חדשות

"סכנה ברורה ומיידית לבריאות הציבור בישראל כתוצאה ממסע השיווק של IQOS"

כך מזהיר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, ביחד עם שורת ארגונים אחרים, על רקע חדירתה לשוק של סיגריה אלקטרונית חדשה זו של חברת "פיליפ מוריס"

סיגריה אלקטרונית מסוג IQOS, של חברת "פיליפ מוריס" (צילום: אילוסטרציה)

איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית וכן האגודה למלחמה בסרטן וגופים ציבוריים נוספים פנו במכתב ליו"ר ועדת הכנסת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, ובו דרישה לנקוט צעדים להגנה על בריאות הציבור מפני שיווק ופרסום של מוצרי טבק חדשים, בכללם סיגריות אלקטרוניות. הדיון בוועדה בנושא הזה יתקיים היום (ב').

בפנייה לוועדה מודגש, כי "חברות הסיגריות והטבק משקיעות מאמצים רבים בפיתוי קהלים חדשים להתמכרות המסוכנת וקהל היעד המועדף עליהן הוא בני הנוער והצעירים. תעשיית הטבק מפתחת שיטות חדשות ומניפולטיביות לשיווק ובהן מעורבות באירועים לצעירים, שיווק ייעודי באינטרנט וברשתות החברתיות, ארגון מסיבות, מבצעים ועוד".

"בעוד שהחקיקה בעולם בתחום הזה התקדמה ומניבה תוצאות, החקיקה בישראל נמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי"

הרופאים מתייחסים במכתבם באופן ספציפי למוצר הטבק החדש "אייקוס" (IQOS), שהוא לטענתם מוצר ממכר, מזיק וממית. "כרגע קיימת סכנה ברורה ומידית לבריאות הציבור בישראל כתוצאה ממסע שיווק אגרסיבי ללא רגולציה, לקידום מוצר הטבק החדש הזה של חברת פיליפ מוריס", נכתב.

הרופאים דורשים בין השאר: הרחבה משמעותית של איסור פרסום הסיגריות בכלי התקשורת, הרשתות החברתיות, תכניות טלוויזיה ואירועי יחסי ציבור; איסור על מתן חסויות; איסורים על חלוקת טבק כמתנה; אזהרות גרפיות גדולות יותר על חפיסות הסיגריות; חובת דיווח של חברות הטבק על הוצאותיהן כולל פרסום ופרסום סמוי; איסור על שילוט והצגת מוצרי טבק בסדרות טלוויזיה וסרטים; עריכת קמפיינים נגד עישון המכוונים לצעירים; השקעה בהסברה וחינוך למניעת עישון; עידוד גמילה (בדגש על התאמת הקמפיינים לאוכלוסיות יעד) וחיוב החברות לפרט את מרכיבי המוצרים על החפיסות, בדגש על אלה הרעילים.

"בעוד שהחקיקה בעולם בתחום הזה התקדמה ומניבה תוצאות, החקיקה בישראל נמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי", נכתב, "תופעה זאת יכולה להסביר את בלימת מגמת הירידה בשיעורי העישון בישראל".

לפ

נושאים קשורים:  חדשות,  עישון,  עתירה,  בג"ץ,  "אייקוס",  IQOS,  משרד הבריאות,  פטור,  טבק
תגובות