מגזין

92 אלף דולר

זה הפרש השכר השנתי בין רופאות לרופאים, לפי סקר שהתבסס על נתוני 36 אלף רופאים ושמצא כי רופאות מרוויחות 27% פחות בממוצע, ברחבי ארה"ב

כסף, שטרות דולרים (צילום: אילוסטרציה)

למרות השיעור הגבוה של נשים במקצוע, שכרן הממוצע של רופאות בארה"ב עדיין נמוך ב-92 אלף דולר מהשכר הממוצע של רופאים. כך מצא סקר שנעשה ברחבי ארה"ב, ושפורסם בשבוע שעבר. הסקר מבוסס על נתונים של 36 אלף רופאים ורופאות המשתתפים ברשת החברתית-מקצועית לרופאים Doximity. כל אחד מהם עבד כרופא לפחות 40 שעות שבועיות בארבע השנים האחרונות.

עורכי הסקר מסרו, כי הופתעו לגלות שהפער בשכר בין רופאים לרופאות קיים בכל רחבי ארה"ב וכי שיעור הפער לרעת הרופאות עומד על 27%. את הדו"ח המסכם את ממצאי הסקר כתב ד"ר כריסטופר וויילי (Christopher Whaly), מומחה בכלכלת בריאות ממכון המחקר ראנד ואוניברסיטת ברקלי בקליפורניה.

בסקר נמצאו "פערי מגדר" משמעותיים מאוד בהשתכרות בכל אחד מ-48 תחומי ההתמחות של עשרות אלפי הרופאים שהשתתפו בו. לדוגמא, רופאות שהן מומחיות בנוירוכירורגיה משתכרות 92,918 דולר בשנה פחות משכרם של עמיתיהם הגברים; מנתחות חזה משתכרות 81,594 דולר בשנה בממוצע פחות ממנתחים-גברים; מנתחות כלי דם משתכרות 88,800 דולר בשנה בממוצע פחות מעמיתיהן הגברים.

רופאה ורופא, פערי שכר (צילום: אילוסטרציה)

"לא מלמדים אותנו כיצד לנהל משא ומתן יעיל לגבי שכרנו - ומי שמרוויח מכך הם עמיתינו הגברים"

בגסטרואנטרולוגיה הפער לרעת הרופאות היה 78,490 דולר. ברפואת עור 76,692 דולר, בקרדיולוגיה רופאות משתכרות 75,783 דולר בשנה פחות מגברים ובאף-אוזן-גרון הפער לרעת הרופאות עמד על 71,165 דולר.

פערים נמוכים יותר, אך עדיין משמעותיים, נרשמו בתחום הרפואה הראשונית. הפער בשכר השנתי לרעת הנשים בתחום זה הגיע ל-41,771 דולר. ברפואה פנימית עמד הפער על 42,555 דולר.

לדברי החוקרים, ניתן לקבוע באופן חד-משמעי שבכל תחום מקצועי ספציפי רופא-גבר משתכר יותר במידה ניכרת מרופאה, גם אם שניהם עובדים אותן שעות בשבוע ויש להם אותן שנות ניסיון.

הסקר הנוכחי מצא פערים גדולים יותר מאלו שנמצאו בסקר קודם שעליו דיווח כתב העת JAMA בספטמבר 2016. סקר זה התמקד בפערי השכר שבין רופאים לרופאות המועסקים בבתי החולים הציבוריים של בתי הספר לרפואה. הפער היה אז 51 אלף דולר בשנה בממוצע ולאחר התאמות נקבע ל-20 אלף לרעת הנשים.

בסקר הנוכחי נעשתה גם השוואה בהשתכרות ב-50 ערים מטרופוליטניות ברחבי ארה"ב – וכאמור בכולן ללא יוצא מן הכלל נמצאו פערים לרעת הרופאות. הפער הגדול ביותר לרעתן נמצא באזור העיר שארלוט שבצפון קרוליינה – 125,035 דולר בממוצע - או 67% פחות משכר רופא-גבר באותו אזור. באזור ברידג'פורד שבמדינת קונטיקט הפער לרעת הנשים היה 111,000 דולר; באורלנדו, פלורידה – 108,000 ובלואיוויל, קנטקי וביוסטון, טקסס – 106,000 דולר.

צוות רופאים (צילום: אילוסטרציה)

בסקר נעשתה גם השוואה של השכר הממוצע ב-50 ערים ברחבי ארה"ב – ובכולן ללא יוצא מן הכלל נמצאו פערים לרעת הרופאות

השכר הגבוה ביותר של רופאות נרשם במיניאפוליס שבמינסטוטה ובפניקס אריזונה, שם על פי דיווחיהן שכרן השנתי הממוצע הגיע ל-290 אלף דולר. בדורהאם צפון קרוליינה עמד השכר הממוצע על 205,635 דולר.

ד"ר סוזאן האריסון, נשיאת התאחדות הרופאות של ארה"ב, ארגון שבו כ-4,000 חברות, אמרה בתגובה לממצאי הסקר כי היא סבורה "לא מלמדים אותנו כיצד לנהל משא ומתן יעיל לגבי שכרנו - ומי שמרוויח מכך הם עמיתינו הגברים".

הסקר גם מצא פערים בשכר הממוצע של כלל הרופאים (גברים ונשים יחד) בכל תחומי ההתמקצעות, באזורים גיאוגרפיים שונים ברחבי ארה"ב. למשל, בסינסינטי השכר השנתי הממוצע של רופא עמד על 297,700 דולר, לעומת 359,455 דולר בשרלוט, צפון קרוליינה. ככלל, רופאים  במדינות הצפוניות במערב התיכון, כמו צפון דקוטה, דרום דקוטה, איידהו, נברסקה, ויסקונסין, וויומינג ומונטנה, משתכרים בשנה בממוצע יותר מבכל מדינה אחרת ברחבי ארה"ב – בין 351,682 דולר ל-410,461 דולר. בוושינגטון די.סי. משתכרים הרופאים בממוצע רק 278,960 דולר.

ההסבר לכך הוא שבאזורים הכפריים והמרוחקים קשה יותר לגייס רופאים-מומחים בתחומים השונים, בהשוואה לאזורים העירוניים שליד החוף המזרחי או המערבי. לכן, משלמים להם שם יותר מאשר במקומות אחרים. במקומות מרוחקים במיוחד יש אפילו רופאים שלמדו להטיס מטוס קל, כדי להתנייד בין עיירות מרוחקות, הסביר טראוויש סינגלטון, סגן נשיא בכיר של החברה הגדולה ביותר בארה"ב שמתמחה בגיוס רופאים.

דו"ח על תוצאות הסקר

נושאים קשורים:  מגזין,  פערי שכר,  מגדר,  נשים,  רופאות,  ארה"ב,  סקר
תגובות