ד"ר צח ולנסי, מתמחה ברפואת משפחה ב"שירותי בריאות כללית" במחוז שרון-שומרון, התבשר השבוע כי הוא רופא המשפחה הישראלי הראשון שזכה במלגת איגוד רופאי המשפחה האמריקני לעידוד מצוינות ומחקר בתחום הזה.

ד"ר ולנסי למד בפררה, באיטליה והתמחה כשנה ברפואה דחופה, שלאחריה עבר לרפואת משפחה. בשנתיים האחרונות הוא עובד במרפאה של "הכללית". בנוסף לעיסוקו כרופא עוסק ד"ר ולנסי גם במחקר. הוא עומד בראש פרויקט, יחד עם ד״ר דברה ווסט, שמטרתו אפיון ושיפור התקשורת שבין רופאי משפחה לרופאי רפואה דחופה בנוגע לסנכרון הידע והמידע על החולה. בנוסף, הוא גם חבר בוועד הפועל של פורום המתמחים של הר"י.

ד"ר צח ולנסי (צילום: "כללית")

ד"ר צח ולנסי (צילום: "כללית")

איגוד רופאי המשפחה האמריקני מעניק מדי שנה מלגות-פרס (בשווי ערך של כ-10,000 שקל כל אחת) למתמחים או למומחים צעירים ברפואת משפחה, וביניהם רופא אחד מכל אחת מהיבשות בעולם. המטרה היא לעודד את המחקר ושיתוף הפעולה הלימודי בין רופאים העוסקים בתחום הזה.

המלגה שבה זכה ד"ר ולנסי תסייע לו להשתתף באירועים בינלאומיים שונים הצפויים בחודשים הקרובים, ביניהם הכנס השנתי של איגוד רופאי המשפחה האירופי שייערך בפראג, וכן בישיבת המועצה של איגוד רופאי המשפחה האירופי.

מאז הושקה מלגת הפרס ב-2010 לא זכה בה אף רופא ישראלי. ד"ר ולנסי נבחר כנציג יבשת אירופה.

כשהתבשר על הזכייה במלגה אמר ד"ר ולנסי: "זה כבוד אדיר מבחינתי להיות הזוכה במלגה וכישראלי אני שמח ששמו בצד את הפוליטיקה ובחרו באופן ענייני. בתור זוכה במלגה אני מודע למעמד ומצפה לכנס ולפגישה עם הוועד בפראג. אנצל אותו להידוק הקשרים המקצועיים ושיתוף הפעולה המחקרי".

פרופ' שלמה וינקר, יו"ר איגוד רופאי המשפחה בישראל, חבר הוועד הפועל של איגוד רופאי המשפחה האירופי והוועדה המדעית של הכנס השנתי בפראג, בירך את ד"ר ולנסי ואמר: "זו עדות לאיכותה של ההתמחות ברפואת המשפחה בארץ ולאיכות הגבוהה של המתמחים שלנו. יש בכך גם תרומה נוספת להשתלבות ישראל ברפואת המשפחה באירופה".