חדשות

פרס נגישות ישראל הוענק ל"אסותא" על שורת צעדים להנגשה בעבור מטופלים

בין השאר, מטופל חרש זוכה עתה בבית החולים לליווי צמוד של מתורגמן לשפת הסימנים; בנימוקי ועדת הפרס נכתב: "הנגשת אסותא מהווה מודל לחיקוי"

בית החולים "אסותא" (צילום: ויקיפדיה)
בית החולים "אסותא" (צילום: ויקיפדיה)

פרס נגישות ישראל לשנת 2017 הוענק ל"אסותא" מרכזים רפואיים, לצד גופים ציבוריים אחרים. בנימוקי ועדת הפרס נכתב: "הנגשת אסותא מהווה מודל לחיקוי לתהליך הנגשה מורכב, תוך חתירה לנגישות מרבית לכל סוגי המוגבלויות וחתירה להשגת רפואה נגישה ושוויונית". פרס הנגישות על שם שמחה לוסטיג ז"ל ניתן מדי שנה "לארגון שחרט על דגלו להנגיש את שירותיו ללקוחות עם מוגבלויות".

עוד נכתב בנימוקי ועדת הפרס: "נכון להיום, לא קיימת חקיקה המחייבת הנגשה של מוסדות בריאות, אך 'אסותא' מרכזים רפואיים בחרו להנגיש את שירותיהם ברמה הגבוהה ביותר וזאת על מנת לייצר שירותי רפואה נגישים ושוויוניים לכל הבאים בשערי בית החולים".

"נכון להיום, לא קיימת חקיקה המחייבת הנגשה של מוסדות בריאות, אך 'אסותא' מרכזים רפואיים בחרו להנגיש את שירותיהם ברמה הגבוהה ביותר"

מנכ"ל "אסותא", פרופ' ארי שמיס, אמר בעקבות הענקת הפרס: "אנו באסותא רואים חשיבות רבה במתן שירות מכבד, שוויוני ועצמאי לכל הבאים בשערינו, ורואים בשמירה על כבוד האדם זכות בסיסית המהווה חלק בלתי נפרד מזכויות החולה. לאור זאת, אנו פועלים באופן מתמיד להתאמת השירות לכלל האוכלוסייה, לרבות אנשים עם מוגבלות".

בין הצעדים שנקט בית החולים: מטופל חרש זוכה עתה לליווי צמוד של מתורגמן לשפת הסימנים; מטופל בעל לקות ראיה יכול לקבל מידע באמצעות פורמט קולי, פורמט מוגדל ואף באמצעות כתב ברייל, לפי הצורך האישי שלו; גם אתר האינטרנט של בית החולים נגיש בהתאם וכן מוקד המידע וזימון תורים, שבו כמה ערוצי תקשורת עם המטופלים, לרבות באמצעות סמס ומייל.

כמו כן, כל עובדי "אסותא" עברו הדרכה ייעודית הכוללת התנסות חווייתית שהועברה על ידי מדריכים עם מוגבלויות במסגרת בית הספר למקצוענות של בית החולים. את פרויקט ההנגשה מובילה ראש אגף שירות וחוויית המטופל יעל נאמן, יחד עם אלי מימרן, הממונה על התחום.

טקס הענקת הפרס התקיים במסגרת "ועידת נגישות ישראל ה-5" לטכנולוגיות בשירות הנגישות לאנשים עם מוגבלות שהתקיימה שלשום (ב') בתל-אביב. האירוע עמד בסימן נגישות לכל בעידן הדיגיטלי. בנוסף לאסותא זכו בפרס המוענק לארגונים מצטיינים בפיתוח ובהטמעת שירותים ופיתוחים מסייעים גם אגודת אכסניות הנוער (אנ"א), המכון לקידום החירש והספרייה הלאומית לעיוורים (בשיתוף הביטוח הלאומי).

נושאים קשורים:  חדשות,  פרס נגישות ישראל,  סיוע טכנולוגי,  פרופ' ארי שמיס,  אסותא
תגובות