בדיקה מקיפה שערך משרד הבריאות בחודשים האחרונים העלתה, כי 63% מהעובדים הצעירים במעבדות הרפואיות בבתי החולים מעוניינים לעזוב את המקצוע בגלל תנאי השכר הנמוכים. עוד עלה בסקר, כי 83% ממנהלי המעבדות דווחו שהם מתקשים לגייס עובדים חדשים וכי 80% מהעובדים אמרו כי לא ימליצו לחבריהם לעבוד בתחום. על הנתונים מדווח היום (ג') "דה מרקר".

בדיווח נמסר, כי הממצאים הם המשך לדו"ח מבקר המדינה מחודש מאי 2016 שהצביע על מחסור בעובדי מעבדה בבתי החולים הכלליים הממשלתיים. הדו"ח גם ציין ש-50% מהעובדים הם בני מעל גיל 55. מעל 25% מהם בני 65 ומעלה - וצפויים לפרוש בקרוב.

מהבדיקה הנוספת שקיים משרד הבריאות עלה עוד, ש-81% מהעובדים סבורים שהשכר אינו הוגן, כ-51% שוקלים או שקלו בעבר לפרוש. בקרב אלו שפרשו - 88% דיווחו שפרשו בגלל השכר הנמוך.

בדיקה שנערכה בקרב מנהלי משאבי אנוש העלתה ש-91% מהם טענו שהקושי המרכזי בגיוס עובדים למעבדות נובע משכרם הנמוך של העובדים ועיקר הקושי הוא במיקרוביולוגיה הקלינית, בנק הדם וההמטולוגיה, תחומים הדורשים זמינות בכל שעות היממה. רק קרוב למחצית מבעלי הרישיון לעבודה במעבדות בוחרים לעסוק במקצוע.

מבדיקת שכר השוואתית עלה, ששכר עובדי המעבדות - שכולם בעלי השכלה אקדמית - נמוך משכר הרופאים, האחיות, המהנדסים, הרוקחים וטכנאי הרנטגן. מכסת הכוננויות שלהם איננה נותנת מענה לכל ימות החודש ואינה אחידה.

"יש צורך ממשי בבחינה מעמיקה של רכיבי השכר במקצוע, לרבות בחינת תגמול דיפרנציאלי למקצועות במצוקה ותארים מתקדמים", נאמר בסיכום הבדיקה.

יו"ר הסתדרות הביוכימאים, המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון, הגיבה: "על שר הבריאות יעקב ליצמן ושר האוצר משה כחלון לפעול בדחיפות. דו"ח הבדיקה ממחיש שוב את המצב הקשה במעבדות הרפואיות בישראל. יש להקים צוות משותף עם ההסתדרות, האוצר ומשרד הבריאות ליישום ההמלצות לשם עצירת קריסתן של המעבדות הרפואיות ולמנוע פגיעה בחולים".