מגזין

פסיכיאטרים: טראמפ סובל מהפרעת אישיות

קבוצה של פסיכיטרים בארה"ב יצאה באופן פומבי נגד הנשיא דונלד טראמפ, למרות "חוק גולדווטר" של איגוד הפסיכיאטרים האוסר אבחון מרחוק של פוליטיקאים, וקובעת כי הוא סובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית ומסוכן לציבור

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: אילוסטרציה)

קבוצה של פסיכיאטרים שנטלו חלק בכנס בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "ייל" בארה"ב הזהירה באופן פומבי כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סובל מהפרעת אישיות נרקיסיסטית מסוכנת ואיננו כשיר להיות נשיא ארה"ב; כך דיווח השבוע היומון הבריטי "אינדפנדנט".

הפסיכיאטרים הצטרפו בכך לאזהרותיו הפומביות של הפסיכיאטר והפסיכולוג ג'ון גרטנר, שמאז שטראמפ הודיע על מועמדותו לנשיאות מזהיר כי הוא אינו כשיר לשמש כנשיא בשל מצבו הנפשי, ויוצא נגד איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, שאסר "לאבחן מרחוק" מועמדים פוליטיים מחשש שהדבר יפגע בתדמית המקצוע ויערב בין פוליטיקה לרפואה.

בדיווח על הכנס ב"אינדינפנדנט" נמסר, כי קבוצת המומחים בתחום בריאות הנפש שהשמיעו אזהרה זאת טוענת, כי טראמפ פראנואידי ויש לו מחשבות שווא. לדבריהם "האחריות האתית שלנו היא היא להזהיר את הציבור האמריקני מפני הסכנה שבה ניצבת המדינה עקב מצבו הנפשי של טראמפ".

ד"ר גרטנר (Gartner) בן 60, שהיה אחד מהדוברים המרכזיים בכנס, הוא פסיכותרפיסט קליני ותיק. יש לו קליניקות פרטיות במנהטן ובבולטימור. הוא שימש עד 2015 כיועץ, מורה ומנחה למתמחים בפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "ג'ונס הופקינס", במשך שלושה עשורים. הוא גם אחד ממייסדי פורום אנשי המקצוע, הנקרא Duty to Warn. הפורום הוקם לפני שנתיים ומטרתו היא להזהיר את הציבור האמריקני מפני הסכנות הגלומות בטראמפ.

shutterstock_622490303

"חמור יותר מכך שהוא שקרן או נרקיסיסט", קבע ד"ר גרטנר, "טראמפ פרנואידי ויש לו מחשבות שווא גרנדיוזית ודלוזיות"

"חמור יותר מכך שהוא שקרן או נרקיסיסט", קבע ד"ר גרטנר, "טראמפ פרנואידי ויש לו מחשבות שווא גרנדיוזית ודלוזיות (delusional and grandiose thinking)". בדיווח נמסר עוד, כי באמצע פברואר עלתה לרשת האינטרנט עצומה שיזמו 35 אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בארה"ב שקוראת להדחת טראמפ מהנשיאות. יוזמיה טוענים שמבחינה נפשית טראמפ מסוכן יורת מהנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון. עד כה חתמו עליה 15 אלף אנשי מקצוע.

יו"ר הכנס ב"ייל" והמארגנת שלו, פרופסור ברנדי לי מהמחלקה לפסיכיאטריה, אמרה ל"אינדפנדנט": "כפי שכמה פסיכיאטרים בולטים בתחום אמרו, מדובר ב'פיל שבחדר'. רק עכשיו הציבור מתחיל לקלוט במה המדובר ומתחיל לדבר על כך".

ד"ר גרטנר מגדיר את התסמונת שממנה סובל טראמפ כ"נרקיסיזם ממאיר" (Malignant narcissism), המורכבת מ-4 תכונות אופי קיצוניות: הפרעת אישיות נרקיסיסטית, הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית, פראנויה וסדיזם. את ההגדרה להפרעה זאת טבע הפסיכואנליטיקאי הגרמני-יהודי אריך פרום.

