חדשות

צמרת משרד הבריאות ביקרה ב"הדסה" והביעה תמיכה בהנהלה על מתווה הפתרון

שר הבריאות יעקב ליצמן ביחד עם מנכ"ל המשרד ביקרו ושיבחו את הרופאים שגויסו על ידי ההנהלה כדי למלא את מקומם של שישה הרופאים המומחים שהתפטרו במחאה על צעדי ההנהלה; במקביל התקיים תדרוך בבית חולים שדה מאולתר שפתחו הורים לילדי חולי סרטן בגן סאקר

שר הבריאות יעקב ליצמן במהלך ביקור ב"הדסה" (צילום: משרד הבריאות)

בעוד הורי ילדים חולי סרטן המטופלים במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים ב"הדסה" עין כרם קיימו תדרוך לתקשורת היום אחר הצהריים, הגיעו שר הבריאות יעקב ליצמן, מנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב וד"ר ורד עזרא, ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, לביקור בבית החולים הירושלמי, כדי לפגוש את הרופאים החדשים ולעמוד מקרוב על היערכות המחודשת של בית החולים והטיפול הניתן בו לילדי חולי סרטן.

דוברות המשרד מסרה בתום הביקור, כי "השר שיבח את הרופאים החדשים - ד״ר פולינה סטפנסקי, ד״ר גל גולדשטיין, ד״ר יוסי לאבר, ד״ר איריס קוונצל, ד״ר עמוס תורן וד״ר איתן כרם - על התגייסותם המלאה והדגיש כי מקצועיותם הרבה תעמוד לצד הילדים המטופלים, תוך שמירת רצף טיפולי באיכות הגבוהה ביותר".

השר ליצמן שב והודיע כי הוא עומד בהבטחתו להוספת מיטות למחלקה. "ההבטחה תיושם למרות הקושי. המתווה שגובש לכדי מסמך הנחיות של המשרד לבית החולים הדסה יקוים במלואו". ליצמן אמר עוד: "יש להצטער על דחיית המתווה הזה בידי הרופאים שהתפטרו. האחריות מוטלת כעת על בית החולים לדאוג לילדים באמצעות הצוות החדש שגויס לשם כך. אנו כאן בכוחות מחודשים ובתחושת שליחות גדולה תוך ראייה לעתיד לטובת הילדים היקרים וההורים המסורים".

המנכ"ל בר סימן טוב הוסיף: "יש כאן צוות של רופאים מצוינים ומסורים המחויבים לטיפול הטוב ביותר לילדים. אנחנו במשרד כדי לתת להם את כל הגיבוי לכך. חשוב לי להבהיר: מבחינתנו, במשבר הזה שבין 'הדסה' לבין הרופאים, אנחנו בחרנו בצד של הילדים. אנחנו קוראים לכל ההורים לסמוך על הצוות הרפואי החדש. הקו המנחה את שר הבריאות ואותי לאורך כל הדרך הוא שאנחנו וכל שאר הגורמים הנוגעים בדבר, צריכים לנטרל את השיקולים הזרים ואת רעשי הרקע ולהתמקד רק בטובת הילדים. טובתם נמצאת כרגע בהדסה".

פרופ' וינטראוב: מקווה שתיפתח מחלקה ב'שערי צדק'

כאמור, בזמן ביקור צמרת משרד הבריאות ב"הדסה", ערכו הורי ילדים המאושפזים במחלקה ביחד עם מנהל המחלקה הפורש, פרופ' מיקי וינטראוב, תדרוך לתקשורת באוהל מרפאת השדה שהקימו בגן סאקר. פרופ' וינטראוב אמר: "לא נסכים לתת טיפול לא ראוי. אנחנו טוענים שכדי לטפל בילדים חולי סרטן צריך את הסטנדרט הכי גבוה. אנחנו מקווים ששר הבריאות יתעשת ויפתח את המחלקה הנוספת בירושלים (בשערי צדק). אני מאחל מכל מאודי שהיום הזה קרוב".

"בית חולים שדה" שהקימו הורים לילדים חולי סרטן בגן סאקר (צילום: יח"צ)

"בית חולים שדה" שהקימו הורים לילדים חולי סרטן בגן סאקר (צילום: יח"צ)

עוד אמר פרופ' וינטראוב, שעד כה מיעט להציג את עמדתו בפרשה ההולכת ומסתבכת: "בנובמבר התקבלה בהנהלת הדסה החלטה, מבלי להתייעץ אתנו. נמסר לנו שמהיום והלאה כל הילדים חולי הסרטן המטופלים אצלנו עוברים למחלקת המבוגרים. אני נמצא במצב אבסורדי, כי לא יתכן שילד יאושפז במחלקה של מבוגרים. השתלת מח עצם זו פרוצדורה מורכבת ומסוכנת. היא לוקחת את גוף הילד עד הקצה".

