משרד הבריאות הודיע אתמול (א'), כי שר הבריאות יעקב ליצמן הנחה לקצר לאלתר את הזמן לקבלת אישור לקנאביס רפואי ל-15 יום מרגע קבלת הפנייה ביחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) שבמשרדו.

ההנחיה פורסמה נוכח העיכוב ביישום הרפורמה שיזם השר בנושא הקנאביס הרפואי, שעליה הוכרז לפני כשנה וחצי. כיום זמן ההמתנה הממוצע לקבלת האישור הדרוש עומד על כ-70 יום.

כיום, רק 36 רופאים יכולים לתת אישור לחולים לקבלת קנאביס רפואי. התוצאה היא שחולים רבים ממתינים חודשים ארוכים לקבלת האישור שיאפשר להם לרכוש ולצרוך אותו.

"איננו מכירים את הנוהל החדש. איש לא דיבר אתנו, לא נראה שהנוהל ניתן ליישום"

במסגרת הרפורמה הכין משרד הבריאות תכנית להגדלה משמעותית של מספר הרופאים שיכולים לאשר שימוש בקנאביס, ולשם כך היה צורך בהכשרה מתאימה של רופאים. רק בחודשים האחרונים החל משרד הבריאות לקיים את ההדרכות בנושא הזה, לקראת הסמכת הרופאים שהביעו רצון לעסוק במתן ההפניות לטיפול בקנאביס רפואי למי שזקוק לכך עקב מחלתו ומצבו הבריאותי.

עוד נקבע במסגרת הרפורמה כי מכירת קנאביס רפואי תתאפשר רק בבתי מרקחת. בתכנית נכתב: "מוצרי הקנאביס יונפקו בבתי מרקחת שיבקשו לעשות כן, אם יעמדו בתנאים הנדרשים. לא יוגבל מספר בתי-המרקחת". גם עניין זה טרם יושם בפועל ומכירת הקנאביס הרפואי עדיין מתבצעת בפועל במספר תחנות ייעודיות או באמצעות משלוח מאובטח לבית החולה.

מדוברות משרד הבריאות נמסר בשם השר ליצמן: "החולים המחזיקים ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי זכאים לשירות יעיל ומשופר במטרה להקל על סבלם. לכן הוריתי על קיצור זמני ההמתנה ביק"ר. במקביל נמשיך לפעול למניעת זליגה ושימוש מהנוגד לחוק בקנאביס שלא לצרכים רפואיים".

בדיווח על ההחלטה ב-Ynet נמסר, כי קופות החולים הודיעו: "איננו מכירים את הנוהל החדש. איש לא דיבר אתנו, לא נראה שהנוהל ניתן ליישום". עוד נמסר מהקופות: "אנו הראשונים שנשמח אם במשרד הבריאות יקצרו את זמן ההמתנה לאישור הטיפול ויאשרו בקשות מהר. אך לא ברור איך זה יקרה. העיכוב הוא לא בקופות אלא ביק''ר, שממשיך לעבוד עם פקסים".

בדצמבר התקיים דיון בוועדת הכנסת למאבק בסמים שבו הוצגו הבעיות והעיכובים ברפורמה. ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה, אמרה אז: "מצטברות בידינו תלונות של חולים הסובלים מכאבי תופת, ולמרות רפורמת ליצמן, שמטרתה להגיע לחלוקת קנאביס בבתי המרקחת, בינתיים הסובלים לא יכולים לקבל מזור בשל מערכת היחסים של קופות החולים מול יק"ר. התרשמנו שקופות החולים הן חסם, לפעמים משמעותי, מפני קבלת הטיפול. כנראה שהמסר המתקבל אצל הרופאים הוא: אין בקשות חדשות, אז אין חידוש מרשמים".