חדשות

רוטשטיין משיב אש: ההאשמות נגדי נועדו לגרום נזק בלתי הפיך ל"הדסה"

מנהל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, משיב לטענות שהועלו נגדו במכתב שכתב בא כוחם של הורי ילדים המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית, ושמוצגות גם במכתבם של הרופאים המתפטרים עצמם; פרופ' רוטשטיין מכחיש את ההאשמה כי רצה להגדיל את מספר תיירי המרפא במחלקה

פרופ' זאב רוטשטיין, יו"ר ועדת סל התרופות. "הלחץ על חברות התרופות מתחיל לשאת פרי"

מנכ"ל "הדסה", פרופ' זאב רוטשטיין, שלח מכתב חריף, ארוך במיוחד, שבו הגיב אחת-לאחת על ההאשמות שהטיחו בו הורי ילדים המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים, באמצעות מכתב שכתב בא כוחם של ההורים - עו"ד אלעד שרגא. המכתב הוא רק השלב האחרון בסכסוך מתוקשר שהולך ומחריף ב"הדסה", סביב פעילותה של המחלקה ההמטו-אונקולוגית.

מכתבו של פרופ' רוטשטיין, שנמסר הבוקר (ג') גם ל"דוקטורס אונלי", ממוען לעו"ד שרגא, עם העתקים לשר הבריאות יעקב ליצמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ליועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, לפרופ' יונתן הלוי, מנכ"ל בית החולים שערי צדק, למשה הבא, יו"ר מועצת המנהלים של בית החולים שערי צדק ולעו"ד אורנה לין המייצגת את הר"י.

רוטשטיין כתב, כי כל האשמות והטענות שנכללו במכתב עו"ד שרגא שהגיע אליו - הגם שלא הופנה אליו - הן "האשמות קיצוניות וחסרות בסיס. המכתב רצוף באי דיוקים (בלשון המעטה) הנובעים במקרה הטוב מחוסר ידיעה והבנה בסיסית, ובמקרה הרע בכוונת זדון להטעות ולגרום לנזק בלתי הפיך לבית החולים הדסה ובעקיפין למשרד הבריאות".

בין השאר מאשים פרופ' רוטשטיין במכתב התגובה שלו את מנהל המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים המתפטר, פרופ' מיקי וינטראוב, כי עוד בשלהי 2016  התכוון לסגור את המחלקה ב"הדסה" ולעבור עם כל הצוות ל"שערי צדק". "מבחינתו ברור היה שאם יצליח לגרום לכל הרופאים להתפטר ולעבור לשערי צדק, לא תהיה תקומה למחלקה הקיימת ואולי אף להדסה כולה", כתב רוטשטיין. לדבריו, התכנית ה"דמונית", כהגדרתו, "לא לקחה בחשבון שלא כל הרופאים ירצו לעבור, שאין צורך ביותר ממחלקה אחת בירושלים, שהפעלת מחלקה כזו מחייבת השקעה כספית גדולה, זמן ואישורים"..

בתגובה לטענות שהעלה עו"ד שרגא במכתבו לגבי אופן התנהלות הנהלת הדסה בכל הקשור לניהול ולתפקוד המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים ואופן התנהלות משרד הבריאות סביב המשבר, השיב רוטשטיין: "מכתבך נסמך רובו ככולו על 'פסאודו-עובדות' ומסקנות מוטעות. כל הפרטים, כנראה, ניתנו לך על ידי פרופ' וינטראוב (פרופ' מיקי וינטראוב, שהודיע על התפטרותו ביחד עם שמונה רופאים אחרים מהמחלקה, מערכת ד.א.) ומטרתם אחת ויחידה - ללחוץ על משרד הבריאות לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים שערי צדק תוך כדי הכפשת שמם של הדסה ומשרד הבריאות".