לעיתון "מעריב" אמר פרופ' וינטראוב: "אם הייתי נשאר ב'הדסה' הפגיעה בילדים הייתה גדולה בהרבה. ילד שיסע עכשיו ל'איכילוב', 'שניידר' או 'רמב"ם' לקבלת טיפול - מצבו עדיף מטיפול שיינתן לו בידי רופא שהתקרנף כדי לקבל את מרות בית החולים"

עוד אמר: "נאלצנו לשלם מחיר אישי כבד. לא נסכים להתפשר על סטנדרטים טיפוליים. בית הדין לעבודה בירושלים גיבה אותנו כשקבע שלא רק זכותו של רופא להתפטר במצב כזה, זו חובתו". כשנשאל אם הרופאים יסכימו לחזור ולעבוד במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים ב'הדסה' אם יתקבלו כל תנאיהם לחזרה לעבודה, השיב: "(אנו) מוכנים לעשות 'ריסטרט', אבל הנהלת הדסה מסרבת".

אב לילדה חולת סרטן שעד כה טופלה בידי הצוות המתפטר אמר: "לצערנו, אחרי חצי שנה של מאבק ולמרות כל המסרים והפגישות שקיימנו עם כל הנוגעים בדבר, בלית ברירה הקמנו בית חולים שדה לילדים חולי סרטן. אבל זהו עוד צעד ולא האחרון כדי להגיע לפתרון היחיד המקובל עלינו והוא – רק הרופאים שמכירים את הילדים ימשיכו לטפל בהם".

בהמשך אמר: "איננו מעוניינים בפרופסורים מרחבי העולם. אנחנו רוצים להמשיך לקבל את הטיפול מידי ששה הרופאים המופלאים המטפלים בילדים שלנו ושהילדים רואים בהם עוגן הצלה לחייהם. לצערנו, ראינו את ההפקרות מצד משרד הבריאות. השר ליצמן בחר להתעלם מהתפטרות הרופאים. הנהלת הדסה שמה לה למטרה להפוך את המחלקה הזאת למרכז למטרת רווח. הנהלת הדסה מציגה פתרון פייק - הבאת רופאים אחרים במקום המתפטרים. בעינינו פרופ' רוטשטיין הקים מחלקה מפוברקת. רק כדאי שהנהלת בית החולים תנסה להבין אם הרופאים שהובאו, אכן מסוגלים להחליף שישה הרופאים המומחים בטיפול מסוים.

"הדסה מציירת את המתווה שהוצג לתקשורת כאילו מדובר בפתרון. אבל אפילו ללוקמיה לא הביאו מומחה שמטפל בילדים. פנינו לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ולנשיא המדינה, ראובן ריבלין - ואנחנו לא יודעים מה צריך עוד לעשות כדי שהם יתערבו".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  משבר ב"הדסה",  שר הבריאות יעקב ליצמן,  פרופ' זאב רוטשטיין,  פרופ' מיקי וינטראוב
תגובות
אנונימי/ת
06.06.2017, 00:51

צודק פרופ' ויינטראוב ילד אינו מבוגר קטן, אלא עולם ומלואו שההיבטים של ההתפתחות והגדילה, או בעיות בתחום זה הם המאפיינים אותו. כמו שקיימות בכל בית חולים מחלקות לכירורגיה ילדים, בהן מאושפזים ילדים שנותחו ע"י מומחים במקצועות כירורגים שונים, כך ראוי שמחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים, תהיה מחלקה עצמאית ולא חלק ממחלקה דומה למבוגרים. יש לי תחושה שהנהלת "הדסה" לא מודעת לעובדה זו, או מתעלמת ממנה מסיבותיה שלה.

אנונימי/ת
06.06.2017, 00:58

נצחון! המנהלת משרד הבריאות והנהלת "הדסה" - קרי פרופ' רוטשטיין, ניצחו את הילדים החולים, את ההורים שלהם ואת הרופאים מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים. הצוות החדש, שנאסף מ"שיבא" ובתי חולים בארה"ב, הוא סטירת לחי לרופאים בישראל: תראו, בכל מצב של סכסוך דומה בעתיד, יש פתרון מעולה - הבאת כוח-אדם מחו"ל. הייתכן שפתרון כזה יוצא גם לבתי-חולים בהם יתרחש משבר בהנהלה? הנהלה קומפלט מחו"ל...

אנונימי/ת
07.06.2017, 00:19

בערוץ 10, בתכנית "המקור" יראיינו היום (7 ליוני) את פרופ' רוטשטיין. בפרומו ששודר אתמול מצהיר הפרופסור המכובד ש"אם מישהו יאיים עליי אני יורה בו" - במשפט תמציתי זה הוא מצליח להביא את פילוסופיית הניהול שלו: או שתסכימו לדעתי או אני יורה(אני מקווה שזו רק מטפורה) - כי, כנראה, אי-הסכמה למנהל הבוטה והקשוח ואפילו ביריון דינה כ"איום"... לדברי משרד הבריאות "הדסה" השתקמה ואכן פרופ' רוטשטיין הוא אדם מוכשר ומנהל יעיל, אבל מה בדבר אנושיות?

08.06.2017, 17:44

לא ברור מדוע משמיץ פרופ. ויינטראוב את הרופאים שמחליפים אותו ואת צוותו . האם מדובר ברופאים פחות טובים מאלו שהתפטרו? לקרוא להם מתקרנפים? על סמך מה? אולי מדובר בהמטולוגים פדיאטרים בעלי ידע וניסיון שנחלצו לעזרת הילדים החולים שנעזבו ע"י הצוות הקודם?