שני אירועים שכללו תקיפה מילולית ופיזית של אנשי צוות רפואי התרחשו בימים האחרונים בבתי החולים "איכילוב" ו"אסף הרופא". אחד הרופאים שהותקף כתב בעמוד הפייסבוק שלו בעקבות האירוע: "הגענו למקצוע כדי לטפל ולא כדי לפחד על החיים שלנו... אנחנו רק רוצים דבר אחד: לעשות את עבודתנו נאמנה בלי פחד או חשש. היום שיהיה ברור לכולם - אנחנו מפחדים".

באירוע שהתרחש בבוקר יום שני בחדר המיון של המרכז הרפואי "אסף הרופא", תקף מטופל בשנות ה-50 לחייו אחות במרפאה, קילל אותה, איים לפגוע בה ואף זרק עליה צג מחשב שהיה על שולחנה. צוות הביטחון של בית החולים עצר את התוקף והוא הועבר לחקירה במשטרה.

מנהלת הסיעוד ב"אסף הרופא" תמי קנטי אמרה לתקשורת: "שוב חווינו אירוע אלימות כלפי אחות בבית החולים. אנו רואים בחומרה רבה אלימות מכל סוג שהוא כלפי צוות מטפל ומצפים מרשויות החוק למצות את הדין ולשמור על שלומם של האחיות, האחים והרופאים".

ד"ר רונן מס: "אני מקווה, שכל מי שקורא את המלים האלו, יבין כי שאנחנו לא מוכנים עוד להמשיך להכיל את החוויות הללו"

מנהל המרכז הרפואי "אסף הרופא", ד"ר בני דוידזון, קרא לגורמי האכיפה והחוק לפעול ביד קשה כלפי כל מעשה אלימות, באשר הוא, כלפי צוותים רפואיים.

המרכז הרפואי "איכילוב" בת"א דיווח אתמול, כי בליל שבת התפרעו בני משפחה של מטופלת ובעקבות כך הוזעקה משטרה למחלקה בה טופלה. שניים מהם נעצרו. "בת משפחה של מטופלת מבוגרת חולה במחלות מורכבות שמצבה קשה, סיננה כלפי רופא איום ברצח: 'אחד מאתנו לא יישאר חי בסוף'", נמסר מבית החולים.

חברי הצוות הרפואי שנכחו באירוע סיפרו, כי משפחת המטופלת נקטו באלימות פיזית ומילולית בשלוש מחלקות שונות שבהן טופלה החולה. "במהלך כל תקופת אשפוזה, הנמשכת גם כעת, היא המשיכה לקבל טיפול מסור מהצוות הרפואי, על אף ההתנהגות הפסולה של משפחתה שהפריעה למאושפזים", נמסר.

הרופא שהותקף, ד"ר רונן מס, מתמחה שנה רביעית במחלקה פנימית ב', כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "לא דמיינתי בזמן לימודי הרפואה שאצטרך להתמודד עם איום ברצח, אלימות פיזית ומילולית של מטופלים ובני משפחותיהם, עלבונות אישיים ושיח שמתאים לעולם הפשע. זה מפחיד ובטח לא נעים, כי באירועים מסוג זה מי שנפגע הם שאר החולים במחלקה. במקום לטפל בהם, אנו הרופאים וחברי הצוות הרפואי נאלצים להסתתר בחדר ולעמוד מול שוטר במקום מול גיליון רפואי. לכן אני אומר כאן בפנים גלויות: 'עד כאן'".

ד"ר מס הוסיף: "את המשמרת הזו והאירוע האלים הזה לא אשכח, אך הוא לא ימנע ממני להמשיך לתת טיפול מסור וחם לחולים שלי. בדיוק כמו שלמדתי וכפי שהכשירו אותי. אני מקווה, שכל מי שקורא את המלים האלו, יבין כי שאנחנו לא מוכנים עוד להמשיך להכיל את החוויות הללו. הגענו למקצוע כדי לטפל ולא כדי לפחד על החיים שלנו. אז תנו לנו לטפל בכם, כי אנחנו רק רוצים דבר אחד: לעשות את עבודתנו נאמנה בלי פחד או חשש. היום שיהיה ברור לכולם - אנחנו מפחדים".

מנהל המרכז הרפואי "תל-אביב-איכילוב", פרופ׳ רוני גמזו, אמר כי "בית החולים לא יסבול מקרים מסוג זה ונוקט יד קשה כלפי חולים ובני משפחותיהם שסבורים כי באלימות פיזית ומילולית נגד הצוות הרפואי ישיגו את מבוקשם ויפרקו את תסכולם. מותה של האחות טובה קררו, לפני שבועיים, לצערנו לא שינה דבר בקרב הציבור. גם אחרי הרצח המזעזע שלה, אנו ממשיכים לראות מדי יום גילוי אלימות ושנאה שאותם לא נסבול".

פרופ' גמזו קרא למשטרת ישראל ולמערכת המשפט "לנקוט ביד קשה נגד כל מי שיתנהל בצורה החורגת מיחסים שבין איש צוות למטופל; להחמיר את הענישה ולשים סוף להפקרות שעמה אנו מתמודדים, לצערי, מדי יום ביומו. כיום הצוות הרפואי מגיע בחשש לעבודה ועם זה אסור לנו להשלים ולקבל בשום אופן".

בתוך כך, כתב Ynet רותם אליזרע העביר יום בחדר המיון של "שיבא", במהלכו נחשף לגזענות, לאלימות ולקללות אותם חווים אנשי הצוות הרפואי בבתי חולים בארץ.