חדשות

עצרות הזדהות ושביתות מחאה במערכת הבריאות על רקע מות האחות שהוצתה

בבתי חולים ברחבי הארץ התייצבו הצוותים הרפואיים - רופאים, אחיות, עובדי סיעוד ומנהלה - ועמדו דקת דומיה לזכר טובה קררו (57) שהוצתה אתמול למוות על ידי מטופל בסניף קופת חולים "כללית" בחולון; "דוקטורס אונלי" מביא את הקולות והתמונות מהאירועים

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים בעקבות מותה של האחות טובה קררו שהותקפה על ידי מטופל (צילום: "הדסה")

מערכת הבריאות הושבתה הבוקר מהשעה 8:00 עד השעה 10:00, במחאה על הצתתה למוות של אחות קופת חולים "כללית" טובה קררו במרפאת הקופה בחולון. בחלק מבתי החולים התקיימו היום עצרות מחאה והזדהות של הרופאים ושאר העובדים. ההסתדרות הרפואית הודיעה כי צפויים צעדי מחאה נוספים.

בתי-החולים הודיעו כי הם עובדים היום במתכונת שבת וחג. מושבתים כל השירותים שאינם מוגדרים "שירותי חירום‭."‬ חדרי המיון עובדים במתכונת מצומצמת. טיפולי דיאליזה דחופים, טיפול נמרץ, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים ניתנים כרגיל. ‬ ניתוחים שנקבעו לאותן שעות שבהן התקיימה שביתת ההזדהות נדחו.

"וולפסון"

בעצרת ב"וולפסון" בחולון אמר ד"ר יובל לוי, סגן מנהל בית החולים: "אנו מקדישים את הבוקר הזה לנושא האלימות ההולכת וגואה בשכבות רבות של האוכלוסייה בישראל. פעמים רבות היא מופנית דווקא כלפי אותם האנשים שכל ייעודם לטפל, לעשות טוב, לקהילה שסביבם. לכך הם מקדישים את חייהם. כולנו מקדישים את חיינו לזה".

עובדי וולפסון בדקת דומיה לזכר טובה קררו (צילום: "וולפסון")

עובדי וולפסון בדקת דומיה לזכר טובה קררו (צילום: "וולפסון")

ד"ר זהבית זיו-נר, סגנית מנהל "וולפסון" ויו"ר הועדה למניעת אלימות בבית החולים, אמרה בעצרת: "האם עלינו למלא את חדרי המיון באנשי ביטחון, במקום ברופאים, אחים ואחיות? אנחנו מעבירים פה סדנאות למניעת אלימות והן אכן מסייעות - עד שמגיע יום נוראי כמו שקרה אתמול. המשטרה תחקור האם האיש שפך את החומר הדליק על האחות או רק ליד האחות - כי זה מה שישנה את כתב האישום נגדו.  הבדל בין הריגה לרצח. ואני שואלת: האם כולנו שכחנו מה קרה לרופא שנדקר במברג ושכב במשך חודשים רבים בטיפול נמרץ? האנשים האלימים משתחררים אחרי כמה שעות ואין מעקב אחר מה שקורה אתם לאחר מכן. אסור למערכת החוק והמשפט להקל בעונשם".

ד"ר מיכאל גייסט, יו"ר ועד הרופאים, אמר: "זכור לי מקרה אלימות קשה מאד שהתרחש אצלנו. מטופל שהיה לו 'חשבון' עם מחלקה אחרת, בדיוק ביקר במחלקת נשים והחליט להיכנס לשם עם מברג. למזלנו, הרופא שהיה שם לא נפגע. דרשנו להעמיד לדין את הפוגע, אך הוא קיבל קנס של 200 שקלים. קיים ספק אם עונש כזה בכלל מרתיע. קיימת אזלת יד של מערכת האכיפה. קיימת פסיקה לא מידתית של מערכת המשפט - והדברים צריכים להשתנות. אנחנו פוגשים שוב ושוב באלימות כנגד עובדי מערכת הבריאות. פעמים רבות כולנו מכילים וסופגים ומבינים, אבל בשלב מסוים אנחנו צריכים להתחיל לשים את הדגש על כיצד להתנהל: לא להכיל עוד את המעשים. אם כבאי מגיע כדי לחלץ משפחה מבית בוער, לא סביר שהיושבים בבית יתקפו אותו. מדוע זה סביר לתקוף רופא או אחות המטפלים בבני משפחה?".