Goldwater_fact_magazine

איגוד הפסיכיאטרים הצביע על כך שמדובר בהפרה של 'חוק גולדוואטר', הקובע כי פסיכיאטר לא ייתן חוות דעת מקצועית בתחום בריאות הנפש לגבי אנשים שאותם לא בדק ולא איבחן באופן אישי

ג'יימס גיליגאן (James Gilligan), פרופסור לפסיכיאטריה מאוניברסיטת ניו-יורק, סיפר בכנס כי הוא טיפל "בכמה מהאנשים המסוכנים ביותר לחברה" – ביניהם רוצחים ואנסים. לדבריו, "ניהלתי תכניות טיפוליות בבתי כלא ואני מסוגל לזהות ממרחק רב אנשים מסוכנים". גיליגאן אמר כי הוא משוכנע שטראמפ מסוכן לציבור.

הדיווחים על הכנס גררו ביקורת מצד איגוד הפסיכיאטריה האמריקני. הוא טען כי מדובר בהפרה של האתיקה הרפואית. האיגוד הצביע על כך שמדובר בהפרה של "חוק גולדוואטר" (Goldwater rule), הקובע כי פסיכיאטר לא ייתן חוות דעת מקצועית בתחום בריאות הנפש לגבי אנשים שאותם לא בדק ולא איבחן באופן אישי, במיוחד על רקע פוליטי.

החוק נחקק בעקבות קמפיין פסיכיאטרים נגד מועמד המפלגה הרפובליקנית, בארי גולדווטר ב-1964. ד"ר גרטנר טוען שאיגוד הפסיכיאטריה נוהג בחוסר אתיקה "בכך שהוא מנסה להשתיק אנשי מקצוע שמחויבים להזהיר את הציבור מפני אדם מסוכן".

בכירים במפלגה הרפובליקנית טענו כי הפסיכיאטרים מנצלים את מעמדם ומומחיותם וכי אינם מוכנים לקבל את תוצאות הבחירות.

נושאים קשורים:  מגזין,  נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ,  חוק גולדווטר,  ג'ון גרטנר,  ארה"ב,  אבחון
תגובות
 
אנונימי/ת
27.04.2017, 16:48

חולי נפש

אנונימי/ת
28.04.2017, 09:26

מספר הערות עקרוניות (לא לגופו של אדם) בשוליים:
1. "הוא סובל מהפרעת אישיות" זו אמירה שגויה. מי שסובל זה מי שנמצא איתו במגע. הוא עצמו (לכל היותר) נהנה...
2. אילו הפרעת אישיות נרקיסיסטית היתה עילה לפסילת אדם לתפקיד מנהיג (לא רק מדינה) - מרבית מנהיגי העולם (לדורותיהם) היו נפסלים. כולל כמה וכמה (וכמה!) מנהיגים בישראל.
3. התרגום הנכון לעברית של "Goldwater rule" הוא "כלל גולדוואטר" ולא כפי שנכתב.
שבת שלום

28.04.2017, 09:53

הפסיכיאטרים הללו לא רק טועים, לא רק עוברים על החוק - הם מוציאים שם רע למקצוע כולו.
אסור לערב פוליטיקה ופסיכיאטריה בוודאי לא בכסות כוזבת של "דעה מקצועית". עשו דברים כאלה במשטרים האפלים ביותר בהיסטוריה, והנה צוות הפסיכיאטרים הזה מחזיר אותנו לשם.

28.04.2017, 15:35

מדובר בשקרנים מהסוג הנחות ביותר. לא ראיתי שהחלאות האלה דיברו כשמשיח השקר השחור טען שהוא המשיח בראיונות עיתונאים והתעלם מהטבח בסוריה. אז זה היה בסדר. יתכן והפסיכוטים היו בפסיכוזה משותפת עם משיח השקר השחור.

28.04.2017, 11:15

מענין מאוד. האם הפסיכיאטרים האלה המודים בהשתיכות למפלגה הדמוקרטית העידו על קלינטון שאינו כשיר? כיצד אדם השוכב עם כל מה שזז כולל זונות אותן נהג לצוד בעזרת השרות החשאי כשיר לתפקד? מעבר להפרת החוק, פסיכיאטרים אלה מראים את מה שידוע לגבי חלק מהעוסקים בבריאות הנפש לפיו מחלתם האישית היא זו שהביאה אותם לעסוק בפסיכיאטריה. עוד ניתן לראות שהעיסוק בפסיכיאטריה לא ריפא את מחלת הנפש ממנה הם סובלים.