"הנחיתי לפני כשנה להגדיל את מספר הרופאים במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים בניהול של ד"ר וינטראוב – אך היא לא בוצעה על ידו"

בהמשך ציטט פרופ' רוטשטיין ממכתב השמור בארכיון הדסה, שנשלח על ידי רופאי המחלקה ב-2012 אל מנהלם, פרופ' וינטראוב: "כמי שעובדים אתך ולצדך ומטפלים בילדים החולים זמן רב, אנו מרגישים אחריות כבדה להפנות תשומת ליבך על הנעשה במחלקה. בראש ובראשונה מבחינה רפואית ומשם ההשלכות על היחס והאנושיות כלפי המשפחות שהולך ומדרדר. עליך להסיט מבטך מהמקום הנכבד של מנהל המחלקה אל התוצאות שהמחלקה מביאה ומשיגה...

"אינך שם לב לעובדות הקשות ולתוצאות הנוראות. אנו מרגישים כי המצב במחלקה נמצא במדרון מסוכן. יותר ויותר ילדים גודשים את המחלקה לאחר חזרתה של המחלה לאחר שהטיפולים שלנו נכשלו. מדובר במספרים מבהילים שאינם מוכרים בשום מרכז רפואי.

"אתה מתעלם מהאומללים הללו. לא מדבר איתם ולעיתים אף לא מברכם לשלום. רק 'הורים אסרטיביים' המחפשים את המזור בכוחות עצמם ומפעילים לחצים כבדים, ילדיהם זוכים לטיפול הולם וחדשני. תחשוב בבקשה איך מצלצל המשפט שרופאה אצלנו במחלקה פלטה ליד אחד ההורים, בייאוש: 'לכל המטופלים שלנו חוזרת המחלה'; או המראה של הורים ממורמרים, כועסים, מאבדים אמון, לעיתים מיואשים, שחשים שהמחלקה לא מנוהלת כמו שציפו ממחלקה במרכז רפואי כה מכובד; בנוסף (תחשוב) על פרץ הכשלנות הרפואיים האנשים מתלוננים שהיחס האנושי נפגע". מכתב זה היה חתום על ידי "הצוות האכפתי והדואג" .

לגבי הטיעון שהועלה נגד הנהלת הדסה, לפיו על פי הסטנדרט הבינלאומי היחס המספרי שבין רופאים אונקולוגיים לבין חולים חדשים במחלקה צריך להיות 1 ל-15 אבל בהדסה הוא 1 ל-26. משיב פרופ' רוטשטיין: "אילו טרחת לערוך "בירור מעמיק" היית מגלה כי אין ולא קיים סטנדרט בינלאומי בנושא זה. בהקשר זה חשוב להדגיש, כי התקינה האמורה איננה מיושמת אפילו לא באירופה ובארה"ב שלא לדבר על ישראל.

"עלי לציין", כתב עוד פרופ' רוטשטיין לעו"ד שרגא, "כי הנהלת הדסה ואני העומד בראשה, למרות שהתקינה הקנדית לא רלבנטית, ולמרות שבדיקתי לא העלתה שבבתי חולים אחרים קיימת התקינה הנ"ל, הנחיתי כבר לפני שנה את פרופ' וינטראוב לקלוט רופאים, מתמחים ומומחים, והודעתי לו כי לא נמנע ממנו לגייס רופאים נוספים למחלקה. כל זאת בסמוך לכניסתי לתפקיד בהדסה ועוד בטרם פרץ המשבר וזאת על אף מגבלות תכנית ההבראה שבה נמצאת הדסה, ועל אפו וחמתו של החשב המלווה דאז. לא היה יותר פשוט למנהל המחלקה לגייס עוד רופאים ולהקל על הצוות את ה'עומס' הנטען - למרות שאין עומס כזה".

"לד"ר וינטראוב ולשאר צוות הרופאים ההמטו-אונקולוגים - פרט לסיוע עקיף, סיוע בהחלטה והשגחה על הילדים במחלקה - אין תפקיד בביצועי ההשתלה"

על ההאשמה שהוטחה בו כי החליט להגדיל "באופן קיצוני" את מספר השתלות מח העצם מטעמים כספיים וללא הגדלת הצוות המטפל, השיב מנכ"ל הדסה: "העובדות 'היבשות' הן שבשנת 2016 בוצעו 40 השתלות בילדים, אבל רק 7 מהם היו של תיירי מרפא ממזרח אירופה, שעל קבלתם לטיפול הסכים ד"ר וינטראוב שהיה בתקופה הזאת מנהל המחלקה".

