חדשות

עורך ה"לנסט" משבח מערכת הבריאות בארץ: "אין דבר דומה בעולם לקופות החולים"

פרופ' ריצ'רד הורטון העניק ראיון לעיתון "דה מרקר" שבו שיבח את התחרות שיצר המחוקק הישראלי בין קופות החולים, בניגוד למצב בבריטניה, למשל, שבו יש רק גוף אחד המעניק את הטיפול הרפואי

פרופ' ריצ'רד הורטון, עורך ה"לנסט", בביקורו בישראל ב-2014 (צילום: פיוטר פליטר / "רמב"ם")

מערכת הבריאות הישראלית, ובמיוחד מודל הפעולה של קופות החולים, זכתה לשבחים מפליגים מהעורך הראשי של כתב העת הרפואי "לנסט", פרופ' ריצ'רד הורטון, בראיון עמו שפורסם בסוף השבוע בעיתון "דה מרקר". הורטון אמר בראיון בין השאר: "אין משהו שמתקרב בעולם למודל קופות חולים בישראל".

השיחה עם עורך ה"לנסט" נערכה במהלך ביקורו בישראל, שבו הושק גיליון מיוחד המוקדש למערכת הבריאות הישראלית. "יש המון דברים", אמר, "שמדינות אחרות יכולות ללמוד ולאמץ ממערכת הבריאות הישראלית. אחד מהם הוא קופות החולים. ברוב מדינות אירופה אין שום דבר שמתקרב לזה. לא בבריטניה, לא בצרפת, ובטח שלא בארה"ב. לנו בבריטניה יש ביטוח בריאות ממלכתי לכל אבל יש ספק שירותים יחיד, מונופוליסטי (NHS). הבעיה עם מונופול כזה הוא שאין תחרות, אז השירות לא יעיל ויש המון בזבוז.

"בישראל יש גם מחויבות לביטוח אוניברסלי לכולם בעקבות חוק ביטוח בריאות ממלכתי מ-1994. אז לכולם יש הגנה בסיסית, אבל קופות החולים מאפשרות קיומה של תחרות מנוהלת. ומצד שני, הקופות לא מתחרות באופן אגרסיבי כמו המגזר הפרטי. זו מערכת חריגה מאוד: הקופות הן יותר כמו מוסדות ציבוריים שמתחרים ביניהם, אבל יש להם בסופו של דבר אותה מטרה. יש סולידריות במערכת הבריאות ותחרות שמשפרת את האיכות והיעילות. זה מודל מעניין מאוד, שלא ראיתי דומה לו".

"אצלכם אקדמאים עובדים לצד התעשייה. הם גם מקימים חברות פרטיות משלהם לחקור וליישם את הטכנולוגיות שהם מפתחים. אין דבר כזה בבריטניה"

עוד שיבח הורטון את "הדרך המדהימה שבה מחברים בישראל בין מחקר לטיפול רפואי". לדבריו, "ארגונים כמו הטכניון עושים מחקר, הנדסה וטיפול. בבריטניה זה לא מקובל שאקדמאים מתחום הרפואה משתפים פעולה עם חברות במגזר הפרטי. יש תפישה שיש משהו לא חיובי במגזר הפרטי. אצלכם אקדמאים עובדים לצד התעשייה. הם גם מקימים חברות פרטיות משלהם לחקור וליישם את הטכנולוגיות שהם מפתחים. אין דבר כזה בבריטניה".

פרופ' הורטון הוסיף, כי אירופה יכולה גם ללמוד מהדרך שבה ישראל קלטה הגירה: "עתה יש נושא פוליטי מאוד רגיש בארצי: נושא ההגירה. לאחר הברקזיט יש גידול בביטויי שנאת זרים, שנאת מהגרים. בישראל יש היסטוריה של גלי הגירה שלא החלישו את הארץ, אלא חיזקו אותה. קלטתם אותם לטובת המדינה. באירופה אנחנו צריכים ללמוד שיש יתרונות בהגירה. מערכת הבריאות שלכם ספגה את מאות אלפי החולים שהגיעו, וכשחסרו רופאים היא ידעה להביא אנשי מקצוע מהעולם".

פרופ' הורטון אמר בראיון כי "יש פה דאגה יוצאת מהכלל בנוגע לאי-שוויון בין ערבים ליהודים. אף שישראל מאופיינת כמדינה יהודית, היא מגוונת ופלורליסטית. באירופה החשש ממהגרים מעורר אנטישמיות, אנטי מוסלמיות. אנשים שונים נתפשים כאיום".

כמו כן אמר עורך ה"לנסט": "פירסמנו מאמר על הטיפול שנותנים בישראל לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. זה משהו שאנשים (מחוץ לישראל) לא חושבים על ישראל או צה"ל. הם רואים בעיני רוחם פלסטיני צעיר שוכב על הקרקע וחייל ישראלי יורה לו בראש. חשוב לספר להם איך אנשים בצה"ל מסכנים את חייהם כדי לחלץ סורים משדה הקרב".

בראיון התייחס הורטון גם לביטול חלקים נרחבים ברפורמה הנשיא אובמה ("אובמה-קר") שהוביל עתה נשיא ארה"ב הנוכחי, דונאלד טראמפ, "יש פוטנציאל למשבר אמתי בארה"ב אם חוק הבריאות של אובמה יבוטל, והחוק החדש יבטל את חובת הביטוח לאנשים עם מחלות קיימות. אין מספיק תקציב בחוק לפצות על הפער שייווצר. זה ייצור מערבולת שתחמיר את האי-שוויון, ותפלג את ארה"ב. זה יכול להוביל למהומות. שירותי בריאות הם דבק חברתי של הגנה על האזרחים. הם בונים סולידריות, קהילה. הם גם משנים את הדרך שבה אנשים תופשים מדינה".

בנוגע למחקר הרפואי ולתעשיית הפארמה אמר פרופ' הורטון: "חברות התרופות מממנות את רוב המחקרים בתחום הבריאות - וזה בהחלט מדאיג. אנחנו (מערכת כתב העת) בהחלט מודאגים מהשפעת התעשייה על המחקרים שאנחנו מפרסמים. רוב המחקר ממומן על ידי חברות התרופות: משלב התכנון ועד הפרסום. הן קוראות את המאמרים ונותנות הערות. האפשרות להפריז ולעוות היא עצומה.

בהקשר זה הוסיף: "בארה"ב ובבריטניה מדע נהפך לדרך לעשיית כסף. המדע עוסק יותר בקריירה של מדענים ופחות בציבור. לצערי הרבה, ב–400 השנים האחרונות המדע איבד את נשמתו, ייעודו ומשמעותו. האתוס הוא לא מחקר למען הציבור, אלא מחקר לשמו, והפרסום המדעי הוא חלק מזה. גם אנחנו איבדנו את הייעוד והמשמעות שלנו. אנחנו צריכים להחזיר את המוסר למדע, להוסיף ייעוד מוסרי למדע".

נושאים קשורים:  חדשות,  לנסט,  The Lancet,  פרופ' ריצ'רד הורטון,  ראיון,  "דה מרקר",  קופות החולים
תגובות