ענת כהן, יו"ר ועד האחיות, אמרה: "לאחר אירוע תקיפה - גם מילולי - מחלקה שלמה בעצם לא מתפקדת, ואף אחד לא נותן דעתו על כך". היא קראה לשר הבריאות ולשרת המשפטים: "הנושא הזה חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של מובילי המדיניות. אני יושבת יחד עם יו"ר ועד הרופאים שלנו בוועדת אלימות ורואה שכל התיקים נסגרים מחוסר עניין לציבור. זה מרתיח אותנו. צריך לתבוע באופן אישי את התוקפים, ולראות לאן זה יוביל".

"הדסה"

העצרות בהדסה נפתחו בדקת דומיה ובהקראת פרק תהלים. מנהל "הדסה" עין כרם, פרופסור יורם וייס, אמר: "על כולנו ללמוד: אפס סובלנות לאלימות מילולית ובוודאי לזו הפיזית". האח אכרם סייד אחמד בשם האחים והאחיות אמר: "כולנו בהלם והשבר גדול״.

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

מנכ״ל "הדסה", פרופ׳ זאב רוטשטיין, סיפר כי איבד שני חברים רופאים במהלך חייו כתוצאה מאירועי אלימות. "המערכת אכן נמצאת בקשיים. הצוותים המטפלים לא האשמים בעומסים ובתורים ואין להפנות כלפיהם כעס".

עמליה שניידר, מנהלת הסיעוד ב"הדסה" עין כרם, אמרה בנחרצות: ״היום כולנו מדגישים כי לא נוכל להפגין חמלה במקום שבו תהיה אלימות".

ד״ר אסנת לב-ציון קורח, מנהלת "הדסה" הר הצופים, הוסיפה: "כולם מזועזעים מן הרצח הקשה. הקלות שבה אלימות מילולית שאנו שוללים מיסודה מתגלגלת לאלימות פיזית - היא בלתי נסבלת. לצערי גם אנחנו חלק מן הסטטיסטיקה. מרבית המקרים קורים בחדר המיון ובלילות.  בגישה של אפס סובלנות לאלימות המשלבת חמלה ויחס הוגן ורחום כלפי מטופלים, אנו מנחים ועומדים על כך שיש לקרוא לעזרה בכל מקרה שכזה ולפעול בנחישות".

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

עצרת הזדהות ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), שהגיעה ל"הדסה" הר הצופים כדי להזדהות עם צוותי האחים והאחיות ביומם הקשה, הבטיחה כי מתוקף תפקידה בכנסת תפעל להגנה על הצוותים הרפואיים.

"פורייה"

בעצרת שנערכה במרכז הרפואי "פורייה" בטבריה אמר מנהל בית החולים, ד"ר ארז און: "אין אפשרות להביע במלים את הזעזוע ולכן הבענו אותו ואת הכאב בשתיקה. שתיקה שתזעק ותביע את שאט הנפש שלנו מאירועים כאלה".

עצרת הזדהות ב"פורייה" (צילום: "פורייה")

עצרת הזדהות ב"פורייה" (צילום: "פורייה")

הלן מלכה-זאבי, מנהלת הסיעוד, הוסיפה: "עלינו לעצור את שגרת היום ולזעוק את כאבנו. לדבר על הפחד והחשש שזה יכול לקרות לכל אחד ואחת מאתנו, בכל שעה ובכל מקום הנותן שירות רפואי וסיעוד למטופלים".

