מגזין

מהפכה באבחון הביתי?

מכשיר חדש זכה בתחרות בינ"ל ליצירת ערכה לזיהוי מחלות ששאבה השראה מסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים"; בפרס הראשון בסך 2.5 מיליון דולר זכה צוות בהובלת רופא חדר מיון מפילדלפיה

דגם של ספינת החלל "אנטרפרייז" מסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים" (צילום: אילוסטרציה)

שבעה חברי צוות בהובלת רופא חדר מיון מפרבר של פילדלפיה - ללא ניסיון עסקי או יזמי - גברו בחודש  שעבר על צוותי מחקר ופיתוח מכמה חברות מכשור רפואי, בתחרות בינלאומית לפיתוח מכשיר חדשני, שבה הפרס הראשון עמד על 2.5 מיליון דולר.

התחרות, בשם X-Prize tricorder, שסכום הפרסים שהועמד בה היה 10 מיליון דולר, נועדה לפתח מכשיר שיחקה את פעילות ה"טרייקורדר" - מכשיר האבחון הרפואי המדע-בדיוני שכיכב בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים".

הצוות של ד"ר האריס יצר בביתו 65 ערכות באמצעות מדפסת תלת-ממד לשם ניסוי ומבחן במסגרת התחרות

בתחרות נטלו חלק צוותי פיתוח מקצועיים וגם חובבים, ובסך הכל 312 משתתפים מ-38 מדינות. רבים מהם נהנו מגיבוי מתמיכה ומסיוע של תאגידי ענק ואפילו מממשלה אחת.

הזוכים בפרס הראשון היו ד"ר באזיל האריס, ולצדו אחיו, שהוא מהנדס רפואי, ושני בני משפחה נוספים. הם פיתחו אב טיפוס של מכשיר ידני קל משקל (עד 2 ק"ג), פשוט מאד לשימוש וזול במחירו, שקיבל את השם DexTer. הוא נועד לאבחון מחלות. המכשיר המבוסס על בינה מלאכותית, מאפשר אבחונים ופרשנות לממצאים העולים מתוך הבדיקה הלא פולשנית שהוא מבצע באמצעות מערך חיישנים ל-13 מחלות ומצבי חולי.

כך למשל, מצליח המכשיר לאבחן סימני דלקת ריאות או סוכרת, לבצע מעקב אחר לחץ דם, קצב לב, וכן מעקב אחר חמישה מדדים גופניים. ביכולת המכשיר, כך נמסר, לאבחן 34 מצבי חולי שכיחים. את עיבוד הנתונים הדגים הצוות המנצח על גבי אייפד, אבל אפשר לבצעו גם בסמרטפון.

ביכולת המכשיר, כך נמסר, לאבחן 34 מצבי חולי שכיחים. את עיבוד הנתונים הדגים הצוות המנצח על גבי אייפד, אבל אפשר לבצעו גם בסמרטפון

הנתונים יכולים לעבור ישירות לרופאים המטפלים, והמכשיר עצמו מיועד לשימוש פרטי. לפי יוזמי התחרות והזוכים, הוא אמור לחולל מהפכה גדולה באבחון הביתי.

הצוות של ד"ר האריס יצר בביתו 65 ערכות באמצעות מדפסת תלת-ממד לשם ניסוי ומבחן במסגרת התחרות. רוב חלקי המכשיר הסופי שגובש עשויים פלסטיק. שני ילדיו, בני 11 ו-15, עזרו בחיווט הרכיבים. ד"ר האריס כבר הגיש בקשה לאישור 7 פטנטים בהקשר להמצאה.

במקום השני בתחרות, בפרס בסך 1 מיליון דולר, זכה צוות שפיתח מכשיר לאבחון "ביו-מרקרים דינמיים". בעבודת צוות זו השתתפו 50 איש, ביניהם רופאים, מהנדסים, מדענים ומתכנתים, שרבים מהם קיבלו שכר על עבודתם. את הצוות הוביל פרופ' ס.קיי. פנג מבית הספר לרפואה של "הרווארד", שקיבל תמיכה מענקית הטלפונים הסלולריים הטייוואנית HTC וממשלת טייוואן.

פרופ' פנג מסר, כי אלמלא מגבלת המשקל למכשיר שנקבעה בידי מארגני התחרות, המכשיר שפותח על-ידי צוות היה מסוגל לספק אבחונים ל-50 מצבי חולי.

תאגיד קוואלקום הודיע כי יעמיד 3.8 מיליון דולר להמשך הפיתוח של שני הדגמים הזוכים, מאחר "שהשוק העולמי מחכה למכשור מסוג זה".

נושאים קשורים:  חדשות,  תחרות,  אבחון,  מהפכה,  מכשור,  אבחון ביתי
תגובות