דעות

דברים שהבנתי מביקור בשוויץ על מערכת הבריאות בישראל

לאחרונה "ביליתי" במסדרונות בית החולים האוניברסיטאי של ג'נבה; סיקרנו אותי המספרים העומדים מאחורי הנינוחות והמקצועיות שבה נתקלתי

מאמרו המקיף של נשיא מכון המחקר הכלכלי "שורש", פרופ' דן בן-דוד, על מצבה של מערכת הבריאות שהתפרסם לאחרונה, חוזר ומבהיר עד כמה מצבה עגום.

למרות שלכאורה מדינה עם אוכלוסייה צעירה כמו ישראל אמורה להקצות למערכת הבריאות פחות משאבים, מתברר שאנחנו מוציאים מכיסינו על בריאות יותר מרוב אזרחי מדינות ה-OECD, מתאשפזים במסדרונות כביטוי לאי ספיקה של תשתיות האשפוז בישראל ומתים יותר מזיהומים שאינם הכרח המציאות ונובעים מהצפיפות בבתי החולים.

לאחרונה "ביליתי" במסדרונות בית החולים האוניברסיטאי של ג'נבה. בתי, הלומדת בשוויץ, נזקקה לטיפול רפואי דחוף במסגרת הביטוח הרפואי המקומי. האווירה היתה נינוחה ושקטה. בחדר המיון לא הורגשה צפיפות והמולה. לא המתנו בתור והקליטה הייתה מיידית.

"הריאיון הרפואי, כמו גם הבדיקה, היו נינוחים ויסודיים נמשכו כחצי שעה, ולא הופרעו על ידי עשרות חולים הצובאים על הדלת שהמתינו לתורם להיכנס"

ההערכה, הבדיקה, ההמתנה לתוצאות הבדיקות שנעשו במקום וסיכום הביקור ארכו כשעתיים וחצי. מכתב הסיכום המקיף והמעמיק כמו גם ההנחיות והתור המהיר להמשך הבירור וההערכה במסגרת מרפאתית, השרו ביטחון ואמינות ברגעי משבר.

למחרת היום, בביקורינו במרפאה, קידמה את פנינו מזכירה רגועה שהפנתה אותנו לחדר המתנה מכובד ולא צפוף. בשעה הייעודה יצא לקראתנו רופא שהציג עצמו, לחץ את ידינו והוביל אותנו לחדר הבדיקה. הריאיון הרפואי, כמו גם הבדיקה, היו נינוחים ויסודיים נמשכו כחצי שעה, ולא הופרעו על ידי עשרות חולים הצובאים על הדלת שהמתינו לתורם להיכנס. תשומת לבו המלאה של הרופא הייתה מוקדשת לנו.

הצצנו גם למחלקת האשפוז וראה זה פלא, המסדרונות היו ריקים וכל החולים שכבו במיטות בחדרים.

תגידו שמדובר בהבדלי תרבות ואופי של עם. ייתכן. אך אותי סיקרנו המספרים העומדים מאחורי הנינוחות. מספרים המשקפים את המשאבים המוקצים לבריאות בשוויץ ואת סדר העדיפות הלאומי.

שוויץ משקיעה במערכת הבריאות שלה 11.5% מהתל"ג, לעומת 7.4% בישראל. בשוויץ, שגודל אוכלוסייתה זהה לזה של ישראל, יש 37,540 מיטות אשפוז, בעוד שבכל מדינת ישראל יש רק 25,355: שיעור מיטות ל-1,000 נפש של 3.8 מיטות אשפוז לעומת 1.9 בישראל. בישראל ישנם 4 מכשירי MRI למיליון איש, בשוויץ יש 20.9 מכשירים. בישראל 3.5 רופאים ל-1,000 נפש, בשוויץ 4.1.

"ברור שלא מדובר רק בהבדלי תרבות ואופי... קיים פער מהותי בין ההשקעה בבריאות בשוויץ לעומת ההשקעה בישראל"

גם העתיד אינו מבטיח, שכן בשוויץ יש 10.5 בוגרי בתי ספר לרפואה לכל 100,000 אזרחים, לעומת 6.3 בלבד בישראל.

אז ברור שלא מדובר רק בהבדלי תרבות ואופי. המספרים והסטטיסטיקה מספרים את הסיפור. קיים פער מהותי בין ההשקעה בבריאות בשוויץ לעומת ההשקעה בישראל. כאשר מספר הרופאים תואם את גודל האוכלוסייה, כאשר החולים לא "מתחרים" על משאבים בסיסיים כמו מיטה בתוך חדר בבית החולים, כי יש מספיק - קל להיות תרבותי ונינוח.