"בית לוינשטיין"

גם עובדים וחברי הנהלת בית החולים השיקומי לוינשטיין ערכו עצרת, ברחבת הכניסה לבית החולים ובצומת רחוב אחוזה ברעננה, כדי לחלוק כבוד לאחות טובה קררו.

הפגנת מחאה של עובדי "בית לוינשטיין" ברעננה (צילום: "בית לוינשטיין")

הפגנת מחאה של עובדי "בית לוינשטיין" ברעננה (צילום: "בית לוינשטיין")

הפגנת מחאה של עובדי "בית לוינשטיין" ברעננה (צילום: "בית לוינשטיין")

הפגנת מחאה של עובדי "בית לוינשטיין" ברעננה (צילום: "בית לוינשטיין")

"ברזילי"

בעצרת במרכז הרפואי "ברזילי" באשקלון קרא מנהל בית החולים, ד"ר חזי לוי, לממשלה להגביר את האכיפה ולעשות ככל יכולתה למניעת הקיטוב והאלימות ההולכים ומתגברים בחברה הישראלית.

"שניידר"

במרכז "שניידר" לרפואת ילדים, מקבוצת "שירותי בריאות כללית", השתתפו העובדים מכל הסקטורים הטיפוליים בדיון על האלימות הגוברת כנגד צוותים רפואיים. הדוברים הביעו חששם מהאקלים האלים האופף את עשייתם היומיומית וזאת עקב חוסר הסובלנות הקיים בכל תחומי החיים במציאות הישראלית. כמה מהם תיארו  את תחושתם ולפיה איש מנותני השירות אינו חסין ממקרי אלימות. בנוסף נערכו פעילויות הסברה בישיבות הבוקר במחלקות השונות והודלקו נרות זיכרון לזכרה של האחות מחולון.

אתמול כתבה יו"ר הסתדרות האחים והאחיות, אילנה כהן, לשר הבריאות יעקב ליצמן: "ביום זה קצה הסבלנות ואזל הזמן, עלינו לחדול מלטמון את ראשינו אל מול האלימות הגואה כלפי הצוותים המטפלים במערכת הבריאות". כהן ביקשה מהשר "להקים לאלתר צוות לגיבוש תכנית לאומית למיגור האלימות במערכת הבריאות, שיגיש את מסקנותיו בתוך חודש".

יו"ר ועד עובדי הסיעוד ב"אסף הרופא" ויו"ר חטיבת בתי החולים בהסתדרות האחיות והאחים, שאול סקיף, אמר לעיתון "ישראל היום": "זה יום כיפור של מערכת הבריאות. שנים אנחנו מתריעים שאיש צוות ישלם בחייו בגלל שלא נותנים לנו אמצעים סבירים ומספיק כוח אדם".

נושאים קשורים:  חדשות,  רצח,  טובה קררו,  אלימות נגד צוות רפואי,  השבתה,  מתכונת שבת
תגובות
15.03.2017, 20:27

לצערי כיום "אפס סובלנות" זאת סיסמה ריקה מתוכן. היגיע זמן לגבש מדיניות תגובה ארגונית, מערכתית לכל אירוע תוקפנות ו/ או אלימות.

אנונימי/ת
15.03.2017, 21:19

צודקת.
אפס מעשים של המשטרה משדרת מסר ברור ש"מקסימום הקבט של בית החולים ינזוף בך או שתתורחק מהמיון, וכן הלאה.
אילו אדם היה תוקף שוטר מזמן היה נעצר ומקבל עבודות שירות או עונש מאסר (חוץ ממכות בניידת). כנראה שאנחנו לא עובדי ציבור אלא זבל.
ימך שמה של משטרת ישראל.
הם האחראים!

אנונימי/ת
16.03.2017, 07:57

מעבר לכך שבאופן כללי אין מקום לאמירות כגון "ימח (ולא ימך) שמה של משטרת ישראל" , סתם לידיעה, אין זה מתפקידה של המשטרה להעניש.