כן הוא קובע, כי "צוות ההשתלה של הילדים כלל וכולל היום את ד"ר פולינה סטפנסקי וד"ר הודיה כהן, בסיוע ד"ר מירה חריט. לד"ר וינטראוב ולשאר צוות הרופאים ההמטו-אונקולוגים - פרט לסיוע עקיף, סיוע בהחלטה והשגחה על הילדים במחלקה - אין תפקיד בביצועי ההשתלה".

"יודגש", כתב רוטשטיין, "כי הנהלת הדסה לא החליטה להגדיל את מספר ההשתלות וכמובן לא עשתה כל מעשה ולא נקטה בשום פעולה לשנות את מה שהיה קודם לפני מינויי לתפקיד. בהקשר זה וכפועל יוצא מכך גם המספרים הנטענים אין להם ביטוי במציאות". במכתב מופיעה טבלה המפרטת את מספר ההשתלות שבוצעו מדי חודש בחודשו ב-2015 וב-2016".

"יחד עם זאת יודגש", הוסיף פרופ' רוטשטיין, "חובתנו כמוסד רפואי היא בראש ובראשונה להציל חיים. כל הורה המגיע לשערינו וזאת על סמך שמו הטוב של בית החולים ושמם הטוב של הצוות הרפואי לא יסורב להתקבל. "טעמים כספיים" או טעמים לא רפואיים אחרים, מעולם לא היוו שיקול בקבלה או באי קבלת מטופל בשערי הדסה.

"לגבי התעריפים אציין: אנו פועלים בהתאם לתעריפי משרד הבריאות לישראלים, תעריפי הרשות לפלסטינאים (פחות מהתעריף לישראלים) ותעריפי משרד הבריאות לתיירים. טענת ה'בצע כסף' אין לה על מה להסתמך, לא מבחינת מספר המטופלים ולא מבחינת התעריף.

"אם אכן 45% ממושתלי מח-עצם הם פלסטינאים ותיירי מרפא אזי למחלקה יש קיבולת עודפת של 15-12 ישראלים בלבד והיא מאששת את החלטת משרד הבריאות שאין צורך בפתיחת מחלקה נוספת בשערי צדק. אין די צורך לטיפול זה לישראלים באזור ירושלים ואין התכנות רפואית ו/או כלכלית להוספת מחלקה מעין זו באזור ירושלים".

עוד כתב פרופ' רוטשטיין במכתבו, שעל פי החלטתו מ-2016 כל הילדים ללא יוצא מהכלל מושתלים ע"י רופאי ילדים. ד" סטפנסקי היא ראש תכנית ההשתלות בכל בית החולים.

"יותר מכך", כתב פרופ' רוטשטיין, "צוות סטפנסקי אף גדל בעוד שלושה רופאים, מתוכם רופאת ילדים אחת המתחילה הכשרתה בהמטו-ילדים בימים אלה. בנוסף שפכתי כסף נוסף על רופא-כונן ילדים נוסף וצוות סיעודי ופרא סיעודי נוסף לילדים בבניין שרת (בו מאושפזים מושתלים מבוגרים). הנחיתי לפני כשנה להגדיל את מספר הרופאים במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים בניהול של ד"ר וינטראוב – אך היא לא בוצעה על ידו".

המכתב המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' זאב רוטשטיין,  משבר ב"הדסה",  משרד הבריאות,  מכתב,  עו"ד אלעד שרגא
תגובות
 
אנונימי/ת
10.05.2017, 21:12

יצא המרצע מן השק? כבר נאמר שקנאת רופאים תרבה שנאה...

אנונימי/ת
11.05.2017, 10:38

אי אפשר להאמין לאף מילה של רוטשטיין.

אנונימי/ת
11.05.2017, 11:53

נורא ואיום
רוטשטיין מצטט מתלוננים אנונימיים. בוכה כי "שפך כסף". לדעתי- נכשל בגדול, לא יעזור דבר, צריך להעביר את המחלקה כמות שהיא לשרי צדק.