מנחמים אותנו, שלמרות כל זאת מדדי הבריאות של ישראל מובילים בעולם - תוחלת חיים בישראל ארוכה ותמותת התינוקות נמוכה. אסור לנו להתבשם ממדדי הבריאות מצוינים אלה - יכולנו להיות הרבה יותר טובים. בדרך למדדי בריאות מצוינים אלה, מתים 4,000-6,000 חולים בשנה מזיהומים צולבים, אחוזי התפוסה במחלקות הפנימיות חוצים את ה-150%, חולים שוכבים במסדרונות ובחדרי האוכל ללא טיפת פרטיות תוך רמיסת כבוד האדם, והתורים לרופאים מומחים ולניתוחים ארוכים ומייסרים.

מדינת ישראל נמצאת כרגע בצומת היסטורית, שבה יכולים קברניטי המדינה לבחור בין הורדת מיסים שתשפיע קצת על כל משפחה, לבין תגבור משמעותי של השקעת המדינה בבריאות, חינוך ורווחה. בשבוע שבו הוסיפו לתקציב המדינה 11 מיליארדי שקלים, ראוי שחלק מהכסף יופנה למערכת הבריאות.

צריך להפסיק להרעיב את מערכת הבריאות מבחינה תקציבית, לבטל את הגירעון השנתי הקבוע שלה, בשיעור 4 מיליארדי שקלים, ולאפשר לה לצמוח. הרי כל אחד מאיתנו יזדקק יום אחד למערכת הבריאות. עלינו להשקיע היום כדי שביום פקודה נשכב במיטה בחדר ולא במסדרון.

* המאמר פורסם לראשונה בעיתון "הארץ"

נושאים קשורים:  דעות,  מערכת הבריאות,  תקציב,  שוויץ,  תורים,  חדרי מיון,  נתונים
תגובות
18.05.2017, 00:33

אני חותם על כל מילה של ד"ר פלדמן, היטיב לתאר את מצב שירותי הרפואה בישראל, לעומת ה מצב שוייץ. יהיו שיאמרו "נו טוב, מדינה עשירה בעלת מסורת ארוכה" אבל ישראל אינה יותר מדינה ענייה, מה שמטריד כאן הוא סדר העדיפויות.

אנונימי/ת
19.05.2017, 13:13

אי אפשר. צריך לתת מיליארדים לחסידים, למתנחלים, ולמקורבי הליכוד. ״החש בראשו- יקרא בתורה״.

אנונימי/ת
20.05.2017, 08:16

דר בן דוד לא ככ מבין מה הוא קורא במסמכי האוסד
בשורה התחתונה ישראל מוציאה מעט על בריאות ונותנת לאזרחיה תוחלת חיים (ואושר) מהגבוהים בעולם
בישראל 30% מהאוכלוסיה רק לוקחים ללא תמורה ולכן אי אפשר ליצור מערכת שוויצרית
המערכת נותנת רשת ביטחון לכולם והזדמנות לקבל את מיטב הטיפול. התנאים פחות נוחים ואין בזה בעיה. מי שרוצה שליטה טובה יותר על הטיפול בו קונה שירותים דרך בטוח משלים בתנאים ״שויצריים״. הביטוח המשלים עולה מעט ביחס להכנסה.
בעניין תמותה ממחלות זיהומיות זה מגוחך. לא מתים מטיפוס אלא מכניסים יותר מדי חולים ״גמורים״ לטיפול נמרץ ללא תוחלת ובמותם אומרים שמתו מספסיס.
כדאי שתקראו את הניתוח פעולת הממשלה לפי גב פלוג ותבינו שהמדינה מעדיפה להוריד מיסים ולתת פחות שירותים. ראה למעלה. על ידי כך היא מאפשרת לאזרחים להחליט אילו שירותים לרכוש.
הדבר החשוב ביותר שעשתה הממשלה היא לפתוח את הרפואה לשוק הפרטי וכרגיל אלה שנהנים ממנו ביותר תוך עושק המערכת הציבורית שמשלמת את שכרם הם הצבועים הצעקניים ביותר

לדר' פלדמן ןלאנונימי מ- 08:16 שלום,
תיאורך דר' פלדמן , את המתרחש בשוייץ מעוורר קנאה , ואני מסכים עם תקוותך הברורה והמוצדקת, כי גם כאן יווצר מצב דומה.
באשר לך, האנונימי, על תקל ראש במאמרו של פרופ' דן בן דוד : האם נסית לשוחח עמו על מאמרו? הרי הוא ראשה של קבוצת כלכלנים אקדמית "שורש" והרשית לעצמך לטעון כי הינו "לא כל כך מבין במסמכי ה-OECD".
אני מניח כי ידוע לך שהאוצר השתלט על "המס האחיד" שהווה עד 1996/7 באופן ישיר
40% מתקציב מע' הבריאות הציבורית, ולאחר הפעלת חוק ביטוח ממלכתי ב- 1995/6 הוא "נבלע " על ידי "נערי האוצר", ומאז החלו מצוקותיה של המערכת!
התדרדרותה של המע' הלכה וגברה בעשור האחרון, והיא נמצאת לאורך כל התקופה בתת-תקצוב מודע "מחניק" , המנוהל על ידי "הנערים" , והמוגדר על ידי בנק ישראל כ"ניהול כושל ובאחריות שווה של משרדי אוצר-בריאות!! "
אשמח לתקשר עמכם, GOLANTNF@NETVISION.NET.IL ,(האלמוני באם תעז להזדהות?).
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
21.05.2017, 23:47

