בשנים האחרונות נוספו פי שניים יותר מיטות שיקום במרכז הארץ לעומת בפריפריה; כך עולה מנתונים שהוצגו בתשובת המדינה לעתירה שהוגשה לבג"צ, לפי דיווח הבוקר (ב') ב"ישראל היום". בדיווח נמסר, כי "משרד הבריאות לא פועל לצמצם את הפער בין מיטות השיקום ברחבי ישראל, אלא מחריף את המצב הקיים".

העיתון מסר, כי רק 32 מיטות שיקום כללי משרתות את תושבי הדרום ו-143 מיטות משרתות את תושבי הצפון, בעוד שבמרכז הארץ יש כ־650 מיטות אשפוז המיועדות לשיקום. שיעור מיטות השיקום במרכז גבוה פי ארבעה משיעורן בדרום או בצפון/ שיעור מיטות השיקום בתל אביב הוא 0.22 ל-1,000 בני אדם, ובדרום ובצפון הוא עומד על 0.05 מיטות בלבד לכל 1,000 בני אדם.

"משרד הבריאות לא פועל לצמצם את הפער בין מיטות השיקום ברחבי ישראל, אלא מחריף את המצב הקיים"

הנתונים נחשפו בעקבות עתירה שהגישה תושבת קריית גת שבתה נפצעה קשה במועדון "הפורום" ובנה נפצע במבצע "צוק איתן". העתירה, נגד משרד הבריאות, הוגשה בשיתוף האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים. העותרת דורשת לקבוע מרחק, איכות וזמן סבירים שבהם אדם יכול לקבל שירותי שיקום. העותרים ציינו, כי נאלצו לעזוב את עבודתם וביתם כדי לשהות עם ילדיהם שנפצעו במהלך השיקום בבית החולים "שיבא", משום שבדרום הארץ אין שירות שיקום מתאים.

בתשובתה לעתירה מתארת המדינה את המחסור במיטות השיקום ואת המאמצים להוסיף מיטות שיקום. עם זאת, מהנתונים עולה, כי בחמש השנים האחרונות נוספו כ-120 מיטות שיקום כללי בישראל, אך 80 מהן היו עבור תושבי המרכז ורק 40 היו עבור תושבי הדרום.

המדינה ביקשה לדחות את העתירה והציגה את מאמציה להגדלת מספר מיטות השיקום. בין היתר צוין, כי עד סוף 2018 יתווספו עוד כ-90 מיטות שיקום בבתי החולים "ברזילי", נהריה והעמק, וכן כי נשקל לקצר את ההתמחות בשיקום כדי למשוך רופאים נוספים למקצוע.

עו"ד רעות כהן מהאגודה לזכויות האזרח אמרה: "משרד הבריאות מדבר על צמצום פערים, אבל לא מגבש מנגנון שיבטיח את הצמצום כפי שדרשנו בעתירה. מתגובת משרד הבריאות לעתירה עולה, שמוסיפים מיטות במרכז על חשבון הצפון והדרום. לא ייתכן שתושבים מהגליל או מהנגב יצטרכו לנסוע לרעננה או לתל אביב, ולא ייתכן שמשרד הבריאות רק יגדיל את הפערים, שכבר היום הם גדולים מדי".

תגובת משרד הבריאות המצוטטת בדיווח: "משרד הבריאות מחויב לשיפור תשתיות השיקום בפריפריה, ובצפון בפרט. במסגרת זו מכין המשרד תכנית לפריסת שירותים לשנים הקרובות. התכנית תביא בחשבון הן את הצרכים והן את הפערים הקיימים. משרד הבריאות מגבש בימים אלו תכנית לתוספת מיטות לשנים 2021-2017 אשר תכלול תוספת מיטות שיקום בבתי החולים. כלל תוספות אלו צפויות לצמצם את הפערים בנושא המיטות שבין המרכז לפריפריה. בנוסף, הוסכם על פתיחת בית חולים שיקומי בפורייה, אשר יכלול שיקום כללי, שיקום ילדים ושיקום גריאטרי. שר הבריאות ומשרד הבריאות פועלים כל הזמן לתוספת מיטות ותקצוב למערכת הבריאות".