סוכרת

רמות וימנטין מוגברות בתאי אלפא ובטא הומניים בסוכרת סוג 2

מחקר מצא כי תאי בטא בסוכרת עוברים לפנוטיפ דמוי מזנכימה. ביטוי וימנטין על ידי תאים באיי לבלב מרמז על מידה של גמישות והתמיינות הפוכה עם פוטנציאל לאובדן זהות תאית בסוכרת

מראה מיקרוסקופי של איי לנגרהנס ברקמת הלבלב (אילוסטרציה)

סוכרת סוג 2 קשורה בחוסר תפקוד של איי לבלב. אובדן ה"זהות" של תאי בטא בלבלב קשור בהתמיינות הפוכה או מעבר לסוגי תאים אחרים בלבלב. נכון להיום לא ידוע כיצד שינויים אלו תורמים להתפתחות של סוכרת סוג 2 In-Vivo. מחקר ניסה להעריך את מידת השינוי האפיתליאלי למזניכמאלי של תאי אלפא ובטא In-Vivo ולנסות לקשור ממצאים אלו לפתופיזיולוגיה של סוכרת.

שיעור התאים המבטאים את הסמן המזניכמאלי וימנטין נקבע על ידי אימונוהיסטוכימיה ומורפומטריה כמותית בדגימות לבלב מתורמים אנושיים עם סוכרת סוג 2 (n=28) וללא סוכרת (ND, n=38) ומפרימטים לא-אנושיים בשלבים שונים של המחלה - נורמוגליקמיים (ND, n=4) השמנת יתר והיפראניסולינמיה (HI, n=4) והיפרגליקמיה (DM, n=8).

וימנטין נמצא כמבוטא בתאי אלפא יותר מאשר בתאי בטא בקבוצת ה-ND האנושית (1.43% בתאי אלפא לעומת 0.98% בקבוצת תאי הבטא, p<0.05). תאי בטא המבטאים וימנטין נמצא כלא-אפופטוטיים, היו בעלי ביטוי מופחת של Nkx6.1 ו-Pdx1 ולא נמצאו כקשורים בעמילואידוזיס של איי לבלב או ביטוי בי-הורמונלי (אינסולין וגלוקגון). בפרימטים לא-אנושיים, שיעור תאי הבטא החיוביים לוימנטין היה גבוה בקבוצת הסוכרת מאשר בקבוצת ה-NDי(6.85 לעומת 0.50%, p<0.05) אך היה דומה בקבוצות ה-ND וה-HI.

מסקנת החוקרים היא כי ביטוי וימנטין על ידי תאים באיי לבלב מרמז על מידה של גמישות והתמיינות הפוכה עם פוטנציאל לאובדן זהות תאית בסוכרת. ממצאים אלו יכולים לגרום לחלק מחוסר התפקוד של תאי אלפא ובטא בסוכרת סוג 2.

מקור:

Roefs, M.M. et al. (2017)  Journal of Endocrinology.  233, 217.

נושאים קשורים:  סוכרת,  אינסולין,  גלוקגון,  תאי אלפא,  תאי בטא,  וימנטין,  לבלב,  מחקרים
תגובות