אנונימי/ת
28.04.2017, 11:18

חולי נפש בשרות חולת נפש מיזוגנית הנשואה לסוטה מין שהיה לצערנו נשיא בעצמו. אני מציע שחטלי הנפש הדמוקרטים יעברו איבחון על ידי פסיכיאטרים תומכי טראמפ. המסקנות ידועות מראש.

אנונימי/ת
28.04.2017, 11:42

כפסיכיאטר אני יכול להגיד שכל הפסיכיאטריה זו שטות אחת גדולה... יש פה ושם פסיכוזות או דיכאון שאפשר להכשיר רופאי משפחה לטפל בהם ללא צורך בפסיכיאטר. מצד שני לכל אדם אפשר לתת אבחנה מסויימת של הפרעת אישיות (תלוי במצב רוחו של הפסיכיאטר). בקיצור הכל חרטה ברטה.

אנונימי/ת
28.04.2017, 14:10

צריך להעמיד את חולי הנפש האלה לדין פלילי. זאת אחרי שיוכח שהם כשירים להעמדה לדין דבר שאינו בטוח לגבי הפרסונות בכתבה. עוד מעט יופיעו פסיכוטים שמאלנים ויטענו שנתניהו אינו כשיר...

אנונימי/ת
28.04.2017, 15:01

יחשפו הפסיכיאטרים הנכבדים את דפוס הצבעתם בבחירות האחרונות....האם ייתכן שחוות הדעת הזו מוטה מרוב תסכול על ההפסד של הילרי (זוכה בטוח בנשיאות) קלינטון?

אנונימי/ת
29.04.2017, 15:07

כגובה התשלום כך גובה חוות הדעת. מענין עמה שילמו הזוג קלינטון לחבורת המטורפים הנושאת בתואר פסיכיאטרים. מעננין עוד יותר כמה שילם להם חוסיין אובמה על מנת שלא יכתבו שום דבר על חחקו בטבח בסוריה.

אנונימי/ת
29.04.2017, 09:23

לא אוהדת של הנשיא, אבל אם האבחנה היא לא מקצועית, אלא פוליטית גרידא, אזי זו חריגה מכללי המשחק ועלילת שווא, מן מקארתיזם של רופאים.
מצד שני, על אם האבחנה מקצועית, חובת הציבור לדעת, ולמנוע היטלר נוסף או כל חולה נפש מכל סוג שאינו כשיר לקבל החלטות שפויות להשתלט על עמדות כוח.

אנונימי/ת
29.04.2017, 09:57

סליחה, קלינטון היה שפוי? חולה מין שנהג לדחוף סיגרים ועוד מעללים שונים? רבין היה שפוי עם הסיפור על הזריקה והנוהג לשתות? הפסיכיאטרים שפויים? ההשואה להיטלר אינה במקום. היטלר לא היה מטורף. בחור שפוי לחלוטין שביטא את מה שהגרמנים. רוצחים מלידה. התנהלותו הייתה הגיונית בהתאם לדרך הגרמנית שהייתה אז ותהיה בעתיד. אי לכך אני מציע שהפסיכיאטרים ישארו במקומם וכמו כן שבתי החולים הפסיכיאטרים ינוהלו על ידי רופאים פנימאיים. לגבי החלטות שפויות, האם החלטתו של משיח השמאל השחור לא להתערב ברצח העם בסוריה היא החלטה שפויה? מי קובע מהי החלטה שפויה? יש בחירות וזה מה שהעם האמריקאי בחר. מה שבוצע כאן הוא פשע. אני מקווה שהאנשים האלה ימצאו את עצמם בבית הסוהר.

