדסה כ'אזור במצוקה' ושאל אם נהיה מוכנים לבוא ולעזור לילדים בהדסה. החברים שלי (משיבא) ואני התנדבנו לכך ברצון - ומאז אנחנו נמצאים כאן ומסייעים, בנוסף לצוות המקומי. יש לנו רופא קבוע שנמצא כאן כל יום - ורופאים נוספים נמצאים לפרקים. אנחנו מקיימים התייעצויות מדיי יום ואנחנו יכולים לתת תחליף ועזרה לרופאים שהתפטרו. אנחנו מקווים שהרופאים שעזבו, יחזרו למחלקה".

פרופ' איתן כרם אמר: "הבנתי שיש לרופאים המתפטרים תכנית לעבור לשערי צדק וכאשר הם הבינו שאין סיכוי להעביר את המחלקה לשם נעשתה תכנית לסיכול ממוקד למחלקה בהדסה. הרופאים ניסו להרוס את המחלקה ואת כל מה שנעשה פה במשך שנים רבות. האקט הזה של הרופאים לא מוסרי. אנחנו עושים מאמץ גדול לאייש את המחלקה.

"שנתי נדדה ולא ידעתי מי יטפל בילדים. אבל לשמחתי, הצוות בשיבא הסכים לעזור לנו. אני התרשמתי מד"ר גולדשטיין. איך אפשר להגיד שהוא לא מקצועי מספיק? פרופ' לבר הוא אחד המקצוענים בעולם. כל הרופאים בארץ מכירים אותו. להגיד עליו שהוא לא מקצועי? נעשה כאן ניסיון לעשות לו חיסול ממוקד".

 

ההורים הנאבקים בהחלטה אמרו בתגובה לדברי פרופ' רוטשטיין שהם פתטיים ואילו את דברי הרופאים שהגיעו מ"שיבא" כינו הצטדקות. ההורים שבו וקראו לרעיית ראש הממשלה "להפעיל את השפעתה כדי להפסיק את ההתעללות הממשלתית במאות ילדים ירושלמים חולי סרטן ובני משפחותיהם". הם כינו את עמדת שר הבריאות "התעללות" וטענו כי איננו רוצה לפתור את הבעיה. "בסוף היום ראש הממשלה הוא שאחראי גם על מחדלי שריו", נאמר בתגובת ההורים.