מחקרים

ארלוטיניב מדכא שגשוג תאי רטינובלסטומה

מחקר שבחן את ההשפעות של ארלוטיניב (טרסבה) על תאי רטינובלסטומה מצא השפעה אנטי-סרטנית, אשר מתווכת על ידי מסלולים תאיים ספציפיים המושתקים בעזרתה

04.04.2017, 11:19
תאים סרטניים (אילוסטרציה)
תאים סרטניים (אילוסטרציה)

מחקר זה בחן את ההשפעה של ארלוטיניב (Erlotinib – Tarceva) על התפתחות תאי רטינובלסטומה (RB), הן in vitro ו-in vivo.

שורות תאי RB - תאי Y79 ו- WERI - טופלו in vitro עם ריכוזים שונים של ארלוטיניב על מנת להעריך את פרופיל הרעילות של הריכוזים השונים. בוצעה השוואה בין תאי RB שטופלו לאלו שלא טופלו עם ארלוטיניב מבחינת פרוליפרציה in vitro, מעברים במחזור התא ונדידת התא.

במערך in vivo, עכברים קיבלו זריקות של תאי Y79 ומזון עם ארלוטיניב במשך 28 ימים. ההשפעה של ארלוטיניב על שתלי גידולים in vivo הוערכה עם תום הטיפול. בוצע Western blot על חלבוני EGFR, ERK ו-AKT ועל החלבונים המזורחנים שלהם, על מנת להעריך את מסלולי האיתות המולקולרי הקשורים לארלוטיניב בתאי RB.

טיפול in vitro עם ארלוטיניב גרם לרעילות בתאי Y79 ו-WERI באופן תלוי-מינון. בעוד שתאי Y79 ו-WERI טופלו עם ארלוטיניב בריכוזים הקרובים ל- EC50 (ריכוז התרופה בו נמדדת מחצית ההשפעה המקסימלית) במשך שלושה ימים, נצפה עיכוב ניכר בפרוליפרציית תאי RB, מעברים במחזור התא ונדידת תאים.

גם במערך ה-in vivo נמצא, כי אינדוקציה פומית של ארלוטיניב הביאה לירידה דרמטית בשגשוג תאי Y79 הסרטניים. בדיקת Western blot הראתה כי בתאי RBיin vitro, ארלוטיניב לא שינה את רמות ביטוי החלבונים EGFR,י ERK או AKT, אך הפחית משמעותית את הביטוי של חלבוני EGFR, ERK ו- AKT המזורחנים.

ארלוטיניב הציג במחקר זה השפעה של דיכוי סרטני על תאי רטינובלסטומה in vitro ו-in vivo, ככל הנראה דרך חסימת מסלולי האיתות של EGFRי, ERK ו-AKT.

מקור:
Biomed Pharmacother. 2017 Jan;85:479-485. doi: 10.1016/j.biopha.2016.11.054. Epub 2016 Nov 26.
Erlotinib has tumor inhibitory effect in human retinoblastoma cells. Shao Y1, Yu Y2, Zong R3, Quyang L3, He H3, Zhou Q4, Pei C5.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ארלוטיניב,  טרסבה,  רטינובלסטומה,  EGFR,  ERK,  AKT.,  מחזור התא,  פרוליפרציית תאים,  נדידת תאים,  תאי Y79,  תאי WERI,  מדכא סרטן,  פעילות אנטי-סרטנית
תגובות