איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה למניעה וגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית ביחד עם האגודה למלחמה בסרטן פנו השבוע בדחיפות לפרקליט המדינה, שי ניצן, בדרישה כי יפעל להחיל את כל המגבלות החלות כיום על מוצרי טבק גם על הסיגריה החדשה IQOS הפועלת על עקרון החימום ולא בשריפה שמשווקת עתה חברת "פיליפ מוריס" בישראל. דיווח על כך התפרסם היום (ה') באתר "דה מרקר".

מוקדם יותר הוגשה עתירה לבג"צ על ידי "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת", בדרישה להורות למשרד הבריאות לסווג את הסיגריה IQOS כ"מוצר טבק" ולהכפיף אותה בכך לחוק המגביל שיווק ופרסום של המוצר הזה בדומה למוצרי הטבק האחרים.

העתירה הוגשה לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי החליט לפטור את הסיגריה החדשה מכל רגולציה, עד להחלטת ה-FDA לגביה. בנוסף, ביקשה העמותה מבג"צ להוציא צו ביניים, שיאסור כליל שיווקו והפצתו של המוצר, עד לקבלת החלטה בעניין, "כך שיימנע הנזק הבריאותי לתושבי ישראל, שעלולים להשתמש במוצר, שהוא בעל השפעות ממכרות, אם הוא ימשיך להיות מופץ בלא כל אזהרה". שופט בית המשפט העליון מני מזוז הורה למדינה להגיש תגובתה לעתירה עד יום ראשון הקרוב (2 באפריל).

החלטת השר ליצמן מנוגדת לחוות דעת היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר הראל, שזכתה לתמיכת היועץ המשפטי לממשלה. לפי חוות דעתה, יש להגדיר את ה-IQOS המכילה טבק, כ"מוצר טבק", ולהחיל עליו את כל המגבלות החלות על סיגריות רגילות. זו גם עמדת הדרג המקצועי של משרד הבריאות. המשנה למנכ"ל המשרד פרופ' איתמר גרוטו, הצהיר על כך בעל פה ובכתב, בהזדמנויות שונות.

בפנייה לפרקליט המדינה, מציין "דה מרקר", הרופאים למעשה קוראים לו שלא להתייצב לימין השר ליצמן ולהגן על האינטרס הציבורי. בפנייה לשי ניצן נאמר בין השאר: "מכיוון שעל פי החוק הישראלי, גם לדעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וגם לדעת היועצת המשפטית של משרד הבריאות, סיגריית האייקוס היא מוצר טבק, אין בסמכותו של אף אדם או גוף, כולל הדרג הפוליטי, לפטור את המוצר מהחקיקה הקיימת".

כמו כן נכתב בפנייה: "אין לראות בהחלטת השר בעת הנוכחית כהחלטה זמנית עד לבחינת הרגולציה ב-FDA, שמועדה הסופי מי יישורנו. בינתיים, החברה עושה כל מאמץ להחדיר את המוצר לשימוש. בכל יום שחולף נגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הציבור בישראל לאור התמכרות אפשרית של קהלים חדשים, כולל ילדים ונוער למוצר החדש ולאור הפגיעה האנושה במאמצים ליצירת נורמות חברתיות של עולם ללא טבק וללא סממני עישון ונראות במרחב הציבורי".

בשטח, אומרים הרופאים, הסיגריה כבר צוברת תאוצה מסוכנת:
"אנו עדים", נכתב בפניית הרופאים, "לשיווק ולמכירה פרועים ופרוצים ללא כל מגבלה, למרות שבארה"ב המוצר אסור לשיווק עד להחלטת ה-FDA בעניין. ההקבלה למדיניות ה-FDA בעניין מוצר טבק, תוך התפרקות משיקול הדעת המקצועי של המשרד וכוונה להסתמך באופן מוחלט על גוף רגולטורי הפועל באופן שונה (מישראל) בעניין הזה, איננה במקומה. בניגוד לארה"ב, בישראל קיימות שתי אפשרויות - או שהמוצר הוא מוצר טבק או שאיננו מוצר טבק. אלא שבמקרה זה מדובר במוצר טבק מובהק, גם על-פי הצהרות היצרן".

הרופאים מתריעים על "ההקלות המפליגות שהשר ליצמן רוצה להעניק לחברת פיליפ מוריס בישראל, שישפיעו על מצבה של החברה בעולם כולו. בהיעדר צו ביניים שיורה על הקפאת ההודעה של משרד הבריאות בעניין, יתאפשר לפיליפ מוריס להשתמש בישראל כ'מגרש המשחקים' הרגולטורי שלה. וכך, בהסתמך על רמת המקצועיות הבלתי-מעורערת של הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות בפרט, ועל מערכת בריאות הציבור בישראל בכלל, החברה עלולה לנסות וליצור מצג בפני ה-FDA, ואולי במדינות נוספות, על-פיו היעדר הרגולציה על הסיגריה החדשה, וההמתנה ל-FDA מרמזים על היעדר סיכון משמעותי לבריאות הציבור".

"אין מדובר רק בעתירה נקודתית ביחס למוצר מסוים". בבסיס העתירה, כתבו ארגוני הרופאים לפרקליט המדינה, עומדת "שאלה עקרונית של אינטרס בריאות הציבור בפעולת המדינה, ובצורך לחסום את חברות הטבק מלפתח מוצרי טבק 'חדשניים וטכנולוגיים' לכאורה, שיכללו את אותם חומרים קטלניים לבריאות".

תגובת חברת פיליפ מוריס כפי שהובאה בדיווח: "פיליפ מוריס אינה משווקת את המוצר לקטינים, לבגירים שאינם מעשנים ולבגירים שהפסיקו לעשן. החברה משווקת את המוצר בארץ באופן אחראי למעשנים מעל גיל 18 בלבד, תוך הצמדת אזהרה על כל חפיסה, בדומה לנוסח הקבוע בדירקטיבה האירופית. מערכת ה-IQOS היא תוצר של עשר שנות מחקר ופיתוח והשקעה של 3 מיליארד דולר, במטרה לייצר אלטרנטיבה טובה יותר למעשנים הבגירים. גם ארגון הבריאות העולמי מכיר בכך כי לחלופות לעישון סיגריות יכולות להיות השפעה משמעותית על הפחתת הסיכון לבריאות המעשנים והנזק לאוכלוסייה.

"אנו תומכים ברגולציה הלוקחת בחשבון את התכונות הייחודיות של מוצרים בעלי פוטנציאל להפחתת סיכון, אופן השימוש בהם והמחקרים המדעיים הקיימים בנושא. המחקר המדעי שלנו זמין באופן פומבי, ואנו מזמינים כל גורם רלוונטי לבחון אותו באופן יסודי. IQOS הושק כבר ב-20 מדינות ולמעלה מ-1.4 מיליון מעשנים הפסיקו לעשן (סיגריות רגילות) ועברו להשתמש בו.

"המוצר איננו 'מוצר טבק' כהגדרתו בחוק הקיים, וגם האיחוד האירופי יצר קטגוריה חדשה ונפרדת של 'מוצרי טבק חדשים ללא עשן', לעומת 'מוצרי טבק לעישון'. בדומה למדינות רבות בעולם, גם הרשויות בישראל, לרבות משרד הבריאות ורשות המסים, הכירו בקטגוריה חדשה זו כנפרדת ממוצרי טבק לעישון. נתייחס לדברים בהרחבה הראויה בתגובתנו לבית המשפט".