איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית וכן האגודה למלחמה בסרטן וגופים ציבוריים נוספים פנו במכתב ליו"ר ועדת הכנסת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, ובו דרישה לנקוט צעדים להגנה על בריאות הציבור מפני שיווק ופרסום של מוצרי טבק חדשים, בכללם סיגריות אלקטרוניות. הדיון בוועדה בנושא הזה יתקיים היום (ב').

בפנייה לוועדה מודגש, כי "חברות הסיגריות והטבק משקיעות מאמצים רבים בפיתוי קהלים חדשים להתמכרות המסוכנת וקהל היעד המועדף עליהן הוא בני הנוער והצעירים. תעשיית הטבק מפתחת שיטות חדשות ומניפולטיביות לשיווק ובהן מעורבות באירועים לצעירים, שיווק ייעודי באינטרנט וברשתות החברתיות, ארגון מסיבות, מבצעים ועוד".

"בעוד שהחקיקה בעולם בתחום הזה התקדמה ומניבה תוצאות, החקיקה בישראל נמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי"

הרופאים מתייחסים במכתבם באופן ספציפי למוצר הטבק החדש "אייקוס" (IQOS), שהוא לטענתם מוצר ממכר, מזיק וממית. "כרגע קיימת סכנה ברורה ומידית לבריאות הציבור בישראל כתוצאה ממסע שיווק אגרסיבי ללא רגולציה, לקידום מוצר הטבק החדש הזה של חברת פיליפ מוריס", נכתב.

הרופאים דורשים בין השאר: הרחבה משמעותית של איסור פרסום הסיגריות בכלי התקשורת, הרשתות החברתיות, תכניות טלוויזיה ואירועי יחסי ציבור; איסור על מתן חסויות; איסורים על חלוקת טבק כמתנה; אזהרות גרפיות גדולות יותר על חפיסות הסיגריות; חובת דיווח של חברות הטבק על הוצאותיהן כולל פרסום ופרסום סמוי; איסור על שילוט והצגת מוצרי טבק בסדרות טלוויזיה וסרטים; עריכת קמפיינים נגד עישון המכוונים לצעירים; השקעה בהסברה וחינוך למניעת עישון; עידוד גמילה (בדגש על התאמת הקמפיינים לאוכלוסיות יעד) וחיוב החברות לפרט את מרכיבי המוצרים על החפיסות, בדגש על אלה הרעילים.

"בעוד שהחקיקה בעולם בתחום הזה התקדמה ומניבה תוצאות, החקיקה בישראל נמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי", נכתב, "תופעה זאת יכולה להסביר את בלימת מגמת הירידה בשיעורי העישון בישראל".

העיתון "דה מרקר" מדווח הבוקר (ב') על הגשת עתירה שנייה לבג"צ נגד משרד הבריאות, שר הבריאות יעקב ליצמן וחברת הטבק פיליפ מוריס, בנוגע להחלטת השר שלא להחיל רגולציה על הסיגריה החדשה "אייקוס". העתירה הוגשה על-ידי העמותה לדמוקרטיה מתקדמת. בג"צ מתבקש בה להורות למשרד הבריאות לסווג את המוצר החדש כ"מוצר טבק" ולהכפיף אותו לחוק המגביל את השיווק והפרסום בדומה למוצרי טבק אחרים. כן התבקש בג"צ להוציא צו ביניים שיאסור כליל שיווק והפצה של הסיגריה החדשה עד לקבלת החלטה בעניין, "כך שיימנע הנזק הבריאותי לתושבי ישראל, שעלולים להשתמש במוצר, שהוא בעל השפעות ממכרות, אם הוא ימשיך להיות מופץ בלא כל אזהרה".

לפני כשבועיים החליט השר ליצמן לפטור את הסיגריה החדשה של פיליפ מוריס מכל רגולציה שחלה על סיגריות. העתירה הראשונה כנגד ההחלטה הוגשה עוד בשבוע שעבר על ידי חברת הטבק "דובק".

בעתירה מפורטת הצהרת המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בכנסת לפני כחודשיים: "המוצר החדש שאנחנו מדברים עליו הוא מוצר טבק. לכן, אפשר להחיל עליו מידית את המגבלות. כרגע אנחנו מחכים לאישור סופי של משרד המשפטים בגלל עניין של פרשנות משפטית, וברגע שנקבל אותו נוציא את ההנחיה הזאת".

העותרים ציינו, כי אישור משרד המשפטים הגיע ואף היה סיכום עם משרד היועץ המשפטי לממשלה ולפיו אייקוס צריך להיחשב מוצר טבק לכל דבר, שהאיסורים הקשורים בטבק אמורים לחול עליו. בעתירה מצוטט דו"ח מסכם של ועידת הבריאות העולמית ב–2016, שממליץ לכלול את כל המוצרים החדשים דוגמת אייקוס תחת הרגולציה החלה על מוצרי טבק. למרות זאת, הודיע משרד הבריאות כי עד לקבלת החלטה של ה-FDA לא יחולו מגבלות על המוצר.

העותרים טוענים, כי "עמדת המשרד השתנתה תוך פרק זמן קצר, בלא כל הסבר מהותי, ללא שנתקיים דיון או החלטה בקרב הגורמים המקצועיים במשרד ומבלי שנעשה שינוי ברכיבי המוצר או בחוקים הרלוונטיים. החלטה זו הביאה למצב שבו משווק המוצר בחנויות רבות, ללא אזהרה כנדרש ובלא מגבלות, אף ללא איסור של משרד הבריאות למכור את המוצר לילדים ולבני נוער. ההחלטה יוצרת מצג שלפיו מדובר במוצר שאיננו מסוכן ואינו ממכר ולא כך הדבר".

העיתון הביא את תגובת חברת פיליפ מוריס, שמסרה כי העתירה טרם הגיעה למשרדה: "מערכת אייקוס מחממת את הטבק במקום להבעירו ומביאה להפחתה ממוצעת של כ-90% ברמות הכימיקלים המזיקים ובעלי הפוטנציאל להזיק באדי הטבק, בהשוואה לעשן הסיגריות. בהתבסס על הראיות המדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא לאייקוס עשוי להציג פחות סיכון לנזק מהמשך עישון סיגריות, ולכן זו בחירה טובה יותר מעישון. אייקוס הושק כבר בכ-20 מדינות ויותר מ–1.4 מיליון מעשנים בגירים עברו להשתמש בו. שיווקה בישראל הוא למעשנים מעל גיל 18 בלבד, תוך הצמדת אזהרה על כל חפיסה המציינת כי המוצר מזיק לבריאות וממכר".

תגובת משרד הבריאות: "תשובתנו לעתירה תינתן בבית המשפט".