שר הבריאות יעקב ליצמן מבקש לבחון מחדש את מודל הבעלות של "שירותי בריאות כללית" על 14 בתי חולים ציבוריים – 9 כלליים (בכלל זה לרפואת ילדים) ועוד 5 מוסדות בתחום בריאות הנפש, שיקום וגריאטריה. כך פירסם היום (ה') היומון "כלכליסט", שמדווח כי השר הורה לבצע עבודת מטה בנושא.

"כללית" היא כיום הקופה היחידה מבין ארבע הקופות הפעילות בישראל שבבעלותה באופן ישיר ומלא בתי חולים ציבוריים. בתי החולים הללו הם: "בילינסון", "סורוקה", "מאיר", "קפלן", העמק, השרון, "כרמל", "יוספטל" ו"שניידר". האחרים הם: "שלוותה" וגהה (לבריאות הנפש) "לוינשטיין" (לשיקום כללי) "הרצפלד" ו"בית רבקה" (לשיקום גריאטרי).

יתר בתי החולים הם בבעלות ממשלתית או בבעלות משותפת עם רשות מקומית (כמו "איכילוב" בתל-אביב), או בבעלות של עמותות פרטיות ("שערי צדק", "הדסה", "לניאדו" וכן בתי החולים בנצרת). לקופת חולים מכבי יש קשר עם רשת המרכזים הרפואיים "אסותא".

בדיווח נמסר, כי השר התייחס לנושא בכנס שקיים איגוד הכירורגים בשבוע שעבר בכפר בלום. ליצמן סבור, כי מודל הבעלות הנוכחי של הקופה בבתי החולים פוגע בעקרון השוויוניות. הוא מייצר, לדבריו, העדפה למבוטחי "כללית", הנהנים מכך שהקופה שבה הם מבוטחים היא גם בעלת בתי חולים ציבוריים בפריסה ארצית.

עוד מדווח העיתון, כי עבודת המטה לבחינת אפשרות של העברת הבעלות מ"כללית", אם אכן המהלך הזה יבשיל, יביא לכך שהמדינה תקבל על עצמה את הבעלות על בתי החולים. עם זאת, ברור ש"כללית" תתנגד למהלך כזה.
עוד מדווח העיתון, כי ל"כללית" ישנם גרעונות גדולים בשל פעילות בתי החולים, שמכוסה על ידי המדינה. ב-2015 הגיעו גרעונות בתי החולים של "כללית" לכ־1.56 מיליארד שקל, מתוך גירעון כולל של 1.78 מיליארד שקל. "כללית" טוענת כי אין די בתקציב שהמדינה מעבירה לבתי החולים שבבעלותה.

"כלכליסט" ציין בדיווחו, כי "למרות הגירעונות שמייצרים בתי החולים לקופה, מנכ"ל הכללית אלי דפס אמר במסיבת עיתונאים בתחילת השבוע שבה סיכם את העשור לכהונתו כי לא היה מוותר על בתי החולים. סביר להניח שהיוזמה הזאת תיתקל בהתנגדות מצד 'כללית' גם כשיתמנה מנכ"ל חדש. גורמים נוספים במערכת הבריאות מתנגדים לרעיון הזה. ב"כללית" מבוטחים 4.4 מיליון מתושבי ואזרחי ישראל".

בדיווח נמסר, כי "מצד אחד, הקופה תיפטר מהגירעון שבתי החולים שלה מייצרים – שהוא כאמור רוב הגירעון שלה. אבל מנגד תידרש לרכוש יותר שירותים מבתי החולים האחרים עבור מבוטחיה. גם הרצף הטיפולי שהקופה מציעה למבוטחים עלול להיפגע".

בתי החולים שבבעלות הכללית פועלים תחת מסגרת ניהולית אחת. הכתובת הניהולית האחידה והבקרה בידי גורם מרכזי גדול מאפשר רצף טיפולי למבוטח תוך ניצול משאבים יעיל, מדגיש העיתון בדיווחו. מודל זה (אינטגרציה אנכית) מיושם למעשה גם בקשר שבין "מכבי שירותי בריאות" לבין רשת-הבת "אסותא", המחזיקה בבתי חולים פרטיים.