חדשות

מולקולת האנטיביוטיקה וונקומיצין עברה הנדוס מחדש להגברת הפוטנטיות שלה

פרויקט המחקר בוצע בארה"ב ודווח עליו השבוע ב - PNAS. הגרסה החדשה אמורה להגביר את עוצמת הפעילות הקטלנית של התרופה נגד "חיידקי העל" (Superbugs) שנעשו עמידים לגרסתה הותיקה של אנטיביוטיקה זו

בדיקת חיידקים עם אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)
בדיקת חיידקים עם אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)

מדענים בארה"ב הודיעו השבוע כי הנדסו מחדש תרופה אנטיביוטית חיונית ביותר שנועדה לקטול את זני החיידקים מחוללי הזיהומים המוגדרים כאיום הגדול ביותר על בריאות האנושות.

בדיווח ל"רשומות האקדמיה האמריקנית למדעים" (PNAS), שלשום (ג') מסר הצוות של מכון המחקר סקריפס כי הגרסה החדשה של התרופה וונקומיצין (Vancomycin ) שפותחה בפרויקט זה, נועדה להגביר את עוצמת הפוטנטיות והפעילות הקטלנית שלה נגד "חיידקי העל" (Superbugs) שנעשו עמידים לגרסה הוותיקה של האנטיביוטיקה הזאת, שהיא כבר בת 60 שנה.

הצוות תכנן מחדש את המולקולה של אותה תרופה כך שתוכל מעתה להילחם בחיידק מחולל הזיהום הקשה, בשלושה אופנים שונים - שלא היו לה עד כה. הגישה האסטרטגית הזאת אמורה שלא לאפשר לחיידק Enterococcus faecium להתחמק מהתרופה. עתה תיבחן יעילותה על חיות מעבדה ובני אדם וההערכה היא שניתן יהיה להשתמש בה, במיוחד בבתי חולים שם היא נדרשת - בתוך 5 שנים.

בשנים האחרונות חוזרים ומזהירים מומחים למחלות זיהומיות ומדענים נוספים כי האנושות עומדת לפני "העידן הפוסט-אנטיביוטי" משום שחיידקים מחוללי זיהומים ובמיוחד הקשים ביותר, נעשו עמידים וחסינים לתרופות האנטיביוטיות בכלל זה לאלו שנחשבו לחזקות ביותר. האזהרה מדגישה כי אם לא יכנסו בהקדם לשימוש תרופות חדשניות במקום האנטיביוטיקה הישנה שמאבדת מכוחה – יהיה לרופאים קשה הרבה יותר להתמודד עם זיהומים ויהיו אף כאלו שיהיו בלתי ניתנים לטיפול.

החיידק שסומן כ"בעל קדימות עליונה ביותר" לפיתוח תרופה יעילה נגדו – VRE (כלומר עמיד לונקומיצין) מחולל זיהומים בפצעים קשים וגם בדם (אלח דם). הוא מבין הזיהומים הנרכשים בבתי חולים – נגדם מתנהל מאבק בלתי פוסק כדי לצמצם את היקפם.

הגדרתו כאחד האיומים הגדולים ביותר על בריאות האדם, נתנה על-ידי ארגון הבריאות העולמי בפברואר השנה.

ראוי לציין שכמה סוגי אנטיביוטיקה רבת עוצמה עדיין פועלים היטב היום נגד זני חיידקים שנמנים על אותה קבוצת VRE – אבל ונקומיצין כשלעצמה איבדה, כך סבורים, כוחה. יש חוקרים הטוענים שהיא כבר חסרת כוח, נוכח העמידות ההולכת וגוברת של חיידקים מחוללי דלקות זיהומיות קשות.
הצוות במכון סקריפס החליט לתכנן מחדש את ההרכבה והמבנה המולקולרית של הונקומיצין כדי לשמר את הפוטנטיות שלה, בקטילת החיידקים. הוכנס שינוי אחד מרכזי ועוד שניים בארכיטקטורה של המולקולה כדי שהתרופה תהיה מסוגלת לתקוף את החיידק בשלושה אופנים שונים, באמצעות שלושה מנגנונים, הפועלים באורח עצמאי ובמקביל. בין השאר: לחדור לדפנות תא החיידק ולהרוס אותן.

ד"ר דייל בוגר (Dale Boger ) ראש צוות המחקר ב"סקריפס" מסר כי במהלך הראשון בעבודת ה"הנדוס מחדש" של התרופה שופרה יכולתה להגיב לחיידק אלים במיוחד שפיתח עמידות נגדה. בהמשך הוכנסו שני השינויים הנוספים במולקולה. המבנה החדש יקשה מאד על חיידקים לפתח עמידות לתרופה. "אורגניזמים וביניהם חיידקים אינם יכולים להגיב סימולטנית להתקפה נגדם המתרחשת בו זמנית משלוש חזיתות" התבטא ד"ר בוגר.
בניסוי, כך דיווח הצוות, נראתה מלוא הפוטנטיות של התרופה במבנה המולקולרי חדש אחר 50 מחזורים של חשיפה לחיידק.

נושאים קשורים:  תרופות אנטיביוטיות,  חיידקים עמידים,  זיהומים נרכשים,  אלח דם
תגובות