"די לאלימות במערכת הבריאות!", כך קורא הבוקר יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופסור ליאוניד אידלמן, במאמר מיוחד שהתפרסם ב"ישראל היום" בעקבות מותה של אחות במרפאת קופת-חולים "כללית" בחולון, לאחר שהוצתה על ידיי מטופל בן 77 שלא היה שבע רצון מהטיפול שקיבל.

"המקרה המזעזע בחולון שבו קיפדה את חייה באכזריות אחות המרפאה טובה קררו", כתב פרופסור אידלמן, "איננו עוד 'סתם' חציית קו אדום. הרי הקו הזה נחצה מדי יום כאשר אנשי סגל רפואי מהווים מטרה למעשי אלימות מילולית ופיזית בעת עבודתם. מדובר במקרה קיצון מחריד שבוקע ממנו בחוזקה קול זעקתנו: די לאלימות במערכת הבריאות!

פרופ' אידלמן: "מדובר במקרה קיצון מחריד שבוקע ממנו בחוזקה קול זעקתנו: די לאלימות במערכת הבריאות!"

"בסקר שביצעה ההסתדרות הרפואית נמצא כי רופאים ורופאות רבים חווים אירועי אלימות מצד מטופלים או מלוויהם הן בבתי החולים והן במרפאות הקהילה. אף שמרבית האירועים הם אלימות מילולית, או התנהגות אגרסיבית פסיבית, הרופאים אף חווים מקרי תקיפה פיזית.

"ההסתדרות הרפואית נאבקת בכל כוחה בתופעה מכוערת זו. יזמנו ותמכנו בתוכנית הלאומית למניעת אלימות כלפי אנשי סגל רפואי אשר ממשלת ישראל אימצה בהחלטת ממשלה רשמית בשנת 2013. עמדנו על כך שבכל מוסד רפואי, בבית חולים או במרפאות הקהילה, יוצב שוטר במדים אשר יגן על הצוות הרפואי וירתיע מפני תקיפתם.

"פיילוט הצבת השוטרים שנערך בכמה בתי חולים הוכתר בהצלחה והורחב, אך לצערנו לא בוצע במרפאות הקהילה. מי יודע מה הייתה יכולה להיות התוצאה אם אתמול שוטר היה נמצא בסביבת המרפאה בחולון?

"אין מקום לשום סוג של אלימות במערכת שכל ייעודה להביא מזור למטופלים. כל איש סגל רפואי בחר בעבודת קודש של ריפוי והקלת סבלם של בני אדם. כל אחת ואחד מאתנו משתדלים לעשות זאת בכל מאודנו גם בתוך מערכת רוויה במתחים עקב מחסור קשה במשאבים.

"כאשר משך המגע בין רופא או אחות לבין מטופל מוגבל ביותר, כשהתורים לניתוחים ולפעולות אבחנתיות ארוכים וכשיש מחסור במיטות אשפוז ועומס כבד בחדרי המיון, נוצר מתח אדיר שלעיתים מתפרץ באלימות קשה ומכוערת כלפינו.

"אין כל הצדקה לאלימות. יש להיאבק בה ולפעול למיגורה לאלתר. האלימות היא נגע רע בחברה הישראלית. כאשר היא קורית במערכת הבריאות היא פוגעת בנו כפליים - לא רק בקורבן המותקף, אלא גם בכל המטופלים האחרים. עלינו לפעול להסרת הנגע במאמצים משותפים".

בדיווח ב"ישראל היום" נמסר עוד, כי באחרונה הייתה פגישה של מנכ"ל המשרד ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, בה הוחלט על הרחבת הפיילוט שהחל ב-2015 ושבו הוצבו תשעה שוטרים בששה בתי חולים לכל בתי החולים הממשלתיים ובתי החולים של "כללית". זאת, בנוסף לתכנית משלימה להצבת אמצעים טכנולוגיים כמו מצלמות אבטחה.

עוד נמסר, כי ההחלטה על הצבת השוטרים תיקבע על פי אמות מידה של אגף התכנון במשטרה והתקצוב יינתן במחציתו על ידי המשרד לביטחון הפנים ומחציתו על ידי משרד הבריאות או שירותי בריאות כללית. ברבעון השני של 2017 יחלו להציב עוד שוטרים בבתי החולים ובסך הכול יוצבו 15 שוטרים במדים.

יו"ר ארגון רופאי "כללית", ד"ר משה קוסטינר, אמר לעיתון כי אין תכנית דומה לאבטחת המרפאות. "אין בהן אף שוטר, יש קצין ביטחון אחד או שניים בכל מחוז", אמר.