אנונימי/ת
29.04.2017, 12:16

שום דבר לא היה מונע את היטלר. היטלר ייצג ומיצג עדיין את האומה הגרמנית שאיפותיה ותוכניותיה. אף פסיכיאטר לא היה מונע מגרמניה להיות מה שהיא. ההתימרות הזו היא נסיון התחמקות מהאמת. לא דובר בטירוף אלא בהוצאה של מאויי האטמה הנאורה. כך שאני מציע להתיחס לגופו של ענין. טראמפ אדם ככל האדם שזכה באופן לגיטימי בבחירות. התערבות חולי הנפש בבחירתו מהווה סכנה ונצריכה תגובה חד משמעית. אנשים אלה צריכים להיות מנודים מהקהילה הרפואית. באופן פלילי יש להעמידם ולהרשיעם בגין התחזות והפרת אמונים למקצוע הרםואה. כך נודא ששרלטנים מסוגם ומסוגו של רולניק שכתב פרופיל נפשי של ראש ממשלת ישראל בעיתון נאצי ימצאו את עצמם במקום הראוי להם. בכלא.

אנונימי/ת
30.04.2017, 08:42

היטלר נוסף הוא אובמה שחתם על הסכם עם אירן.........בושה לעם האמרקאי לכל העולם הנאור.........

אנונימי/ת
03.05.2017, 19:33

כל מילה -מדויקת.

אנונימי/ת
29.04.2017, 11:37

גם במדינת ישראל אדם הקורא לעצמו פסיכיאטר כתב ניתוח נפשי לראש הממשלה בנימין נתניהו. מעניין שאף גורם לא טרח לשלול את רשיונו ועוד יותר מענין שהבחור פרסם את מאמרו המלומד בעיתון השייך לצאצאי הנאצים. תגובת שיתוף הפעולה עם הנאצים אפינה לצערנו יהודים רבים שרצו מאוד להיות גרמנים טובים. יתכן וזה גם מה שקרה למטורפים מאמריקה. שם יתכן ומדובר בכסף רב.

אנונימי/ת
30.04.2017, 08:43

מסכימה לגמרי.......

בושה וחרפה זילות של המקצוע. מי מאבחן דרך הטלויזיה אני מקווה שלפסיכיאטרים האמריקאים לא יעשו את מה שהם עושים לטראמפ. יש דרך מקצועי ומכבדת לאבחן לא כך וחבל בסוף הם כורתים את הענף עליו יושבים.

03.05.2017, 19:12

מסתבר שחלק מסוים מהפסיכיאטרים שכחו, שוב, את מהות תפקידם.
בבית הספר לרפואה לא לימדו אותי מעולם כי אני אמור להתערב, להביע דעה, לנהל או להציע הערכות אבחון וטיפול במי שאינו דורש זאת או מופנה אלי באופן וולנטרי או חוקי.
התפיסה לפיה מי שלמד פסיכיאטריה או פסיכולוגיה, משפט או נוירוכירורגיה (סליחה על הבורות: מהו בדיוק "פסיכותרפיסט קליני בכיר"?) נעלה מעם ומוזמן להביע דעתו בנושאים עליהם לא נשאל, מנוגדת לעקרון האתיקה הרפואית הבסיסי ביותר, וחמור מכך: גורמת עוול ונזק חמור למקצוע.
ועכשיו לענין:
על מה בדיוק מסתמכים מנפיקי ההצהרה?
האם הפסיכיאטרים או הבכירים הקליניים" בדקו את טראמפ? ביצעו הערכה, ראיון, תשאול, אנמנזה, בדיקה מקיפה של ההיסטוריה?
כיצד התבצעה הבדיקה? דרך הטויטר?
האופנה המגוכחת של פארא-פסיכולוגיה פוליטית-היסטורית זו ודוגמאות לא חסרו: נפוליאון, צ'רציל, בגין, וכמובן היטלר, היא ניסיון הזוי לשכתוב ועריכה מחדש של ההתנהלות היומיומית על פי קובץ כללי התנהגות (DSMׂ) וענישה פוליטית של מי ש"לא מתאים" בתיוגו כ"הפרעת אישיות...." ("אבחנה" שמתאימה ממש לכל מי שלא מה שאנחנו רוצים או מאמינים בו.)

איך, חברים, עלינו להתייחס למצהיר המשפט הבא:

"ניהלתי תכניות טיפוליות בבתי כלא ואני מסוגל לזהות ממרחק רב אנשים מסוכנים"

נרקסיסיט? פרנדואיד? דלוזיוני? או סתם "הפרעת אישיות"?

06.05.2017, 12:28

אחידות התגובות פה מפליאה