חדשות

ליצמן: "האפשרות לפתוח מחלקה המטו-אונקולוגית ב'שערי צדק' אינה על הפרק"

שר הבריאות אמר את הדברים לאחר פגישה ראשונה עם נציגות הורי ילדים המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה", הדורשים כי ילדיהם ימשיכו לקבל טיפול מידי צוות המחלקה, שרובו הודיע על התפטרות במחאה על צעדים ארגוניים ומנהליים של מנהל "הדסה"

בית החולים שערי צדק בירושלים (מקור: ויקיפדיה)

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע ביום חמישי להורי ילדים המטופלים במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה" עין כרם כי הוא נחוש בדעתו שלא לפתוח מחלקה נוספת בתחום הזה בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, כפי שהם דורשים. זו הייתה הפגישה הראשונה שקיים השר עם נציגות ההורים לאחר הודעת הצוות הבכיר של המחלקה על עזיבתה במחאה על צעדים ארגוניים ומקצועיים של הנהלת המרכז הרפואי.

דוברות המשרד מסרה, כי בפגישה נכחו גם עורך הדין אליעד שרגא המייצג הורי הילדים, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש מנהל הרפואה ד"ר ורד עזרא והיועצת המשפטית של משרד הבריאות עו"ד מירה היבנר.

"שר הבריאות ומנכ"ל משרדו", נאמר בהודעת הדוברות לתקשורת, "חזרו והבהירו בפגישה כי האלטרנטיבה של פתיחה של מחלקה נוספת ב'שערי צדק' אינה עומדת על הפרק". השר ליצמן קרא בפגישה "למצות את הליכי הגישור בין הרופאים לבין הנהלת בית החולים 'הדסה'" ולהביא לסיום המשבר. בנוסף, הביע השר את "מחויבות המשרד להבטיח את הרצף הטיפולי של הילדים, בהדסה או בכל בית חולים אחר שבו הם יבחרו".

"מרשינו חוששים לגורל ילדיהם. (הם) אינם מעוניינים לקחת חלק במאבקים הפנימיים המתנהלים במחלקה, בוודאי שלא לשמש כלי משחק במלחמות בין הצדדים"

הורי הילדים המטופלים בהדסה הודיעו כי בכוונתם להגיש עתירה לבג"צ. הם מנהלים בשבועות האחרונים שמטרתו להמשיך ולקבל את הטיפול שבו החלו ילדיהם מצוות הרופאים הבכיר שהתפטר מ"הדסה".

ההורים מסרו, כי יצאו "בהרגשה לא טובה" מהפגישה וכי "אינם מרגישים שחלה התקדמות למציאת פתרון נכון לבעיה". אחד מהם אמר ל"מעריב": "ההרגשה היא שאין לשר ולמנכ"ל פתרון לבעיה. הם רוצים להביא את הרופאים לגישור ומאמינים שהם לא דבוקה אחת ויוכלו להשאיר את חלקם בהדסה. הבהרנו שבעוד פחות מחודשיים הילדים שלנו יישארו ללא רופאים בהדסה. אנחנו לא מתכוננים לוותר עליהם. הפגישה הייתה קשה וטעונה. הצגנו את הכאב העצום ואת הדרישה החד משמעית לפתרון. אנחנו רוצים את הרופאים שלנו".

ליצמן לא הגיע לפני כשבוע לאירוע מחאה אליו הוזמן על ידי ההורים, אבל נעתר לקיים את הפגישה ביום חמישי לאחר שקיבל מכתב מאחד משלושה עורכי הדין הפועלים בשם ההורים. מכתבים דומים נשלחו לראש הממשלה ולראש עיריית ירושלים.

בפניית עורכי הדין נאמר: "מרשינו חוששים לגורל ילדיהם. (הם) אינם מעוניינים לקחת חלק במאבקים הפנימיים המתנהלים במחלקה, בוודאי שלא לשמש כלי משחק במלחמות בין הצדדים. מרשנו עומדים על כך שמאבקים אלו לא ייפגעו בחיי ילדיהם. על כן הם דורשים להמשיך ולקבל טיפול רפואי מאותם רופאים שטיפלו בילדיהם עד היום במסירות אין קץ ובמקצועיות בלתי רגילה".

"החלפתם של הרופאים האישיים של ילדי מרשינו פוגעת במצב הבריאותי של הילדים, בחוסנם הנפשי ובסיכויי החלמתם. בנסיבות אלו, מבקשים מרשינו, בהתאם לזכותם על פי חוק זכויות החולה וחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, לבחור את הרופא והמוסד הרפואי שבו יטופלו ילדיהם וזאת כחלק מזכותם החוקתית לבריאות ולאוטונומיה של הרצון החופשי".

ביוני אמורים שישה רופאי המחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים ב"הדסה" עין כרם, ביניהם מנהל המחלקה פרופ' מיקי וינטראוב, לעזוב את בית החולים, בעקבות מחלוקת שהוגדרה עד כה כבלתי-ניתנת לגישור עם הנהלת בית החולים. מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין מינה מנהל חדש למחלקה – ד"ר גל גולדשטיין, שהובא מ"שיבא". לא ברור אם הנהלת "הדסה" אכן הצליחה לגייס רופאים אחרים מומחים בתחום זה כדי להחליף את חמשת הרופאים הבכירים האחרים שהתפטרו.

נושאים קשורים:  חדשות,  המשבר ב"הדסה",  פרופ' מיקי וינטראוב,  המרכז הרפואי "הדסה",  המרכז הרפואי "שערי צדק",  משרד הבריאות,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות
 
09.04.2017, 12:10

אין סיבה שהרופאים או חלקם לא יישארו בהדסה אם אכן רצונם בטובת הילדים. לדעתי לכך צריכים ההורים לשאוף ולפעול ולא לקחת חלק במאבקים פוליטיים שמתרחשים על גבם.

מסכימה אתך!
סאאידה