מחקרים

בופרנורפין - אופיואיד אטרקטיבי עם פוטנציאל לא ממומש לטיפול בכאב ממושך

בופרנורפין (Bupernorphine) בעל פרופיל בטיחות ויעילות מועדף בהשוואה לאופיואידים שונים המשווקים היום. מחקרים שונים מצאו כי הוא מוביל להקלה משמעותית בעוצמת הכאב בקרב מרבית המטופלים, והינו בטוח לשימוש בקרב קשישים וחולים הסובלים מאי ספיקת כליות

עדויות מצטברות ממחקרים קליניים ומסקנות של פאנל מומחים מצביעות על פרופיל בטיחות ויעילות מועדף מבחינת בטיחות ויעילות של בופרנורפין, בהשוואה לאופיואידים המשווקים כיום. הרצפטור הפרמקולוגי והפרופיל הפרמקוקינטי של בופרנורפין הינו מורכב, אבל ייחודו תורם לבטיחות והיעילות שלו. תכשירים למתן עורי (Transdermal) של בופרנורפין היו דרך המתן המועדפת לניהול של כאב, אבל אפשרויות מתן חדשות נמצאות כיום במחקר לטיפול הן בתלות באופיואידים והן בכאב כרוני.

בופרנורפין הינו אגוניסט חלקי של רצפטור μ. סקירה של מחקרים קליניים מצאה כי בופרנורפין היה יעיל ב- 25/26 מחקרים. בניגוד לדאגות קודמות, לא נצפה אפקט תקרה על שיכוך כאב, ולא  נצפתה התנגשות בשימוש משולב  עם אגוניסטים טהורים לרצפטור μ, בתוך הטווח הטיפולי בבני אדם. העובדה היא שבניסיון הקליני אין עקומת פעמון של מינון-תגובה, ואין מישור (Plateau) בעקומת המינון-תגובה.

בופרנורפין נחקר לשליטה על כאב ממאיר ולא ממאיר בקרב אוכלוסייה גדולה של מטופלים. דיווחים מצביעים על שיפור משמעותי בכאב מ-62 מ"מ ל-16 מ"מ בסולם ויזואלי מ0-100 מ"מ, במהלך שבועיים של טיפול, ללא תלות בסוג הכאב. במחקרים נמצאה הקלה טובה עד טובה מאוד בכאב בקרב 85% מהמטופלים.

מחקרים רבים שכללו אוכלוסייה מבוגרת (65 ומעלה) מצאו כי הפרופיל הפרמקוקינטי, יעילות או תופעות הלוואי של בופרנורפין לא השתנו עם הגיל. קשישים רבים נוטים לסבול מתחלואה כרונית כמו דלקות פרקים, סוכרת, תחלואה קרדיווסקולרית או סרטן. עבור כל האופיואידים, מלבד בופרנורפין, זמן מחצית החיים של התרופה והמטבוליטים שלה גדלים עם הגיל ועם ירידה בתפקוד הכלייתי. באוכלוסייה קשישה הלוקחת תרופות רבות, אינטראקציות בין תרופתיות הינן נפוצות, בעיקר דרך השפעה על אנזימי Cyp. היתרון בטיפול עם בופרנורפין הוא שתרופות המשפיעות על Cyp3A4, לא משפיעות בצורה משמעותית על הפרופיל הפרמקוקינטי של התרופה

בופרנורפין מפורק ברובו על ידי המרה במסלול לא כלייתי. הרמות של בופרנורפין והמטבוליטים שלו, כמו גם דירוג כאב, לא השתנו בקרב מטופלים הנמצאים על דיאליזה. בנוסף, התרופה נחשבת בטוחה יחסית עבור מטופלים עם אי ספיקה כבדית.

השגת שיכוך כאב ארוך טווח דורש רמות מספקות של אופיואיד בפלזמה לתקופות ארוכות. מתן דרך העור לשחרור איטי מספקת מספר יתרונות. בופרנורפין במתן דרך העור משווק בארץ כ- Butransי(5, 10 ו-20 מיקרוגרם/שעה ובקרוב במינון חדש 15 מיקרוגרם/שעה) הינו יעיל בשליטה על כאב. בופרנורפין במתן דרך העור (בוטרנס) הפחית עוצמת כאב באופן נרחב (הבדל ממוצע של 16.2 בסולם ויזואלי) בהשוואה למורפין, עם פחות תופעות לוואי (בחילה, עצירות והקאות) והפרעת גמילה, בהשוואה למורפין.

מקור:

Khanna, I.K. and Pillarisetti, S., 2014. Buprenorphine-an attractive opioid with underutilized potential in treatment of chronic pain. Journal of pain research, 8, pp.859-870.

נושאים קשורים:  מחקרים,  Bupernorphine,  אופיואיד,  מורפין,  כאב,  ממאירות