מנהלת המרכז הרפואי "העמק" בעפולה, פרופסור אורנה בלונדהיים, אמרה אתמול (ג') בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון שקיים היומון "כלכליסט" כי בכל הנוגע לשירותי בריאות הצפון מקופח: "אוכלוסיית צפון הארץ ענייה יותר, חולה יותר ולכן תוחלת החיים כאן קטנה יותר. בצפון חיים שנתיים פחות מאשר במרכז".

בהמשך אמרה פרופסור בלונדהיים: "הרבה פעמים אני בתחושה שבריאות לא מעניינת את מקבלי ההחלטות. מדינת ישראל משקיעה בבריאות פחות מאשר יוון, ואנחנו מצפים למערכת בריאות כמו בשבדיה. הרפואה נעשית יותר דיגיטלית, יותר טכנולוגית ובית חולים נעשה מפעל טכנולוגי מעבר להיותו מפעל המספק שירותי בריאות. אנחנו המעסיק הגדול בצפון הארץ - יותר מ-2,400 איש ואישה. זה כולל אקדמאים ואנשי רפואה. המדינה אחראית לספק לכל אזרחיה סטנדרנט מסוים של בריאות, ואני לא חושבת שהיא עושה זאת בצורה שווה לכולם".

עוד אמרה פרופסור בלונדהיים בכנס: "האוכלוסייה בצפון היא מהמגוונות שיש בישראל – יש באזור הזה אוכלוסייה יהודית, מוסלמית, דרוזית וצ'רקסית. התלות של האוכלוסייה בצפון במערכת הבריאות הציבורית יותר גדולה מאשר של זו במרכז הארץ. 70% מהמטופלים בבית החולים העמק הם במעמד סוציו-אקונומי נמוך, לעומת 33% בבתי חולים דומים אחרים בארץ. יש שיעור גבוה של תחלואה כרונית בקרב האוכלוסייה הערבית. יש בה הרבה עישון, סוכרת, השמנת יתר ותחלואה תורשתית.

"שיעור הרופאים יחסית לגודל האוכלוסייה בצפון נמוך יותר מאשר בכל מדינת ישראל. שיעור מיטות האשפוז לנפש - הכי נמוך בארץ. אבל שיעור התמותה בצפון יותר גדול מאשר בכל ישראל".

פרופ' בלונדהיים הוסיפה, כי "אני רוצה שמדינת ישראל תציב לפניה יעד להשוות את מספר מיטות האשפוז בצפון הארץ לזה שבמרכז ותשווה את מספר חדרי הניתוח ושירותי האונקולוגיה ונוירולוגיה בין המרכז לצפון. הייתי רוצה מדיניות רב-שנתית מתעדפת לצפון. מדיניות ברורה של מענקים. אנחנו עדיין מחכים למענקים שהובטחו עבור שנת 2016. כמו כן נדרשים כאן הסכמי שכר ייעודים כפיצוי על היעדר רפואה פרטית וכן עידוד תרומות של נדבנים למערכת הבריאות בפריפריה".