חדשות

באירוע ב"רמב"ם": עורך ה"לנסט" קרא לעמיתו עורך ה-NEJM להתייצב נגד טראמפ

פרופ' ריצ'רד הורטון נשא דברים באירוע גאלה שנערך לרגל נעילת ועדת הפסגה המדעית של "רמב"ם, שבה קיבל אות כבוד ביחד עם עורך ה-NEJM, פרופ' ג'פרי דרייזן

פרופ' הורטון (מימין) מקבל את עיטור הכבוד מידי בכירי "רמב"ם" (צילום: פיוטר פליטר / "רמב"ם")

העורך הראשי של כתב העת הרפואי היוקרתי The Lancet, פרופ' ריצ'רד הורוטון, ניצל את הבמה בערב הגאלה שנערך בסיום "ועידת הפסגה המדעית של המרכז הרפואי 'רמב"ם'" וקרא לעורך כתב העת NEJM לעמוד איתן מול היוזמות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בנושאי בריאות וסביבה.

פרופ' הורטון, שקיבל אות כבוד מטעם המרכז הרפואי, פנה לעמיתו פרופ' ג'פרי דרייזן, העורך הראשי של כתב העת היוקרתי NEJM, שקיבל גם הוא אותר כבוד, וקרא לו "לגייס את כל הכוחות" מול היוזמות של טראמפ. בנושאי בריאות, מדע ורפואה.

פרופ' ג'פרי דרייזן (מימין) מקבל את עיטור הכבוד מידי בכירי "רמב"ם" (צילום: פיוטר פליטר / "רמב"ם")

פרופ' הורטון ציין שזו הפעם הראשונה שהוא ועמיתו מארה"ב מופיעים יחד על בימה אחת, וזה קרה דווקא בכנס שאירגן "רמב"ם". "כדאי לראות זאת כרגע מאד מיוחד, שאנחנו שנינו כאן על אותה בימה", אמר, "ובכלל מספר הפעמים שפרופ' דרייזן, ככל שאני יודע, הופיע בציבור הוא מאוד נדיר".

בהחמיאו ל-NEJM ,לעורך ולצוות שלו, אמר פרופ' הורטון: "מעולם עוד לא הייתה חשיבות כה גדולה לעיתון כמו ה-NEJM לומר את דברו, כפי שהיא נדרשת כיום. אני לא זוכר שאי פעם היה נשיא בארה"ב שצמצם באופן כה דרסטי את תקציבי מכוני הבריאות הלאומיים, ה-NIH. אינני זוכר שאי פעם נשיא בארה"ב הקל ראש וזילזל בראיות כה מוצקות לגבי ההשלכות של התחממות כדור הארץ ושינויי האקלים על בריאותם של המוני בני אדם, גם בארה"ב. אינני זוכר שאי פעם היה נשיא בארה"ב שפעל נגד תכניות מצילות-חיים עבור אזרחי ארצו".

"רפואה", אמר פרופ' הורטון היא בלי ספק אחת מהיצירות הגדולות ביותר של האנושות. מדע הרפואה נועד לשפר את בריאותם של בני אדם". בפנותו ישירות לעמיתו עורך ה-NEJM אמר פרופ' הורטון: "בשמי ובשם The Lancet אני קורא לך, ג'ף, להמשיך ולהוביל את ההגנה על הרפואה. אתה גורם קריטי בנושא הזה – בעידן הנוכחי של אנטי-מדע".

בהמשך החמיא פרופ' הורטון לבכירי המרכז הרפואי "רמב"ם", מארחיו בכנס, ואמר בין השאר: "כל מדינה היא ייחודית כשלעצמה – אבל ישראל בהחלט זכאית לטעון שהיא ייחודית יותר מכל האחרות". הוא הציג דוגמא אחת לכך: "ארצי (בריטניה) ומדינות רבות אחרות חששות ונפחדות ממהגרים ואילו אתם כאן בישראל, מחבקים אותם. אין דומה לישראל בדרך שבה קלטה מהגרים, טיפלה בהם ומעניקה להם שירותי רפואה מהמעולים שניתנים כיום".

כמו כן, פירט פרופ' הורטון את התרשמותו מהאיכויות הייחודיות שיש לישראל ובתרומתה לרפואה ולמדע. הוא הודה למארחיו שהזמינו אותו לבקר בישראל בעקבות המאמר האנטי-ישראלי שהופיע בכתב העת "לנסט" בקיץ 2014, וחזר והחמיא להישגי הרפואה הישראלית – בהדגישו כי מדינות אחרות צריכות ללמוד ממנה, בכלל זה ארה"ב ובריטניה. כמו כן חלק שבחים רבים ל"רמב"ם" - "הממחיש ומסמל את ההצטיינות של הרפואה בישראל".

לפרופ' הורטון ולפרופ' דרייזן הוענקו בערב הגאלה שחתם את הועידה המדעית עיטורי כבוד.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' ריצ'רד הורטון,  פרופ' ג'פרי דרייזן,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
תגובות
אנונימי/ת
09.06.2017, 09:54

הורטון שפירסם שקרים נגד מדינת ישראל אינו ראוי לנאום בישראל ואינו ראוי לקבל פרס. חבל מאוד שבית חולים רמבם נתן במה לכלב מוכה השגעת לנאום נגד נשיא מדינה אוהדת. הזמן בו יהודים היו צריכים להתרפס בפני נאצים ואנטישמים חלף. כדאי שהאחראים לבזיון ברמבם יפנימו זאת.

אנונימי/ת
09.06.2017, 10:39

בית חולים רמבם צריך לבטל עד הפרס עד שהורטון ימחק את המכתב מפיץ השקרים נגד חיילי צהל ומדינת ישראל. לא יתכן שבית חולים ממשלתי יתן פרס לשקרן פתולוגי ואנטישמי המפיץ שקרים נגד המדינה.