המרכז הרפואי "פדה" בפורייה הודיע אתמול (ג') כי לראשונה בוצע בו ניתוח מורכב במיוחד לסילוק גידול סרטני מהלשון וכן ניתוח לשחזור הלשון. הניתוח נעשה בידי צוות רב-תחומי ונמשך כ-12 שעות. בהודעת בית החולים נמסר, כי המטופלת היא בת 66 ושחזור הלשון נעשה במיקרו-כירורגיה של כלי הדם.

את ההליך הובילו ד"ר עימאד אבו אל נאעג', מנהל המחלקה לכירורגיית הפה והלסתות והפלסטיקאי ד"ר אמין אבו ג'בל, ביחד עם צוות ממחלקת ההרדמה בראשות ד"ר מרואן ארמלי וד"ר מוהנא חטיב מהמחלקה לטיפול נמרץ נשימתי.

תמונת CT של הלשון, הגידול הסרטני מסומן בצהוב (צילום: "פורייה")

תמונת CT של הלשון, הגידול הסרטני מסומן בצהוב (צילום: "פורייה")

"הניתוח היה מורכב מאוד", ציין ד"ר אבו-אל נאעג', "וכלל הורדה של הלשון, ניקוי בלוטות הלימפה, פתיחת קנה הנשימה והוצאת חלק מהלסת. ביצענו קצירה של שתל עור - מתלה - שנלקח מהירך, עם כלי הדם שמזינים אותו. את כלי הדם חיברנו, תחת מיקרוסקופ, לכלי הדם שבצוואר כך שתתאפשר לשתל אספקת דם באתר החדש. הרקמה שנקצרה שוחזרה לצורת לשון על מנת לאפשר בעתיד תפקוד הכולל דיבור ואכילה למרות הכריתה הרחבה. בלעדי השחזור, ההסרה הייתה גורמת לנכות קשה".

לדברי בית החולים, כשבועיים לאחר הניתוח המטופלת מצליחה כבר לאכול ולדבר. לדברי ד"ר אבו אל נאע'ג: "אנחנו מאד מרוצים מההחלמה של המנותחת ומהצלחת הניתוח הראשון שביצענו כאן. יש לנו כבר עתה עוד שבעה מטופלים הממתינים לניתוח שחזור דומה".