אי אפשר להתווכח עם עובדות. תוחלת חיים, תזונה מצוינת, קורת גג ובגד ללבוש לכולם והעדר חולים השוכבים ברחובות. כל השאר הוא אידיאולוגיה והטפה. אני פוגש את השכבה העניה במדינת ישראל ואני נזכר ולא בקנאה בשנים בהן גדלתי בבית בורגני שחלם על טלפון ומכונית וחו"ל היה חלום בלתי ניתן להשגה. תעזוב את ילדי האוצר-השאלה המכריעה היא איך מחלקים את הכנסות המדינה לתושביה. כל עוד 30% מאזרחי המדינה מתחמקים מתשלום מיסים ושרות למדינה, מסרבים להניף את דגלנו ולשיר את ההמנון אין צורך ליצור מערכת שוויצרית. ולמרות שיש 3 בחדר וגם במסדרון הרפואה עוזרת ומשקמת והחולים ממשיכים לתת מבטחם בה בצדק.
תוחלת החיים בארץ גבוהה למרות עישון נפוץ, תאונות דרכים ומלחמות. אלח דם אינו מחלה זהומית קלאסית מדבקת כגון כולירע ושחפת והוא מופיע כמחלה נרכשת כתוצאה מחוסר נכונות לקבל את המציאות, למות בכבוד ממצבים סופניים.

אנונימי/ת
21.05.2017, 23:57

ועוד קצת
כל מי שנתלה באוסד ומכריז שמתים בארץ ממחלות זהומיות הוא בור ועם הארץ
די אם תראו מה עשה משרד הבריאות להארעות דלקת כבד זיהומית ותזכרו ממה מתים אנשים ובאיזה גיל בעולם השלישי כדי שתבינו עד כמה ההכרזה שיש בארץ תמותה משמעותית ממחלות זיהומיות היא מופרכת מיסודה
כללית לגבי תקציב לשירותי רפואה אין תחתית לחבית הזאת. הדרישה החולה יוותר על משהו משמעותי עבורו כדי לקבל טיפול מהיר יותר, נוח יותר, יפה יותר וכן הלאה מעוגנת היטב במציאות

אנונימי X 3.
עדיין אינך מזדהה ופוחד כנראה מווכוח עניני !! (תקשורת עמי - ראה לעיל).
אבל העובדות המצביעות על קריסת מערכת הבריאות הציבורית גלויה לכל מי שעיניים בראשו:
התורים הבלתי אנושיים לאבחון ,יעוץ וטיפול,
הצפיפות ההולכת ומסלימה,
זעמם של החולים וקרוביהם על צוותי הרפואה המסורים המותשים ,המביא לאלימות קטלנית,
מחסור הולך ומחמיר ברופאים במקצועות שונים , באחיות וטכנאים,
כל זה נובע "מתת-תקצוב במודע " על ידי נערי האוצר מזה שנים של המערכת ןהחנקתה!!!:
הפגש עם אנשי בנק ישראל, מבקר המדינה ובכירי כלכלנים באקדמיה הטוענים כי ללא שינוי יסודי, שמשמעותו תכנון רב שנתי ארוך טווח, קביעת יעדים ברי השגה ויישומם במועד,תוך תקצוב הולם למטלות, העדר כל אלה יביא לקריסה מוחלטת!
פרסומי ה-OECD מהימנים מאוד!
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
23.05.2017, 07:54

צא מהסרט שלך. בשביל ויכוח ענייני אין צורך בהזדהות. מנהלים דיון לגופו עניין ולא לגופו של אדם.

לאנונימי X 4.
אתה אכן פוחד מלהזדהות ומעל לזאת אינך מתיחס לעובדות שהעליתי, ויש עוד כהנה וכהנה , למשל נושא "הקפיטציה".
המערכת "על סף קריסתה" כטענת נגידת בנק ישראל פומבית !
הגם היא אינה מבינה בפרסומי ה- OECD ?
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
24.05.2017, 10:50

לגבי, תורים, העניין השתפר במרפאות עם הכנסתה של מערכת תורים ממוחשבת, ואז אין צורך לצבוא על הדלתות.
לא זכור לי שמערכת כזו מיושמת בבתי חולים, אז אפשר היה לשבת גם אצלנו ברוגע בחדרי המתנה ולא לריב על מקום בתור

אנונימי/ת
24.05.2017, 11:23

מערכת זו (Q-FLOW) מוטמעת בבתי חולים. היא כבר קיימת בחלק מהמיונים והמרפאות.

אנונימי/ת
28.01.2019, 01:41

נקודה פעוטה: מערכת הבריאות בשוויץ היא *פרטית*