חדשות

"אנחנו מגדלים דור של צעירים עם השמנת יתר חולנית; חייבים לטפל בבעיה היום"

כך אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בדיון שהתקיים בוועדת הבריאות על כוונת המשרד לסמן מוצרים בירוק ובאדום על סמך ערכם התזונתי והבריאותי; הוא הודיע כי ייאסר השימוש בשומן טראנס בישראל, למעט במזונות בהם הוא נמצא באופן טבעי

מדף בסופרמרקט, מזון מעובד (צילום: אילוסטרציה)

"יש תחושת בהילות לגבי סימון מוצרי מזון בריאים ולא בריאים. אנחנו מגדלים דור של 'אוביסים' - אנשים צעירים עם השמנת יתר שלא יוכלו להשתלב בעבודה ובצבא. אם לא נעשה את הטיפול בבעיה הזאת כבר היום, אנחנו משמידים את הערך הכלכלי של ישראל"; כך הזהיר אתמול (ב') מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בדיון שקיימה ועדת הבריאות של הכנסת על תכנית המשרד לסימון מוצרי מזון בריאים ולא בריאים.

בר סימן טוב הודיע חד-משמעית: "נאסור שומן טראנס בישראל למעט במזונות שבהם הוא נמצא באופן טבעי". כמו כן, מסר כי ממתיקים מלאכותיים לא יזכו לסימון ירוק בכל מקרה. "אנחנו לא מצפים מאנשים שלא לצרוך מוצרים עם סימון אדום – אבל הכל במידה ובאופן מוגבל".

בתגובה לדברי הממונה על חוקיות הייבוא במשרד הכלכלה, אנואר חילף, שאמר בדיון כי סימון באמצעות מדבקות על חזית האריזה עשוי להוסיף לעלות כל מוצר בין 10 ל-40 אגורות, השיב בר סימן טוב: "זה קשקוש מקושקש. קשקוש מוחלט. תמצאו סט תירוצים אחר". בהמשך הדגיש: "משרד הבריאות לא ייוותר על סימון המוצר בחזית האריזה. הכול יהיה מונגש בצורה ויזואלית לצרכן מיד כשהוא מסתכל לעבר המוצר".

בדיון שהתפתח אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "יש לחשוב על צעדים נוספים מלבד סימון המוצרים. ראינו שהאזהרות על גבי חפיסות הסיגריות אינן מרתיעות משימוש". הוא קרא לשים דגש על הנגשה של המידע לאוכלוסיות החלשות, אשר על פי הנתונים הן הפגיעות ביותר לחלות בסוכרת ולסבול מהשמנה.

אלאלוף הודיע, כי מיד עם גיבוש סופי של התקנות לסימון מוצרים ממשרד הבריאות, תתחיל הוועדה בדיוניה לקראת החקיקה הנדרשת לשם כך - ועד אז תפקח הוועדה על זריזות הדיונים המתקיימים בין כל הגורמים הרלוונטיים.

יו"ר המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, פרופ' דב טשרניחובסקי אמר: "החמישון התחתון בישראל לא יכול להרשות לעצמו סל מוצרים בריא, כי פחמימות וסוכרים הם הזמינים והזולים ביותר".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), אמר: "כשאין מה לאכול, יקנו מוצרים זולים גם אם יהיו שתי מדבקות אדומות. צריך פשוט לאסור לחלוטין מוצרים כאלה. פתאום מתחילים להיות נחמדים לתעשיינים? מכל האמוניה עדיין לא הרג אף אחד - ואף אחד לא התחשב באלפי העובדים הנזרקים הביתה. צריך להגיד לתעשיינים: עד כאן. לא מייצרים יותר מוצרים כמו בורקסים עם 60% שומן טראנס. חד וחלק".

נושאים קשורים:  חדשות,  סימון מוצרים,  בריאות הציבור,  מנכ"ל משרד הבריאות,  דיון,  ועדת הבריאות של הכנסת,  מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב
תגובות